Bylinka měsíček lékařskýPěstování měsíčku na zahradě

Měsíček lékařský je letnička, která nenosí svůj název nadarmo. V lidovém léčitelství se používaly především oranžově zbarvené jazykovité květy. Měsíček lékařský zmírňuje záněty sliznic, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě a baktericidně. Z drogy se připravuje nálev nebo se používá ve směsi s dalšími bylinami. Zevně měsíček působí proti mikroorganismům způsobujícím záněty pokožky. Používají se např. obklady z nálevu.

Příprava lihové tinktury z měsíčku lékařského

Vzhledem k hojivým účinkům měsíčku lékařského, se připravuje lihová tinktura. 1 díl drogy macerujeme dva týdny v 10 dílech 50% lihu. Při použití 1 kávovou lžičku ředíme ¼ litru převařené vody.

Příprava měsíčkového oleje

V minulosti se používal také měsíčkový olej. Jazykovité květy vtěsnáme do lahvičky s širším hrdlem a postavíme na slunce. Během několika dní se začne uvolňovat oranžová tekutina, kterou slijeme a uchováme v chladnu.

Další použití měsíčku

Odvar z měsíčku se používá v kosmetice. Pro své zjemňující účinky se hodí na omývání obličeje a krku.

Použití měsíčku v zahradě

Měsíček lékařský nám dokáže pomoci také v zahradě na záhonech. Silicemi, jež obsahuje, odpuzuje některé škůdce, zvláště háďátka.

Pěstování měsíčku lékařského

Pěstování měsíčku lékařského  • Pěstování plicníku na zahradě Plicník je bylinka, která se nejčastěji vyskytuje v lesích, kde na jaře v trsech hojně kvete. Pěstovat ji můžeme i na zahradě v trávě nebo na vlhčích místech ve skalce. Plicníky mají rády vlhčí půdy s větším množstvím humusu. Dobře se jim daří v polostínu, nejlépe pod listnatými stromy a keři. Plicník kvete brzy na..
  • Majoránka na zahradě Pěstování majoránky Bez majoránky si nelze představit správnou bramboračku nebo bramboráky. Pěstujeme ji ze semen v truhlíku nebo na záhoně. Vyžaduje slunné stanoviště. Použití majoránky Nálev z majoránky utišuje bolení hlavy, uklidňuje nervy a působí proti plynatosti. Podobné články: Yzop lékařský Řepík lékařský Bylinka dobromysl neboli oregano Pěstování kopru Pěstování meduňky lékařské
  • Meduňka lékařská Pěstování meduňky lékařské Meduňka lékařská je příbuzná s mátou. Pěstujeme ji na slunci a v polostínu. Použití meduňky Před rozkvětem sklízíme citronově vonící listy. Zdobíme jimi saláty, přidáváme je do omáček, k masům a do majonéz. Uklidňující meduňkový čaj příjemné chuti pijeme nejlépe před spaním. Podobné články: Yzop lékařský Řepík lékařský Bylinka dobromysl..
  • Yzop lékařský Pěstování yzopu lékařského Yzop lékařský je trvalka, kterou do Evropy přinesli benediktinští mniši. Yzop potřebuje ke zdárnému růstu slunce a propustnou, nepodmáčenou půdu. Má drobné listy a výraznou kořenitou vůni. Květy yzopu jsou modrofialové nebo také bílé a růžové. Použití yzopu Listy yzopu přidáváme do tučných masitých jídel, do rybích..