Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris)



Kontryhel obecný je spíše známý pod lidovým názvem „rosička“ Dalším druhem je kontryhel žlutozelený (Alchemilla xanthochlora).

Bylinka kontryhel

Kontryhel má v přírodě více variant a kříženců, které se těžko rozeznávají. Na některých lokalitách mizí, ale dá se i dobře pěstovat. Sbírá se celá rostlina, tj. listy i květy. Rostlina je mírně ochlupená a květy jsou velmi drobné a mají žlutozelenou barvu.

Kontryhel obecný

Kontryhel obecný

Pro své gynekologické působení má velký význam hlavně pro ženy. Droga tlumí gynekologická krvácení, zejména menstruační. Tlumí i bolesti spojené s menstruací. Zevně se používá na výplachy při zánětech a svědivosti.

Dobrá je kombinace kontryhelu s řebříčkem a květem měsíčku. Běžně se používá nálev v obvyklých dávkách, pro výplachy se používá odvar. V tom případě je doba varu max. 5 minut.






  • Problémy při pěstování kopru Kopr, s jeho svěží chutí a výraznou vůní, je oblíbenou bylinkou ve světě kulinářství. 08 Přemnožení kopru Kopr má tendenci rychle se šířit a občas může vyžadovat kontrolu, aby nedominovat ostatním rostlinám. Semena kopru se snadno samovolně rozptylují a mohou vést k nekontrolovanému růstu. Abychom tomu předešli, doporučuje se pravidelně..
  • Neobvyklé koření v kuchyni – anýz, fenykl a badyán Anýz Anýz vypadá jako dvounožky podobné kmínu, které můžou mít hruškovitý tvar. Sušené jsou uprostřed zmáčklé s drsným povrchem. Toto koření má zelenošedou barvu a zvláštní typickou vůni. Používá se zejména coby perníkové koření a do některých druhů chleba. Fenykl Sušené dvounožky fenyklu mají vynikající silnou aromatickou vůni a chuť. Fenykl..
  • Koření v kuchyni – petržel Známe dva druhy petržele – s hladkými a kadeřavými listy. Petržel s kadeřavými listy je dekorativní, proto ho používáme zejména ke zdobení jídel. Petržel s hladkými listy je zase aromatičtější. Kromě čerstvé nati používáme rovněž kořen petržele. V zelené části je velké množství vitamínů, proto ji dáváme všude, kde se hodí. Petržel obsahuje především..
  • Bylinky a babské rady Jak se zbavit plísně na nohou Na odvar použijeme jetel luční (cca množství, které se vejde do zavařovací sklenice 0,7 l). Vaříme tak dlouho, až zhoustne a pak necháme vychladnout. Vzniklou kašičku nanášíme na dobře umyté nohy a opakujeme tak dlouho, dokud plíseň nezmizí. Bolesti zad a svalů Na bolesti..