Molice – škůdce českých zahrad



Jak vypadá molice?

Dalším škůdce našich zahrad je hojně rozšířená molice. Molice je drobný motýlek, který dosahuje velikosti max. 2 mm. Jsou nápadné bílým voskovým popraškem, Molice skleníková hustě pokryje listy skleníkových plodin a okrasných rostlin. Saje na rubu listů, zejména se vyskytuje na okurkách, rajčatech, chmelu, révě, jiřinách, bramborách, jabloních nebo gerberách.

Jak se zbavit molic?

Již na podzim likvidujeme zahradní odpad, aby vajíčka molic nemohla v listech přezimovat. V sousedství náchylných rostlin vysadíme aksamitníky. Do skleníku je vhodná dravá vosička Encarsia formosa.

Molice, škůdce českých zahrad

Molice, škůdce českých zahrad






  • Jak se rychle zbavit mšic, tipy a postupy Mšice jsou drobnými škůdci, kteří mohou způsobit velké problémy v zahradě či na rostlinách uvnitř i venku. Jejich rychlá reprodukce a šíření mohou vést k poškození rostlin a zhoršení celkového stavu vaší zahrady. Nicméně existuje několik účinných metod, jak se rychle a efektivně zbavit mšic. Zde je  několik tipů a..
  • Škůdci okrasných rostlin Obaleč šípkový (Croesia bergmanniana) Obaleč šípkový na sebe upozorní tím, že mladé listy výhonků jsou omotány jedinou pavučinkou. V ní najdete asi 1,5 cm velké housenky, které škodí žírem. Vzrůstný vrchol tak nemůže pokračovat ve vývoji. Nejčastějším bojem s obalečem šípkovým je rozmačkání housenek přímo v pavučinkách, nebo ořezávání obalených větviček a jejich spálení...
  • Chemická ochrana rostlin Kdy používáme chemii v zahradě Chemickou ochranu používáme s rozvahou a pouze tehdy, když selhaly preventivní, mechanické i biologické způsoby ochrany a není možné udržet škůdce a choroby v únosných mezích, zvláště při přemnožení. Úspěch chemických postřiků Pro úspěch chemické ochrany musíme nejdříve správně určit škůdce nebo chorobu. Pak vybereme vhodný chemický..
  • Květopas jabloňový – škůdce Škůdce květopas jabloňový Květopas jabloňový je dalším nepříjemný nájemník našich zahrad. Začíná se objevovat v době květu jabloní. Že květopas na jabloních bydlí, poznáme tak, že se některá poupata nerozvinou, zůstanou uzavřená a získají rezavě hnědou barvu. Larvy se kuklí uprostřed těchto zaschlých květů, teprve potom z nich vylétnou dospělí..