Broméliovité rostliny
Co jsou broméliovité rostliny a jak je poznáme
Broméliovité rostliny zachycují vodu listovou růžicí nebo šupinkami na listech. Jsou to zvláštní a zároveň velmi dekorativní rostliny.
Kde rostou broméliovité rostliny
Broméliovité rostliny rostou všude v tropech a subtropech Střední a Jižní Ameriky, zejména pak v korunách stromů v deštivých pralesích. Pro jejich dekorativní listy a květy se mnoho z nich pěstuje v našich domácnostech.
Pěstování broméliovitých rostlin v bytě
Většina broméliovitých rostlin pěstovaných v bytě vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost. K zálivce a k mnohdy též nezbytnému rosení používáme vodu měkkou, např. dešťovou. Mnohé broméliovité rostliny můžeme pěstovat v nádobách. Jiné naopak připevníme na epifytní větev, která ozvláštní interiér našeho bytu. Náročnější pěstitelé si pro své rostlinky mohou pořídit speciální vitrínu, která je také neobvyklou dekorací a navíc rostlinám zajistí optimální životní podmínky.
- Bilbergie (Billbergia) – broméliovitá rostlina Pěstování Bilbergie Bilbergie patří k broméliovitým pokojovým rostlinám. Velmi zřídka se zatím u nás pěstují Bilbergie, které mají dekorativní květy, ale také velmi efektní vybarvení listenů. Květenství je převislé, vyrůstá z pevné růžice listů. Ta po odkvětu odumře, ale předtím vytvoří několik nových růžic. Podmínky pro pěstování Bilbergie Bilbergie vyžaduje světlé..
- Opěrné konstrukce do květináčů Všechny rostliny, které mají slabé stonky, vysoké odrůdy nebo rostliny s těžkými květy, případně mladé keře pěstované v nádobách u zdí, potřebují nějakou oporu. Musíme myslet na to, že by opora neměla esteticky poškodit rostlinu a že květina zakryje opěrný systém dobře jen tehdy, jestliže ho zasadíme ještě k docela malé rostlině. Je..
- Áronovité rostliny a květiny Pěstování áronovitých rostlin Áronovité rostliny pocházejí z exotických končin. Společným znakem těchto rostlin je shluk drobných kvítků do tzv. palice, která je chráněná zvláštním listem, tzv. toulcem. Toulec bývá nápadně zbarvený. Mnoho áronovitých rostlin má rovněž velmi pěkně zbarvené a tvarované listy. Právě druhy pěstované pro ozdobný list mají podobné požadavky..
- Prach na pokojových květinách Jemný prach se u pokojových květin usazuje v pórech listů a znesnadňuje rostlinám dýchání. Květinám s velkými listy, jako jsou fíkusy, filodendrony nebo dieffenbachie, proto občas otřeme listy z obou stran jemným hadříkem. U drobnolistých rostlin je to složitější, zejména u druhů, které mají jemné chloupky, jako např. africké fialky. Můžeme je buďto..