Sázíme ovocné stromky
Jak sázet ovocné stromky?
Podzim je ideální doba pro výsadbu ovocných stromků. Zakoupené sazenice vysadíme co nejdříve. Pokud sázíme až za několik dní po nákupu, musíme sazenice ošetřit tak, aby jim nezaschly kořeny. Dáme je do studeného sklepa a kořeny kropíme vodou nebo je přikryjeme mokrými hadry. Můžeme je také založit do vlhké půdy v zahradě. Před sázením ponoříme kořeny sazenic na den do nádoby s vodou, aby ji dostatečně nasály.
Příprava místa na sázení
Ovocné stromky sázíme do předem připravených jam, které vyhloubíme alespoň 1 měsíc předem. Pro vyšší stromky nebo u stromků se slabým kořenovým systémem a ve větrných polohách zatlučeme do středu jámy opěrný kůl. Teprve pak do jámy zasadíme stromek.
Méně úrodnou půdu vylepšíme proleželý, kompostem. Nikdy nepoužíváme čerstvý chlévský hnůj, protože by mohl popálit kořínky.
Půdu po zahrnutí jámy ke kořenům opatrně přišlápneme a sazenici dobře zalejeme. Kmínek přivážeme ke kůlu na volno, aby stromek mohl přes zimu spolu se zeminou volně sedat. Výhony zkracuje až na jaře.
- Javor dlanitolistý (Acer palmatum) Javor dlanitolistý patří mezi stromy, které mohou dorůstat do výšky až 6 metrů a je tak vhodný jako solitéra do okrasných zahrad a parků. Můžeme jej pěstovat jako strom nebo keř. Svým vzrůstem je optimální i do menších zahrad. Javor dlanitolistý kvete od května do června nachově červenými květy v hroznech,..
- Okrasný javor (Acer) Javor patří mezi dřeviny, které jsou okrasné listem. Tvar má keřovitý a může podle druhu dorůstat do výšky 1 metr až 4 metry. Listy rostou velmi hustě. Okrasně působí především listy a to jak tvar, tak i nápadné zabarvení. Barvy jsou patrné nejen na podzim, ale u některých odrůd již..
- Květy, které provoní jarní zahradu Šácholan hvězdovitý Šácholan hvězdovitý má nádherné voňavé květy. Jde o mrazuvzdorný stromek, kvetoucí koncem jara a počátkem léta. Sázíme jej do neutrální až kyselé půdy, na plné slunce nebo do polostínu. Má úzké, sytě zelené, opadavé listy. Pro svůj růst potřebuje široký prostor, protože dosahuje rozměrů až čtyř metrů na..
- Rozmnožujeme rostliny pomocí bylinného řízkování Jedním ze způsobů rozmnožování rostlin je bylinné řízkování. Mladé rostlinky vypěstované z řízků jsou větší a robustnější a hlavně jsou identické s hlavní rostlinou. Bylinné řízky odebíráme na jaře nebo v časném létě. K nejběžnějším řízkovaným rostlinám patří vytrvalé a záhonové rostliny. Bylinné řízkování Připravíme si květináč s běžným substrátem a posypeme ho tenkou..