Sázíme ovocné stromky



Jak sázet ovocné stromky?

Podzim je ideální doba pro výsadbu ovocných stromků. Zakoupené sazenice vysadíme co nejdříve. Pokud sázíme až za několik dní po nákupu, musíme sazenice ošetřit tak, aby jim nezaschly kořeny. Dáme je do studeného sklepa a kořeny kropíme vodou nebo je přikryjeme mokrými hadry. Můžeme je také založit do vlhké půdy v zahradě. Před sázením ponoříme kořeny sazenic na den do nádoby s vodou, aby ji dostatečně nasály.

Příprava místa na sázení

Ovocné stromky sázíme do předem připravených jam, které vyhloubíme alespoň 1 měsíc předem. Pro vyšší stromky nebo u stromků se slabým kořenovým systémem a ve větrných polohách zatlučeme do středu jámy opěrný kůl. Teprve pak do jámy zasadíme stromek.

Méně úrodnou půdu vylepšíme proleželý, kompostem. Nikdy nepoužíváme čerstvý chlévský hnůj, protože by mohl popálit kořínky.

Půdu po zahrnutí jámy ke kořenům opatrně přišlápneme a sazenici dobře zalejeme. Kmínek přivážeme ke kůlu na volno, aby stromek mohl přes zimu spolu se zeminou volně sedat. Výhony zkracuje až na jaře.

Sázíme ovocné stromky

Sázíme ovocné stromky







  • Symbol Vánoc – jmelí (Viscum) Historie jmelí Jmelí je jedním ze symbolů Vánoc. Jako magická rostlina se objevuje již v severských ságách. Keltští druidové jej považovali za posvátné a ze stromů jej odřezávali zlatým nožem. Sběr jmelí Jmelí je zelené po celou zimu. Je spojené s plodností a štěstím. Jedná se o poloparazitickou rostlinu, která roste v korunách..
  • Jeřáb – plody zvané jeřabiny Jeřabiny jsou plody jeřábu obecného nebo jeřábu sladkoplodého. Pěstování jeřábu Listy jedlé sladkoplodé odrůdy jsou pilovité jen do poloviny své délky. Jeřáby jsou 5 až 10 metrů vysoké stromy s poměrně řídkou korunou a jsou vhodné i pro menší zahrady. Jedlé jeřabiny Plody jsou jen zřídka napadány škůdci, nemusí se tedy..
  • Jak pěstovat azalku v květináči Jak pečovat o koupenou azalku, aby nám vydržela do dalšího roku? Rady jak pečovat o azalku v květináči Koupená azalka musí mít stále dost vody. Zaléváme ji zásadně měkkou vodou, nejlépe dešťovou. Kořenový bal musí být stále vlhký, nadbytečnou vodu z misek nevyléváme. Nejvhodnější teplota pro azalku je kolem 10 °C. Takový..
  • Okrasné dřeviny do zahrady Okrasné dřeviny nejen zahradu zkrášlují svým vzhledem, ale mají také ochrannou funkci – brání pohledům zvenčí, ochraňují před prachem, hlukem i slunečním úpalem. Okrasné dřeviny do malých a velkých zahrad Okrasné dřeviny můžou vynikat svým vzrůstem, okrasnými listy, květy nebo barvou. Nejkrásnější se uplatňují jako solitéry a jsou dominantou zahrady...