Bylinka měsíček lékařský
Pěstování měsíčku na zahradě
Měsíček lékařský je letnička, která nenosí svůj název nadarmo. V lidovém léčitelství se používaly především oranžově zbarvené jazykovité květy. Měsíček lékařský zmírňuje záněty sliznic, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě a baktericidně. Z drogy se připravuje nálev nebo se používá ve směsi s dalšími bylinami. Zevně měsíček působí proti mikroorganismům způsobujícím záněty pokožky. Používají se např. obklady z nálevu.
Příprava lihové tinktury z měsíčku lékařského
Vzhledem k hojivým účinkům měsíčku lékařského, se připravuje lihová tinktura. 1 díl drogy macerujeme dva týdny v 10 dílech 50% lihu. Při použití 1 kávovou lžičku ředíme ¼ litru převařené vody.
Příprava měsíčkového oleje
V minulosti se používal také měsíčkový olej. Jazykovité květy vtěsnáme do lahvičky s širším hrdlem a postavíme na slunce. Během několika dní se začne uvolňovat oranžová tekutina, kterou slijeme a uchováme v chladnu.
Další použití měsíčku
Odvar z měsíčku se používá v kosmetice. Pro své zjemňující účinky se hodí na omývání obličeje a krku.
Použití měsíčku v zahradě
Měsíček lékařský nám dokáže pomoci také v zahradě na záhonech. Silicemi, jež obsahuje, odpuzuje některé škůdce, zvláště háďátka.
- Koření v kuchyni – majoránka Majoránka je rostlina, která je v naší kuchyni dobře známa. Při vaření používáme zelenou nať (sušenou). Majoránku přidáváme k pokrmům z masa, zeleniny a do salátů. Cizí kuchyně často používají majoránkový ocet, který je aromatičtější než obyčejný. V této formě majoránku dáváme do omáček. Majoránkový ocet Majoránkový ocet vyrobíme tak, že do skleněné nádoby..
- Koriandr (Coriandrum sativum) a jeho pěstování Pěstování koriandru Koriandr je jednoletá bylinka, která se vysévá nejčastěji do truhlíků od dubna do června. Rostliny lze i zakoupit. Potřebuje pravidelnou lehkou zálivku, tato bylinka nemá ráda velká vedra. Sběr koriandru Od června do srpna sklízíme průběžně mladé listy. Použití v kuchyni Koriandr se hodí do různých asijských jídel a..
- Pažitka (Allium schoenoprasum) Pěstování pažitky Jedná se o nejběžnější bylinku českých zahrádek. Tato víceletá cibulovina se vysévá přímo na stanoviště nebo se sází zakoupené trsy. Potřebuje dostatek živin, vody a polostinné stanoviště. Sběr pažitky Čerstvé listy sklízíme celoročně, pravidelně odstraňujeme květy. Jak na rychlení pažitky v zimních měsících? Použití v kuchyni Pažitka chutná v polévkách, pomazánkách,..
- Yzop lékařský Pěstování yzopu lékařského Yzop lékařský je trvalka, kterou do Evropy přinesli benediktinští mniši. Yzop potřebuje ke zdárnému růstu slunce a propustnou, nepodmáčenou půdu. Má drobné listy a výraznou kořenitou vůni. Květy yzopu jsou modrofialové nebo také bílé a růžové. Použití yzopu Listy yzopu přidáváme do tučných masitých jídel, do rybích..