Jaké okrasné dřeviny vybrat do zahrady?



Okrasné dřeviny vybíráme podle velikosti zahrady, půdních a klimatických podmínek a také podle orientace pozemku na světové strany.

Pravidla pro výběr okrasných dřevin:

  • Opatříme si seznam okrasných dřevin, ve kterém je uvedena doba kvetení, barva květů, olistění, plody, nároky na půdu, světlo, vláhu, atd.
  • Podle prostorových možností zahrady vybíráme druhy s přihlédnutím k tvaru a rozměru koruny, kterých dřeviny dosáhnou v době plného vývoje.
  • Výběr zúžíme podle náročnosti dřevin na stanoviště, tj. světlo, půda, vláha, ošetřování
  • Přihlížíme k dekorativním vlastnostem dřevin – doba, barva, velikost květů, bereme do úvahy, zda jsou stálezelené nebo opadavé, zda mají podzimní zbarvení. Dřeviny by měly být v souladu s okolní přírodou a ostatními okrasnými rostlinami v zahradě.
  • Zahradu okrasnými dřevinami nepřeplňujeme, platí zásada, že méně je někdy více. Při menším počtu dřevin vybíráme takové, které během roku mění svůj vzhled (listy, květy, plody).
  • Vyvarujeme se vysazování dřevin, které by mohly působit zdravotní problémy, zejména pokud zahradu navštěvují malé děti. Nevhodné jsou dřeviny s jedovatými plody (lýkovec, kalina, brslen, zimolez), s trnitými listy (mahonie, cesmína) nebo trnitými větvemi (dřišťál, hlohyně, trnka). Některé dřeviny vyvolávají alergie svým pylem (líska, smrk, bříza), jemnými ochmýřenými semeny (vrba, topol) nebo intenzivní vůní (pustoryl, šeřík).

Okrasné dřeviny

Škumpa, barevné listí na podzim






  • Okrasný barevný keř dřišťál Jak pěstovat dřišťál Dřišťál je trnitý keř, který může být opadavý nebo stálezelený. Je rozšířen po celém světě a obsahuje více jak 600 druhů. Dokáže růst ve velmi skromných podmínkách a vyhovují mu všechny půdy. Navíc je dřišťál odolný vůči suchu. Nejlépe se mu daří v mírně vlhkých půdách bohatých na..
  • Velkokvětý plamének – Clematis Pěstování plaménků Velkokvěté plaménky patří na našich zahradách k nejoblíbenějším popínavým dřevinám. Aby plaménky bohatě kvetly, potřebují úrodnou humózní a propustnou půdu na slunném stanovišti. Současně je však nutné, aby spodní část rostliny, tzv. krček, byl zastíněný proti jižnímu slunci. Na zastínění podsazujeme nízkými keři nebo polštářovitými trvalkami, např. floxy. Stříhání..
  • Mandloň nízká – Amygdalus nana Pěstování mandloně Mandloň nízká je keř vysoký cca 1 metr s tenkými větvičkami, které jsou v dubnu bohatě obaleny růžově červenými květy. Pro svůj nízký vzrůst se hodí i do malých zahrádek a velkých skalek. Při výběru stanoviště přihlížíme k tomu, že keř se postupně rozrůstá do šířky, protože vytváří četné výhony z kořenových..
  • Rozmnožujeme rostliny pomocí bylinného řízkování Jedním ze způsobů rozmnožování rostlin je bylinné řízkování. Mladé rostlinky vypěstované z řízků jsou větší a robustnější a hlavně jsou identické s hlavní rostlinou. Bylinné řízky odebíráme na jaře nebo v časném létě. K nejběžnějším řízkovaným rostlinám patří vytrvalé a záhonové rostliny. Bylinné řízkování Připravíme si květináč s běžným substrátem a posypeme ho tenkou..