Échmea (Aechmea fasciata) – pěstování a péče



Échmea je broméliovitá rostlina, kterou můžeme pěstovat v nádobě, přestože v přírodě roste epifytně. Zasadíme ji do lehké směsi rašeliny a listovky. Échmea patří k snadno pěstovatelným broméliím.

Jak kvete Échmea

Velké, tuhé, sytě zelené listy jsou pokryté voskovými šupinkami a dávají rostlině šedozelený vzhled. Ze středu růžice vyrůstá velmi atraktivní růžové květenství. Mezi růžovými listeny se objevují drobné, fialově zbarvené květy. Échmea kvete zpravidla během letního období, ale dobu květu můžeme podobně jako u většiny broméliovitých rostlin načasovat. Mateřská rostlina po odkvětu odumírá stejně, jako je tomu v celé čeledi.

Échmea - pokojová roslina

Échmea – pokojová roslina

Zalévání Échmei

Dobře snáší suché ovzduší moderních bytů, slunce ale i polostín. Optimální je běžná pokojová teplota a střední zálivka. V létě zaléváme přímo do trychtýře. Několikrát za rok vodu z trychtýře vylijeme, trychtýř důkladně vypláchneme a doplníme vodou. Tímto opatřením zabráníme hnilobám.





  • Zamioculcas – pokojová květina Zamioculcas je v našich zeměpisných šířkách poměrně novou pokojovou rostlinou. Původní druh pochází z Afriky. Stonky a listy této pokojové rostliny jsou zářivě zelené, lesklé. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která je vhodná do moderních interiérů nebo komerčních prostor kanceláří. Rozeznáváme několik druhů, které se liší vzrůstem a kompaktností listů. Listy vyrůstají..
  • Clerodendrum thomsoniae – pokojová květina Clerodendrum thomsoniae (Klerodendron) Jako kvetoucí pokojovka výborně prospívá Clerodendrum thomsoniae (Klerodendron), která má dlouhé a slabé výhonky. Výhonky můžeme nechat volně viset, nebo je vyvázat na vzpřímenou oporu. List má výraznou žilnatinu. U mladých rostlinek stonky zaštípneme. Pěstování Clerodendrum thomsoniae Klerodendron může mít stonky až 2,5 m dlouhé, jeho popínavý růst..
  • Tvarování a řez bonsají Tvarování bonsají Nikdy stromy neformujeme do nahodilých nebo nepřirozených forem. Existují různé typy miniaturizace, odpovídající pozorování tvarů stromů v přírodě, v různých situacích, na různých stanovištích. Můžeme tudíž vypěstovat strom vzpřímený, kaskádu nebo polokaskádu, kořenový strom, strom v kameni, na kameni lze vysázet i lesní krajinku a strom. Je třeba se dobře seznámit..
  • Sázení a zálivka bonsají Postup sázení bonsají Na dno bonsajové misky dáme nejprve na odtokové otvory hustou síťku, anebo větší kámen, pak nasypeme asi 1 cm vysokou drenážní vrstvu hrubšího písku jako drenáž, dáme slabší vrstvu navlhčeného substrátu, na něj umístíme stromek a kořeny pečlivě rozprostřeme. Jednou rukou stromek přidržíme a druhou zasypáváme kořeny..