Řebříček obecný (Achillea millefolium)



Řebříček je vytrvalá bylina vysoká až 60 cm. Květy jsou v úborech bílé až narůžovělé. Koření mělce. Předmětem sběru je kvetoucí nať nebo jen květ.

Silněji působí příbuzný řebříček bertrám, který se od řebříčku obecného liší mohutnějšími květy a nedělenými listy. Po třezalce patří řebříček nejvíce používaným léčivým drogám.

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Použití řebříčku

Farář Kneipp před více než 100 lety nazval řebříček “králem v léčbě ženských nemocí“, což se později potvrdilo. Droga účinně tlumí gynekologické krvácení, potlačuje bolesti při menstruaci a také bolesti v trávicím traktu. Používá se i do urologických čajů. Základní použití je formou nálevu 2 – 3 x denně po 150 ml. Vzhledem k silnému působení se míchá především ve směsi s květem měsíčku a natí kontryhele. Droga není vhodná pro dlouhodobé užívání a překročení dávek.

Častěji se používá homeopatické zpracování řebříčku, kde nehrozí předávkování. Řebříček je také jednou z nejdůležitějších magických rostlin.






  • Violka vonná (Viola odorata) Pěstování violky vonné Violka vonná, lidově zvaná fialka je dobře známou květinou. Roste v zákoutích zahrad, parků nebo také v lesích. Málokdo ví, že fialka je také léčivka. Violka vonná se řadí do čeledi violkovité. Je to vytrvalá, nízká rostlina s krátkým, tlustým oddenkem a četnými kořeny. Rostlina vytváří palzivé výhony, které zakoření..
  • Pěstování plicníku na zahradě Plicník je bylinka, která se nejčastěji vyskytuje v lesích, kde na jaře v trsech hojně kvete. Pěstovat ji můžeme i na zahradě v trávě nebo na vlhčích místech ve skalce. Plicníky mají rády vlhčí půdy s větším množstvím humusu. Dobře se jim daří v polostínu, nejlépe pod listnatými stromy a keři. Plicník kvete brzy na..
  • Estragon (Artemisia dracunculus) Pěstování estragonu V našich podmínkách se pěstuje forma ruská a francouzská. Ta je chutnější, ale není mrazuvzdorná, přezimuje pouze v nádobě v bezmrazé místnosti. Sběr estragonu Sbíráme lístky nebo celou nať, kterou seřízneme cca 1/3 nad zemí, aby mohla rostlina opět obrazit. Použití v kuchyni Čerstvé lístky jsou vynikající v bylinkovém másle, přidávají se o..
  • Jak pěstovat šalvěj lékařskou Při pěstování šalvěje lékařské je dobré vědět, že je velmi citlivá na zamokřenou půdu s vysokou hladinou spodní vody a že nesnáší kyselou půdní reakci. Na jakost půdy nemá žádné zvláštní nároky. Půda pro výsadbu šalvěje musí být zpracována do velké hloubky a nesmí obsahovat čerstvý hnůj. Šalvěj můžete pěstovat i..