Okrasný barevný keř dřišťál



Jak pěstovat dřišťál

Dřišťál je trnitý keř, který může být opadavý nebo stálezelený. Je rozšířen po celém světě a obsahuje více jak 600 druhů.

Dokáže růst ve velmi skromných podmínkách a vyhovují mu všechny půdy. Navíc je dřišťál odolný vůči suchu. Nejlépe se mu daří v mírně vlhkých půdách bohatých na živiny, nejlépe mírně kyselých až mírně zásaditých.

Různé druhy dřišťálu se liší tvarem a barvou listů, květů nebo plodů. Co se týká vzrůstu, keře mohou být malé, střední nebo velké. Navíc větvě jsou buď vzpřímené nebo převislé. Koruna bývá velmi hustá. Většina dřišťálů má listy podlouhlé, někdy dokonce čárkovité, ale také vejčité. Některé druhy se na podzim zbarvují do krásné žluté nebo jasně červené. Stálezelené druhy mění během zimy barvu listů. Květy jsou malé žluté a lákají opylovače. Plody jsou malé kulovité až vejčité bobule s jasně červenou, fialovou nebo téměř černou vnější slupkou.

Barevný dřišťál

Barevný dřišťál

Jedovatý dřišťál?

Celá rostlina kromě plodů je mírně jedovatá kvůli obsahu různých alkaloidů. Plody dřišťálu jsou jedlé a bohaté na vitamíny. Pozor! Ne všechny druhy dřišťálu mají plody jedlé!

Dřišťály v okrasné zahradě

Dřišťály najdou široké uplatnění téměř na každé zahradě. A to zejména díky svému kompaktnímu tvaru a husté koruně. Zakrslé dřišťály jsou vhodné do skalek nebo do nádob.

Vyšší odrůdy lze velmi dobře použít na neproniknutelné živé ploty, např. jako zábrana před divokou zvěří.

K zajímavým odrůdám patří půdopokryvné dřišťály. Na jeden metr čtvereční vysazujeme cca 5 rostlin, aby byla plocha dostatečně pokrytá.

Řez dřišťálu

Dřišťál není nutné řezat. Odstraňujeme pouze větve, které překážejí. Pokud chceme omezit růst, stříháme dvakrát ročně. U většiny dřišťálů se řez provádí po odkvětu, aby se stihly udělat nové pupeny pro následující rok.






  • Brslen evropský (Euonymus europaea) do okrasné zahrady Vhodným keřem nebo malým stromem pro okrasnou zahradu je brslen evropský, který dorůstá do výšky až 6 metrů a šířky až 4 metrů. Na podzim se vyznačuje nápadnými karmínově červenými plody, které jsou ale jedovaté! Brslen evropský má eliptické, světle zelené listy, které se na podzim vybarvují žlutě až karmínově..
  • Pěstování šeříků Šeříky jsou opadavé keře kvetoucí začátkem května. Jsou to světlomilné dřeviny, které dobře snáší sušší období i větší mrazy. Šeříky můžeme pěstovat jako solitéry nebo z nich vytvářet volně rostoucí živé ploty. Šeříky mají velké množství kultivarů, k nejznámějším patří: Šeřík obecný (Syringa vulgaris) K nejznámějším patří šeřík obecný (Syringa vulgaris), který dorůstá..
  • Pěstování svídy Svída je velmi dekorativní dřevina a to zejména v zimě, kdy má kůru vybarvenou červeně, oranžově nebo žlutě, podle odrůdy. Nejvíce dekorativní je svída v únoru a březnu. V průběhu vegetace se svída vyznačuje okrasnými listy – většinou jsou bíle panašované nebo žluté. Jak pěstovat svídu Svída je nenáročná okrasná dřevina. Můžeme ji..
  • Opadavé dřeviny do stínu Hortenzie Z opadavých dřevin se na chráněném místě v polostínu s živnou humózní a dostatečně vlhkou půdou dobře daří hortenziím. Hortenzie velkolistá má bílé, růžové, červené nebo modré polokulovité květy. Hortenzie latnatá má bílá květenství latovitého tvaru. Keře hortenzie jsou vysoké 1 až 2 metry a dobře se uplatní jako solitéry nebo v menších..