Rozdělení keřů podle výškyUplatnění keřů v zahradě

Keře mají v zahradě široké uplatnění. Nejenže jsou pěkné na pohled, ale mohou také členit zahradu, např. oddělovat okrasnou zahradu od užitkové, zabraňují pohledům zvenčí.

Keře necháváme volně růst nebo je tvarujeme do živých plotů a plůtků, případně je stříháme do koulí. Každoročním stříháním se u některých druhů můžeme připravit o květy.

Keře do půlmetru výšky

Skalníky, třezalky, tavolníky, mochny, pokryvné růže, stálezelené brsleny

Skalník, okrasná dřevina

Keře do 1 metru

Hortenzie, kdoulovce, tavolníky, dřišťály, ořechoplodce, mahonie

Hortenzie, květiny s modrými květy

Keře do 2 metrů

Hortenzie, pěnišníky, pierisy, bobkovišeň, svídy, ptačí zoby, nižší šeříky, kaliny, pámelníky, tavolníky

Pěstování kaliny

Pěstování kaliny

Keře v rozmezí 2 až 3 metry

Komule, dřišťály, kdoulovce, svídy, ibišky, ptačí zoby, šeříky, tavoly, kaliny, vajgélie, hlohyně, muchovníky, zlatice

Keře v rozmezí 4 až 6 metrů

Dříny, svídy, lísky, ruje, brsleny, vilíny, štědřence, magnolie, pustoryly, klokoče, bezy, šeříky, cesmíny, kaliny.


  • Pěstování šeříků Šeříky jsou opadavé keře kvetoucí začátkem května. Jsou to světlomilné dřeviny, které dobře snáší sušší období i větší mrazy. Šeříky můžeme pěstovat jako solitéry nebo z nich vytvářet volně rostoucí živé ploty. Šeříky mají velké množství kultivarů, k nejznámějším patří: Šeřík obecný (Syringa vulgaris) K nejznámějším patří šeřík obecný (Syringa vulgaris), který dorůstá..
  • Jak pěstovat azalku v květináči Jak pečovat o koupenou azalku, aby nám vydržela do dalšího roku? Rady jak pečovat o azalku v květináči Koupená azalka musí mít stále dost vody. Zaléváme ji zásadně měkkou vodou, nejlépe dešťovou. Kořenový bal musí být stále vlhký, nadbytečnou vodu z misek nevyléváme. Nejvhodnější teplota pro azalku je kolem 10 °C. Takový..
  • Zapomenuté staré keře Pustoryl (český jasmín, pajasmín) na jaře nádherně voní, dobře se tvaruje do živých plotů. Je nenáročný na údržbu. Svída je opadavý keř, který celou zimu zdobí barevná kůra a plody. Žanovec je keř, který na jaře bohatě kvete. Po odkvětu jsou na rostlině nafouklé lusky, které vydrží až do zimy...
  • Mochna křovitá Mochna křovitá – Potentilla frutiosa Mochna křovitá je 0,5 až 1,5 metru vysoký, hustě rozvětvený okrasný keř, kvetoucí často od konce května do října. Mochnám se daří na slunném stanovišti s úrodnou propustnou půdou, která může být i sušší. Starší keře vyžadují občasný průklest větví. Zestárlé, málo kvetoucí keře radikálně zmladíme..