Jak ochránit záhony před kočkami



Zahrada plná čerstvých zeleninových plodin může být lákavým místem pro kočky, které si rády vyhrabávají půdu nebo používají záhon jako místo pro své potřeby. Mohou tak způsobit škody na zelenině a bylinách. Jak záhony před kočkami uchránit?

Citrusová kůra a aromatické bylinky

Kočky nemají rády vůni citrusových plodů. Umístěte kůru z citronů, pomerančů nebo grepů kolem záhonů nebo vytvořte citrusové spreje, kterými postříkejte okraje zeleninových záhonů.

Kolem záhonů vysázejte aromatické byliny, které kočky obvykle nemají rády, jako jsou rozmarýn, petržel, nebo levandule. Tyto rostliny nejenže ochrání zeleninu, ale také přidají do zahrady příjemnou vůni.

Pokryjte půdu mulčem nebo kameny, což může kočky odradit od hrabání. Mulč také udržuje vlhkost a potlačuje růst plevelů. Kočky obvykle nemají rády chodit po ostrém povrchu. Zvažte použití kamenů, oblázků nebo speciálních houževnatých podložek kolem záhonů.

Levandule

Levandule

Zavlažovací systém a bariéry pro boj s kočkou

Použijte zavlažovací systém s pohybovým senzorem nebo ruční rozprašovač, abyste kočky odháněli stříkáním vody, pokud se přiblíží k záhonům.

Vytvořte fyzickou bariéru kolem zeleninových záhonů, například pomocí plotu nebo síťky, která zabrání kočkám v přístupu.






  • Silné deště a výkyvy počasí v zahradě Silné deště nebo výkyvy počasí způsobují rozšíření houbových chorob, které pak napadají okrasné a užitkové rostliny na zahradách. Moniliový úžeh květů meruněk Tato choroba se šíří v chladném a deštivém počasí. Způsobuje kalamitu ve formě neúrody meruněk. Blizny květů jsou při nepříznivém počasí a teplotách pod 12 °C, infikovány zárodky houby..
  • Slimáci a plži v zahradě Co se slimáky v zahradě? Slimáci a plži jsou aktivní hlavně přes noc. Plži působí velké škody na všech zelených rostlinách, ať jde o zeleninu, trvalky nebo letničky. Přes den se skrývají ve vlhkých a tmavých úkrytech, čehož pozorný zahradních využije. Ekologická likvidace slimáků Na zem se večer položí prkno, lepenka..
  • Pravidla chemické ochrany rostlin Při práci vždy používáme ochranný oblek a pomůcky, jako např. gumové rukavice, plášť, holínky, pokrývku hlavy z nepromokavého materiálu, šátek na krk, ochranné brýle nebo obličejový štít z plexiskla. Postřik připravujeme na volném prostranství, ne v uzavřené místnosti, aby nedošlo k nadýchání nebezpečných toxických výparů. Připravujeme jen takové množství, které ten den, nejvýše následující..
  • Lalokonosec rýhovaný Škůdce lalokoonosec rýhovaný Lalokonosec rýhovaný je malý brouk, který dokáže v zahradě zcela zlikvidovat azalky, rododendrony, bramboříky a některé okrasné dřeviny. Dospělý jedinci lalokonosce vykusují do listů od kraje nepravidelné otvory a ožírají pupeny a kůru. Larvy lalokonosce žijí v půdě a ožírají kořínky různých rostlin. Dospělí brouci vylétají v červenci, nejsou snadno..