Pěstování slivoní
Kde vysazovat švestky
Slivoním se nejlépe daří v polohách od 300 do 500 metrů nad mořem. Mají rády středně těžké půdy s větší vlhkostí.
Slivoně vysazujeme v zahradě na vzdálenost nejméně 5 metrů, podle vzrůstnosti dané odrůdy. Dřevo slivoní je křehké, při velké úrodě a za větru může dojít k vylomení větve. Z tohoto důvodu vhodně tvarujeme korunu stromu. Slivoně většinou kvetou a plodí na krátkých plodonosných větévkách vyrůstajících na dvouletém dřevě. Některé odrůdy plodí i na jednoletých výhonech.
Odrůdy slivoní
U odrůd slivoní si všímáme zejména:
- Kdy je doba sklizně a jaká je využitelnost v domácnosti
- Nároky na stanoviště
- Prostorové možnosti zahrady a vzrůstnost stromu
- Zda je odrůda samosprašná nebo cizosprašná, případně zda je v okolí opylující odrůda
- Zda je odrůda náchylná k virové chorobě šarce
Stříhání slivoní – zmlazování
Slivoň zmlazujeme, zejména stárnoucí koruny s nepatrnými ročními přírůstky. Zmlazujeme do 2 až 3–letého dřeva. Na konci zkrácené větve má zůstat tažná větévka. Hluboké zmlazení slivoně nesnášejí.
Sklízení plodů slivoní
Plody slivoní sklízíme cca 3 až 4 dny před konzumací. Mají mít typickou barvu a chuť, ale ještě tuhé, aby se případnou dopravou neomačkaly.
- Zimní úklid v ovocné zahradě Zahradu je třeba na zimu připravit. Ovocná zahrada Z kmenů stromů odstraníme lapací pásy z vlnité lepenky, do nichž se uschovali různí škůdci. Lapací pásy spálíme. Z větví ovocných stromů odstraníme mumifikované plody, které by byly zdrojem moniliové hniloby v příštím roce. Z lapačů vos vylijeme tekutinu a uschováme je..
- Sázíme ovocné stromky Jak sázet ovocné stromky? Podzim je ideální doba pro výsadbu ovocných stromků. Zakoupené sazenice vysadíme co nejdříve. Pokud sázíme až za několik dní po nákupu, musíme sazenice ošetřit tak, aby jim nezaschly kořeny. Dáme je do studeného sklepa a kořeny kropíme vodou nebo je přikryjeme mokrými hadry. Můžeme je také..
- Růže dužnoplodá a růže svraskalá Růže dužnoplodá a růže svraskalá patří mezi netradiční plody našich zahrad. Plody těchto růží mají nejvyšší obsah vitaminu C a také značné množství karotenu. Šípky se sklízejí od září do mrazů a zpracovávají se na marmelády, víno nebo se suší a používají na zdravotní čaj. Podobné články: Třešně v zahradě..
- Moniliová hniloba plodů Moniliová hniloba plodů je způsobená houbou Monilinia fructigena. Na jablkách a hruškách poškozených krupobitím, obalečem, vosami nebo jinými škůdci, způsobuje hnědou hnilobu a potom na povrchu soustředné kruhy šedavých výtrusnic. Na poraněných plodech uložených ve sklepě se tato choroba projevuje černou hnilobou a to zpravidla do 14 dnů po uskladnění...