Rozdělení keřů podle výškyUplatnění keřů v zahradě

Keře mají v zahradě široké uplatnění. Nejenže jsou pěkné na pohled, ale mohou také členit zahradu, např. oddělovat okrasnou zahradu od užitkové, zabraňují pohledům zvenčí.

Keře necháváme volně růst nebo je tvarujeme do živých plotů a plůtků, případně je stříháme do koulí. Každoročním stříháním se u některých druhů můžeme připravit o květy.

Keře do půlmetru výšky

Skalníky, třezalky, tavolníky, mochny, pokryvné růže, stálezelené brsleny

Skalník, okrasná dřevina

Keře do 1 metru

Hortenzie, kdoulovce, tavolníky, dřišťály, ořechoplodce, mahonie

Hortenzie, květiny s modrými květy

Keře do 2 metrů

Hortenzie, pěnišníky, pierisy, bobkovišeň, svídy, ptačí zoby, nižší šeříky, kaliny, pámelníky, tavolníky

Pěstování kaliny

Pěstování kaliny

Keře v rozmezí 2 až 3 metry

Komule, dřišťály, kdoulovce, svídy, ibišky, ptačí zoby, šeříky, tavoly, kaliny, vajgélie, hlohyně, muchovníky, zlatice

Keře v rozmezí 4 až 6 metrů

Dříny, svídy, lísky, ruje, brsleny, vilíny, štědřence, magnolie, pustoryly, klokoče, bezy, šeříky, cesmíny, kaliny.


  • Jak pěstovat azalku v květináči Jak pečovat o koupenou azalku, aby nám vydržela do dalšího roku? Rady jak pečovat o azalku v květináči Koupená azalka musí mít stále dost vody. Zaléváme ji zásadně měkkou vodou, nejlépe dešťovou. Kořenový bal musí být stále vlhký, nadbytečnou vodu z misek nevyléváme. Nejvhodnější teplota pro azalku je kolem 10 °C. Takový..
  • Zahrada pro ptáky Keře na zahradě pro ptáky Je spousta keřů, které jsou nejen dekorativní během roku, ale v zimě nabídnou také potravu ptákům. Při plánování zahrady si vypíšeme všechny rostliny a jejich vlastnosti – šířku, výšky, dobu kvetení, barvu květů, plody. Takto můžeme sestavit skupiny keřů podle výšky, barevnosti nebo plodů. Ptáci zůstávají..
  • Opadavé dřeviny do stínu Hortenzie Z opadavých dřevin se na chráněném místě v polostínu s živnou humózní a dostatečně vlhkou půdou dobře daří hortenziím. Hortenzie velkolistá má bílé, růžové, červené nebo modré polokulovité květy. Hortenzie latnatá má bílá květenství latovitého tvaru. Keře hortenzie jsou vysoké 1 až 2 metry a dobře se uplatní jako solitéry nebo v menších..
  • Krásné květy hortenzií Hortenzie pocházejí z východní Asie a Ameriky, dnes je známo přes 80 druhů. U nás se jim velmi daří, přitom žádný druh zde přirozeně nevyrostl. Jako první k nám byla dovezena hortenzie stromečkovitá, která dorůstá do výšky až tří metrů. Dnes s pěstuje především její kultivar Grandiflora, který má květy v ploše kulovitých květenství..