Měsíček lékařský
Pěstování měsíčku lékařského
Měsíček lékařský patří k léčivým bylinám. Jeho účinky jsou známé již od středověku. Měsíček lékařský pomáhá na choroby jater, vylučování žluči, tlumení kolikových bolestí, má blahodárný vliv na špatně se hojící otevřené rány. Navíc zvyšuje obranyschopnost těla.
Vysévání měsíčku zahradního
Měsíček lékařský pochází z jižní Evropy, kde roste divoce. Je vysoký cca 30 až 70 cm. Květy mají žlutou nebo oranžovou barvu. Daří se mu na slunci, na půdu není náročný. Semena měsíčku lékařského vyséváme v dubnu na záhony, rostliny pak kvetou v červenci a srpnu. Druhý výsev můžeme provádět koncem května, potom vykvétá na podzim. Abychom prodloužili dobu kvetení, odstraňujeme včas odkvetlé úbory. Měsíček lékařský můžeme pěstovat nejen v zahradách na záhoně, ale také na balkoně nebo za oknem.
Nízké odrůdy měsíčku lékařského se na zahradě hodí do pestrých květinových záhonů. Vysoké odrůdy jsou vhodné k řezu, ve váze vydrží až 8 dnů. Pokud necháme měsíček vysemenit na záhoně, poroste dlouhá léta sám.
Pro sušení se trhají celá rozkvetlá květenství, sušíme při pokojové teplotě. Chráníme před světlem a vlhkostí, jinak měsíček bledne a plesniví.
Jaké je využití měsíčku lékařského
Nejčastěji se z měsíčku lékařského vyrábí tinktury a masti. Mast se dělá z celých květenství a sádla v poměru dvě hrsti květů na půl kilogramu sádla. Zahříváme asi 4 hodiny na 100°C, dáváme pozor, aby se mast nespálila. Mažeme na bolavé nohy, na povrchové rány nebo na spáleniny z opálení.
Tinktura se připravuje z 50 g květů a 0,5 l vodky nebo lihu. Dezinfikuje a urychluje hojení ran, léčí ekzémy a proleženiny. Na oplachy se připravuje roztok ze čtvrt litru vody a čajové lžičky tinktury.
Odvar z květů měsíčku lékařského se přidává do koupele. Sušené květy jsou součástí čajových směsí, dodávají jim barvu. Měsíček lékařský je také hojně využíván v homeopatii.
- Druhy bezu Bez černý (Sambucus nigra) Bez černý je keř vysoký několik metrů. Květenství malých běložlutých kvítků je ploché, známé jako kosmatice, které se tako konzumují smažené. Květ černého bezu má typickou a intenzivní vůni. Květy jsou považovány za všelék. Pomáhá při nachlazení a posiluje imunitu. Nálev z květů je vynikající, nejlépe působí..
- Pelyněk pravý v zahradě Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) se ve volné přírodě vyskytuje na slunných místech. Coby rostlina je však velice vhodný i do zahrádky. Jak pěstovat pelyněk pravý Pelyněk pravý je dvouletá vytrvalá rostlina. V průběhu jednoho roku vyroste růžice a ve druhém roce stonek. Na jaře nezapomeneme odříznout všechny stonky, takže se pelyněk..
- Fenykl (Foeniculum vulgare) Pěstování fenyklu Fenykl vyséváme od dubna přímo na stanoviště s kyprou půdou a dostatkem živin, pro zdárné pěstování potřebuje optimální podmínky. Naroste až dva metry vysoká rostlina, která se bude další roky sama vysemeňovat. Sběr fenyklu Sbíráme semínka nebo čerstvé mladé listy. Použití v kuchyni Fenykl je oblíbeným kořením francouzské kuchyně, připomíná..
- Majoránka na zahradě Pěstování majoránky Bez majoránky si nelze představit správnou bramboračku nebo bramboráky. Pěstujeme ji ze semen v truhlíku nebo na záhoně. Vyžaduje slunné stanoviště. Použití majoránky Nálev z majoránky utišuje bolení hlavy, uklidňuje nervy a působí proti plynatosti. Podobné články: Jarní práce na zahradě – březen Brambořík – Cyclamen Tygřice – Tigridia pavonia..