Rady a tipy pro pěstování živého plotu
- Výšku živého plotu volíme podle umístění. Tam, kde nepotřebujeme ochranu před pohledy zvenčí, stačí nízký živý plot.
- Před živý plot vysadíme odstupňovaně nižší rostliny – opticky tak prohloubíme prostor zahrady.
- Kombinujeme kvetoucí keře s jehličnany – docílíme tím oživení zahrady.
- Keře vybíráme tak, aby kvetly postupně. Např. tavolníky v březnu, klokwitzie v květnu a weigélie po celé léto a podzim.
- Rostliny vybíráme podle půdních podmínek. Pro krycí živý plot vybíráme odrůdy s hustými větvemi a rychlým růstem.
- Jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia) Jeřáb ptačí je okrasný strom, který můžeme vysazovat jako solitéru do okrasných zahrad a parků. Podle odrůdy dorůstá do výšky 5 až 15 metrů. Mimo stromů lze jeřáb ptačí pěstovat také jako keř. Květy jeřábu ptačího jsou bílé chocholíky, které ostře kořeněně voní. Plody jsou korálkovité jeřabiny. Mimo okrasných druhů..
- Trnovník bílý, akát (Robinia pseudoacacia) Pěstování trnovníku bílého Trnovník bílý je strom o výšce 4 až 6 metrů a šířce kolem 4 metrů. Koruna má kulovitý tvar, přičemž strom je okrouhle oválný. Tato odrůda nekvete. Bílé květy se objevují pouze u původního druhu v červnu. Listy jsou zpeřené a rostou na trnitých větvích. Na podzim se..
- Opletka Aubertova (Fallopia aubertii) Pěstování opletky Opletka Aubertova je ovíjivá dřevina, známá spíše pod starým názvem rdesno baldšuánské. Kvete koncem léta a na podzim spoustou bílých kvítků. Nejlépe se hodí k pokrytí zdí, kmenů starých stromů a pevných pergol. Při tuhé zimě opletka namrzá, po seříznutí na jaře však snadno regeneruje. Podobné články: Jak založit..
- Ochrana mladých stromků Ochrana stromků proti okusu V místech, kde hrozí ohryz stromků divokou zvěří, opatříme kmeny vhodným ochranným obalem. Pozemek by měl být chráněn plotem vysokým alespoň 150 cm. V místech, kde bývá hodně sněhu i vyšším. Proti divokým králíkům, kteří jsou nebezpeční zejména v zimě a předjaří, je nutné alespoň do hloubky 30 cm..