Jak ochránit záhony před kočkami



Zahrada plná čerstvých zeleninových plodin může být lákavým místem pro kočky, které si rády vyhrabávají půdu nebo používají záhon jako místo pro své potřeby. Mohou tak způsobit škody na zelenině a bylinách. Jak záhony před kočkami uchránit?

Citrusová kůra a aromatické bylinky

Kočky nemají rády vůni citrusových plodů. Umístěte kůru z citronů, pomerančů nebo grepů kolem záhonů nebo vytvořte citrusové spreje, kterými postříkejte okraje zeleninových záhonů.

Kolem záhonů vysázejte aromatické byliny, které kočky obvykle nemají rády, jako jsou rozmarýn, petržel, nebo levandule. Tyto rostliny nejenže ochrání zeleninu, ale také přidají do zahrady příjemnou vůni.

Pokryjte půdu mulčem nebo kameny, což může kočky odradit od hrabání. Mulč také udržuje vlhkost a potlačuje růst plevelů. Kočky obvykle nemají rády chodit po ostrém povrchu. Zvažte použití kamenů, oblázků nebo speciálních houževnatých podložek kolem záhonů.

Levandule

Levandule

Zavlažovací systém a bariéry pro boj s kočkou

Použijte zavlažovací systém s pohybovým senzorem nebo ruční rozprašovač, abyste kočky odháněli stříkáním vody, pokud se přiblíží k záhonům.

Vytvořte fyzickou bariéru kolem zeleninových záhonů, například pomocí plotu nebo síťky, která zabrání kočkám v přístupu.





  • Pokroucené listy u cibule sazečky Proč jsou pokroucené listy u cibule Pokroucené listy u mladé cibule sazečky můžou mít dvě příčiny – virové poškození nebo napadení vrtalkou pórovou. Virová žlutá zakrslost se projevuje na listech tak, že jsou vidět zřetelné žluté pruhy a napadeny jsou jen některé rostliny. Cibule napadená virózou je menší. Napadení vrtalkou..
  • Mechanická ochrana rostlin před chorobami a škůdci Mechanická ochrana rostlin před chorobami a škůdci spočívá v odstraňování suchých, poškozených nebo nemocných, zvláště virovými chorobami napadených ovocných dřevin. Z korun stromů odstraňujeme housenčí zámotky a hnízda a také mumifikované plody, které jsou zdrojem zárodků moniliové hniloby pro příští období. Pravidelně sbíráme padané ovoce. Nahnilé ovoce dáváme do asanační jámy, použitelné..
  • Rez hrušňová – nemoci ovocných dřevin Rez hrušňová se projevuje oranžově červenými skvrnami na listech hrušní. Tato chorob je podmíněna blízkostí druhého hostitele, kterým je jalovec čínský nebo jalovec klášterský. Silnější rozšířené této rzi má na svědomí vlhké počasí. Napadené listy je nejlepší spálit. Pro omezení infekce je vhodné uvedené jalovce nepěstovat do vzdálenosti 150 až..
  • Choroby a škůdci slivoní Šarka – nejvážnější choroba slivoní. Některé odrůdy slivoní jsou vůči šarce odolné. Pilatka švestková – způsobuje červivost malých plodů. Obaleč švestkový – způsobuje červivost plodů před dozráním. Červivé plody jsou často napadány moniliovou hnilobou. Mšice – poškozují slivoně a přenášejí šarku. Podobné články: Choroby a škůdci třešní a višní Choroby..