Pokojová rostlina tenura nebo také „tchýnin jazyk“
Tenura pochází z tropické západní Afriky. Je to velice dekorativní a zároveň skromná a odolná pokojová rostlina, která dobře snáší suchý a nevětraný vzduch a zvládne ji pěstovat i začátečník. Pokud ji poskytnete správnou péči, odvděčí se dlouhověkostí.
Tenura je stálezelená rostlina s dužnatými, 60 až 150 cm dlouhými a 3 až 7 cm širokými, vzpřímenými mečovitými listy, které mají na obou stranách světle a tmavě zelené příčné proužky. Kvete malými zelenobílými květy, které silně voní. Květy jsou uspořádané v latovitém, asi 50 cm dlouhém květenství. Vykvétají velmi vzácně. Z květů vytéká lepkavý nektar, hrozí poškození nábytku.
Jak pěstovat tenuru
Tenura potřebuje po celý rok světlé a teplé stanoviště, ale je velice přizpůsobivá a spokojí se i s polostínem a stínem. V létě je dobré ji nevystavovat plnému slunečnímu záření, protože na to reaguje nažloutlým zbarvením listů a jejich skvrnitostí. Ani v zimě by teploty neměly klesnout pod 15 °C, jinak dochází k poškození chladem.
Tenura se má zalévat až tehdy, když substrát vyschne, v zimě při nižších teplotách ještě méně. Nároky na vzdušnou vlhkost jsou v létě vyšší, v zimě dobře snese i suchý pokojový vzduch. Přihnojujeme jednou měsíčně hnojivem na kaktusy.
Přesazování tenury
Rostlinu přesazujeme až tehdy, když kořeny úplně prorostou květináčem a začnou vystupovat nad zem. Vhodnější jsou širší misky než klasické kuželovité.
Jak množit tenuru
Množení tenury je jednoduché. Množí se kdykoliv během roku dělením trsů, listovými řízky a tkáňovou kulturou. Listové řízky se získávají příčným rozřezáním listů na cca 5 cm dlouhé segmenty, které se zakořeňují při teplotě 20 °C.
Choroby a škůdci tenury
Rostlinu můžou napadnout štítenky a svilušky. Při vysoké vlhkosti substrátu uhnívají listy a tvoří se na nich korkovité skvrny. Na kombinaci vlhkého substrátu a chladna reagují rostliny vodnatěním pletiv a padáním listů. Problémy může působit i mokrá bakteriální hniloba a hniloba kořenového krčku.
- Okrasné mučenky Pěstování mučenky Mučenka je popínavá liána, která se přichytává opory pomocí ovíjivých úponků. Úponky jsou dlouhé až 40 cm a u některých druhů i zdobné. Mučenky vytvářejí dlanitě laločnaté nebo jednoduché listy, které jsou vytrvalé. Od jara do podzimu umístíme mučenku na plně oslněné stanoviště. Tato rostlina je původem z tropů,..
- Řemenatka klívie Klívie jsou původem vytrvalé dlouhověké byliny planě rostoucí na západním pobřeží jižní Afriky, kde vegetují ve stínu stromů. Řemenatky tvoří růžici kožovitých 40 až 70 cm dlouhých a 4 až 8 cm širokých listů uspořádaných do dvou řad, které připomínají řemeny. Ze středu listové růžice vyrůstá stvol zakončený okolíkem vzpřímených,..
- Bonsaje – volba misky a půdy Volba nádoby a úprava stromu Velikost koruny stromu budoucí bonsaje je pro nás základním vodítkem k určení velikosti nádoby. Ta se totiž stane také regulátorem růstu, a proto má být co nejmenší. Každá nádoba musí mít odtokový otvor. U menších stačí jeden, u větších nádob je zapotřebí dvou až tří otvorů...
- Hnojení kaktusů Jak správně přihnojovat kaktusy Pro dostatek živin, a tím i pro správný růst lze kaktusy přihnojovat. Používáme hnojiva, která obsahují méně dusíku a více fosforu. Hnojíme především na jaře, a to ve čtrnáctidenních intervalech. Přesazování kaktusů Kaktusy také jednou do roka přesazujeme – při tom odstraníme poškozené kořeny, případně celý..