Bylinka měsíček lékařský
Pěstování měsíčku na zahradě
Měsíček lékařský je letnička, která nenosí svůj název nadarmo. V lidovém léčitelství se používaly především oranžově zbarvené jazykovité květy. Měsíček lékařský zmírňuje záněty sliznic, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě a baktericidně. Z drogy se připravuje nálev nebo se používá ve směsi s dalšími bylinami. Zevně měsíček působí proti mikroorganismům způsobujícím záněty pokožky. Používají se např. obklady z nálevu.
Příprava lihové tinktury z měsíčku lékařského
Vzhledem k hojivým účinkům měsíčku lékařského, se připravuje lihová tinktura. 1 díl drogy macerujeme dva týdny v 10 dílech 50% lihu. Při použití 1 kávovou lžičku ředíme ¼ litru převařené vody.
Příprava měsíčkového oleje
V minulosti se používal také měsíčkový olej. Jazykovité květy vtěsnáme do lahvičky s širším hrdlem a postavíme na slunce. Během několika dní se začne uvolňovat oranžová tekutina, kterou slijeme a uchováme v chladnu.
Další použití měsíčku
Odvar z měsíčku se používá v kosmetice. Pro své zjemňující účinky se hodí na omývání obličeje a krku.
Použití měsíčku v zahradě
Měsíček lékařský nám dokáže pomoci také v zahradě na záhonech. Silicemi, jež obsahuje, odpuzuje některé škůdce, zvláště háďátka.
- Heřmánek římský (Chamaemelum nobile) Latinský název heřmánku římského sice v překladu znamená rmenec sličný, který ale nemá nic společného s rmenem polním, za který je občas sběrači zaměňován. Pěstování heřmánku římského Heřmánek římský je vytrvalá bylina s vystoupavou lodyhou 20 až 25 cm vysokou. Terčové květy jsou žluté, okvětní plátky bílé až lehce narůžovělé. Často se pěstují..
- Řebříček obecný (Achillea millefolium) Řebříček je vytrvalá bylina vysoká až 60 cm. Květy jsou v úborech bílé až narůžovělé. Koření mělce. Předmětem sběru je kvetoucí nať nebo jen květ. Silněji působí příbuzný řebříček bertrám, který se od řebříčku obecného liší mohutnějšími květy a nedělenými listy. Po třezalce patří řebříček nejvíce používaným léčivým drogám. Použití řebříčku..
- Pěstování bylinek v samozavlažovacím truhlíku Při pěstování středomořských a dalších suchomilných bylinek se vyhněte samozavlažovacím nádobám a truhlíkům. V těch se naopak bude líbit mátě, bazalce a dalším žíznivým druhům. Nezapomeňte na dostatečnou drenážní vrstvu ze štěrku či drobných kamínků, zabráníte tak uhnívání kořenů. Tipy pro pěstování bylinek na balkoně Bylinkám vyhovuje, když rostou ve skupinách,..
- Šalvěj lékařská Pěstování šalvěje lékařské Šalvěj lékařská patří mezi světlomilné trvalky. Má sivozelené svraskalé listy a modré květy. Množíme ji řízky nebo semeny. Použití šalvěje Nálev se používá, vzhledem k jeho stahujícím a antiseptickým účinkům, k vyplachování úst při paradontóze nebo při zánětech v ústech. Listy šalvěje přidáváme do tučnějších jídel. Šalvěj má také kosmetické..