Rozdělení keřů podle výšky
Uplatnění keřů v zahradě
Keře mají v zahradě široké uplatnění. Nejenže jsou pěkné na pohled, ale mohou také členit zahradu, např. oddělovat okrasnou zahradu od užitkové, zabraňují pohledům zvenčí.
Keře necháváme volně růst nebo je tvarujeme do živých plotů a plůtků, případně je stříháme do koulí. Každoročním stříháním se u některých druhů můžeme připravit o květy.
Keře do půlmetru výšky
Skalníky, třezalky, tavolníky, mochny, pokryvné růže, stálezelené brsleny
Keře do 1 metru
Hortenzie, kdoulovce, tavolníky, dřišťály, ořechoplodce, mahonie
Keře do 2 metrů
Hortenzie, pěnišníky, pierisy, bobkovišeň, svídy, ptačí zoby, nižší šeříky, kaliny, pámelníky, tavolníky
Keře v rozmezí 2 až 3 metry
Komule, dřišťály, kdoulovce, svídy, ibišky, ptačí zoby, šeříky, tavoly, kaliny, vajgélie, hlohyně, muchovníky, zlatice
Keře v rozmezí 4 až 6 metrů
Dříny, svídy, lísky, ruje, brsleny, vilíny, štědřence, magnolie, pustoryly, klokoče, bezy, šeříky, cesmíny, kaliny.
- Kalina a její okrasné plody Kalina je opadavý keř, který je nejkrásnější na jaře – v květnu se obalí kulovitými nebo plochými trsy krásných bílých květů. Pěstování kaliny Množí se na konci léta řízky nebo hřížením postranních výhonů. Kalina má ráda kvalitní, mírně kyselou, vlhkou půdu a slunné stanoviště. Některé druhy mají narůžovělé, příjemně vonící květy..
- Jak pěstovat azalku v květináči Jak pečovat o koupenou azalku, aby nám vydržela do dalšího roku? Rady jak pečovat o azalku v květináči Koupená azalka musí mít stále dost vody. Zaléváme ji zásadně měkkou vodou, nejlépe dešťovou. Kořenový bal musí být stále vlhký, nadbytečnou vodu z misek nevyléváme. Nejvhodnější teplota pro azalku je kolem 10 °C. Takový..
- Ořechy – choroby a škůdci, sklizeň a uskladnění Choroby a škůdci ořechů Bakteriální a houbovou skvrnitostí listů trpí ořešák za vlhkého a teplého počasí. Pro lísku je vážným škůdcem nosatec lískový, jehož larvy vyžírají oříšky. Sklizeň a uskladnění ořechů Vlašské ořechy dozrávají v září, kdy zelený obal plodů puká a ořechy samovolně vypadávají na zem. Ručně je sbíráme a sušíme,..
- Rostliny pro živý plot Buk – v zelenolisté nebo červenolisté formě je vhodný pro zvláště vysoké živé ploty k ochraně proti větru. Dobře snáší vápenaté půdy. Stříhá se v srpnu, případně v únoru. Habr – vhodný pro souvislý živý plot. Vyžaduje vlhčí půdu. Habr roste velmi rychle. Plot z habru může dosáhnout výšky až 2,5 metru. Stříháme jej v srpnu...