Slimáci v zahradě a jak na ně



Slimáci jsou častým problémem pro zahradníky po celém světě. Zatímco někteří mohou považovat slimáky za nevinná a zábavná stvoření, jiní je nenávidí, protože se často setkávají s jejich devastujícím účinkem. Slimáci mohou být škůdci, kteří ničí rostliny a zahradní plodiny, a tak je důležité přijmout opatření k jejich kontrole a prevenci.

Požírači rostlin – zeleniny, ovoce a květin

Slimáci jsou známí svým apetitem na různé druhy rostlin. Svými ústy, která jsou vybavena drsnými čelistmi, dokážou snadno přímo oškubat rostliny, čímž mohou zničit listy, stonky i plody. Mezi oblíbené pochoutky slimáků patří saláty, rajčata, petržel, květiny a mnoho dalších zahradních plodin. Jejich noční aktivita znamená, že mohou působit škody nepozorovaně, což může být frustrující pro zahradníky, kteří ráno objeví poškozené rostliny.

Slimáci v zahradě

Slimáci v zahradě

Jak na slimáky

Zachování rovnováhy v zahradě a minimalizace škod způsobených slimáky vyžaduje přístup, který kombinuje různé metody kontroly. Zde je několik strategií, které mohou pomoci omezit populaci slimáků:

Ruční odstraňování – pravidelně procházejte zahradu a ručně sbírejte slimáky. Můžete je buď zničit (například utopením ve vodě s mýdlem), nebo je přemístit do jiné oblasti daleko od vaší zahrady. Nejvíc slimáků vylézá po dešti nebo večer.

Použití překážek – vytvořte překážky, které slimákům znemožní přístup k vašim rostlinám. Například můžete kolem záhonů umístit pletivo nebo jemné drny.

Použití nástrah – použití nástrah, jako jsou misky s pivem nebo kvasem, může přilákat slimáky a pomoci snížit jejich populaci. Slimáci se do misky dostanou a utopí se.

Použití přírodních pesticidů – pokud jsou slimáci ve vaší zahradě zvláště problematičtí, můžete zvážit použití přírodních pesticidů, jako je železitý fosfát, který je neškodný pro lidi a domácí mazlíčky, ale účinně hubí slimáky. Zakoupíte jej v zahradnických potřebách.





  • Další choroby máty Mátu v našich zahrádkách mohou ničit škůdci, např. mandelinka mátová nebo může dojít k napadení chorobou, nejčastěji padlím. Padlí Padlí vytváří bělavý povlak na listech máty. Převážně až v druhé polovině prázdnin za teplého slunečného počasí, když se začnou v noci vyskytovat silnější rosy a zvyšuje se relativní vzdušná vlhkost, objevuje se..
  • Jak se ekologicky zbavit škůdce mandelinka bramborová Mandelinka bramborová, je jedním z nejvíce devastujících škůdců bramborových rostlin. Tito malí brouci mají červeno-hnědé tělo s černými pruhy a mohou způsobit vážné poškození bramborových listů a plodů. Pokud se snažíte bojovat proti tomuto škůdci ekologicky, zde je několik metod, které můžete zvážit: Fyzická likvidace mandelinek Pravidelně prohlížejte své rostliny..
  • Choroby a škůdci česneku Zasychání špiček listů česneku K zasychání špiček listů u rostlin česneku dochází tehdy, když je přílišné mokro, sucho nebo velké výkyvy teplot. Proti tomuto zasychání neexistují žádné ochranné prostředky, pouze prevence ve formě zamezení účinku těchto přírodních nástrah. Virové choroby česneku Česnek se množí výhradně vegetativně, proto velmi často dochází k zamoření..
  • Zavíječ zimostrázový – škůdce buxusů Zavíječ zimostrázový je malý motýlek. Jedná se o nepříjemného škůdce, který se v našich zahradách objevil teprve před několika lety. Původem je z východní Asie, odkud se rozšířil až do Evropy. Housenky zavíječe zimostrázového napadají buxusy a během velmi krátké doby dokáží zcela zlikvidovat vzrostlé keře. Napadené keře jsou často úplně holé,..