Černucha setá (Nigella sativa)Tato letnička pochází z oblastí kolem Středozemního moře. Dříve se pěstovala na polích jako krmivo pro dobytek nebo také jako koření, tzv. černý kmín.

Jak pěstovat černuchu setou

Černuchu setou začínáme vysévat brzy na jaře, nejlépe v březnu. Pokračovat ve výsevu můžeme i v průběhu května. Listy této letničky jsou dekorativní, květy mají barvu modrou nebo bílou. Po odkvětu se na místě květu vytvoří tobolka s drobnými černými semeny. Po nadrcení jsou voňavé.

Černucha setá (Nigella sativa)

Černucha setá (Nigella sativa)

Černucha damašská

Blízkou příbuznou černuchy seté je černucha damašská, která se nejčastěji pěstuje na sušení a používá se do suchých květinových vazeb. Dekorativní jsou její odkvetlé květy.


  • Pěstujeme hvozdník čínský (Dianthus chinensis) Jak na pěstování hvozdníku čínského Hvozdník čínský je letnička vysoká asi 20 až 40 cm. Květy má jednobarevné nebo vícebarevné s pilovitými až jemně stříhanými okraji okvětních plátků. Podle kultivarů jsou květy jednoduché nebo plné. Sazenice předpěstované ze semen vysetých do misek počátkem března se vysazují ve skupinkách na záhony počátkem..
  • Nestařec (Ageratum houstonianum) Nestařec (Ageratum houstonianum) je letnička pocházející se Střední a jižních oblastí Severní Ameriky. Tvoří husté bohatě větvené kompaktní trsy. Nestařec kvete od června do září, většinou světle nebo tmavě modrofialovými květy. Nízké druhy jsou vysoké asi 20 cm a používají se hlavně na obruby záhonů, případně i do skalek. Vysoké..
  • Verbena neboli sporýš Verbena, sporýš nebo také železník – to jsou jména pro jednu velmi oblíbenou letničku. Pro verbenu jsou typické malé a většinou vonné květy s očkem, uspořádané v květenství na vrcholu stonků. Vzpřímeně rostoucí odrůdy se používají pro osázení záhonů. V poslední době vzrůstá obliba převislých odrůd pro nádoby. Verbena kvete od července do..
  • Šalvěj zářivá – Salvia splendens Šalvěj zářivá se v našich podmínkách pěstuje jako letnička. Pochází z Brazílie, kde je to trvalka. Šalvěj zářivá bohatě a dlouho kvete od června do října, většinou červeně nebo také bíle, růžově, lososově a modrofialově. Vysazování šalvěje zářivé Semena šalvěje se vysévají do skleníku nebo teplého pařeniště v únoru do misek a rostlinky..