Broméliovité rostliny



Co jsou broméliovité rostliny a jak je poznáme

Broméliovité rostliny zachycují vodu listovou růžicí nebo šupinkami na listech. Jsou to zvláštní a zároveň velmi dekorativní rostliny.

Kde rostou broméliovité rostliny

Broméliovité rostliny rostou všude v tropech a subtropech Střední a Jižní Ameriky, zejména pak v korunách stromů v deštivých pralesích. Pro jejich dekorativní listy a květy se mnoho z nich pěstuje v našich domácnostech.

Broméliovité rostliny

Broméliovité rostliny

Pěstování broméliovitých rostlin v bytě

Většina broméliovitých rostlin pěstovaných v bytě vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost. K zálivce a k mnohdy též nezbytnému rosení používáme vodu měkkou, např. dešťovou. Mnohé broméliovité rostliny můžeme pěstovat v nádobách. Jiné naopak připevníme na epifytní větev, která ozvláštní interiér našeho bytu. Náročnější pěstitelé si pro své rostlinky mohou pořídit speciální vitrínu, která je také neobvyklou dekorací a navíc rostlinám zajistí optimální životní podmínky.






  • Umístění a přihnojování bonsají Kam umístit venkovní a pokojové bonsaje Přes zimní období umisťujeme venkovní bonsaje do skleníků, pařenišť nebo světlých sklepů. Pokojovým bonsajím se daří na oknech směřujících na východ, jihovýchod nebo jih. Okna směřující na západ jsou méně vhodná – rostliny v nich trpí velkým úpalem. Nemáme-li tedy jinou možnost umístění, bonsaje musíme..
  • Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin Čerň na listech Příznaky: na medovici, kterou vylučují mšice, puklice, molice a vlnatí červci, roste černá houba. Přímo sice neškodí, ale ucpává průduchy a brání přístupu světla k povrchu listu. Co dělat: čerň setřete vlhkým hadříkem a listy opláchněte čistou teplou vodou. Při prvních příznacích zasáhněte proti původci medovice. Korkovitost Příznaky:..
  • Úplné prokořenění květináče Kořeny stromku nebo keře po čase zcela vyplní květináč nebo jinou nádobu. Úplné prokořenění se projeví malým růstem, a to i při dostatečném hnojení v létě, dále rychlým vysycháním substrátu a prorůstáním kořenů drenážními otvory. Jestliže po vyjmutí rostliny z nádoby zjistíme, že kořenový bal tvoří hustá spleť kořenů a substrát je..
  • Druhy begonií ozdobných listem Begonie královská (Begonia rex) vyniká bohatostí barev. Listy jsou poměrně velké. U některých kultivarů dosahují až třiceti centimetrů délky. Při přesazení nesmíme rostlinu umístit hlouběji, protože by mohlo začít zahnívat srdéčko. Begonia boweri je další často pěstovanou begonií. Původní druh pochází z Mexika. Velmi pěkné jsou světle zelené zřasené listy s černými..