Bylinka měsíček lékařský



Pěstování měsíčku na zahradě

Měsíček lékařský je letnička, která nenosí svůj název nadarmo. V lidovém léčitelství se používaly především oranžově zbarvené jazykovité květy. Měsíček lékařský zmírňuje záněty sliznic, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě a baktericidně. Z drogy se připravuje nálev nebo se používá ve směsi s dalšími bylinami. Zevně měsíček působí proti mikroorganismům způsobujícím záněty pokožky. Používají se např. obklady z nálevu.

Příprava lihové tinktury z měsíčku lékařského

Vzhledem k hojivým účinkům měsíčku lékařského, se připravuje lihová tinktura. 1 díl drogy macerujeme dva týdny v 10 dílech 50% lihu. Při použití 1 kávovou lžičku ředíme ¼ litru převařené vody.

Příprava měsíčkového oleje

V minulosti se používal také měsíčkový olej. Jazykovité květy vtěsnáme do lahvičky s širším hrdlem a postavíme na slunce. Během několika dní se začne uvolňovat oranžová tekutina, kterou slijeme a uchováme v chladnu.

Další použití měsíčku

Odvar z měsíčku se používá v kosmetice. Pro své zjemňující účinky se hodí na omývání obličeje a krku.

Použití měsíčku v zahradě

Měsíček lékařský nám dokáže pomoci také v zahradě na záhonech. Silicemi, jež obsahuje, odpuzuje některé škůdce, zvláště háďátka.

Pěstování měsíčku lékařského

Pěstování měsíčku lékařského







  • Druhy bezu Bez černý (Sambucus nigra) Bez černý je keř vysoký několik metrů. Květenství malých běložlutých kvítků je ploché, známé jako kosmatice, které se tako konzumují smažené. Květ černého bezu má typickou a intenzivní vůni. Květy jsou považovány za všelék. Pomáhá při nachlazení a posiluje imunitu. Nálev z květů je vynikající, nejlépe působí..
  • Kopr (Anetheum graveolens) Pěstování kopru Až metr vysoká jednoletá bylinka se vysévá přímo na stanoviště. Potřebuje slunce, dostatečnou vlhkost a půdu zásobenou živinami. Sběr kopru Od dubna do září otrháváme mladé lístky a nať, pro konzervaci i květenství. Lze také sušit a sbírat semena. Použití kopru v kuchyni Hodí se hlavně do okurkových a..
  • Saturejka (Satureja hortensis) Pěstování saturejky V Česku se obvykle saturejka pěstuje jako jednoletá bylina. Potřebuje slunce, teplo a málo vlhkosti. Předpěstujeme si ji ze semen a v květnu vysazujeme na záhon. Jako vytrvalý polokeř se pěstuje saturejka horská. Sběr saturejky Sklízí se nať s lístky těsně před rozkvětem, obvykle v červnu. Použití v kuchyni Saturejka se dává do..
  • Majoránka na zahradě Pěstování majoránky Bez majoránky si nelze představit správnou bramboračku nebo bramboráky. Pěstujeme ji ze semen v truhlíku nebo na záhoně. Vyžaduje slunné stanoviště. Použití majoránky Nálev z majoránky utišuje bolení hlavy, uklidňuje nervy a působí proti plynatosti. Podobné články: Yzop lékařský Řepík lékařský Majoránka na zahradě Bylinka dobromysl neboli oregano Černucha setá..