Černucha setá (Nigella sativa)



Tato letnička pochází z oblastí kolem Středozemního moře. Dříve se pěstovala na polích jako krmivo pro dobytek nebo také jako koření, tzv. černý kmín.

Jak pěstovat černuchu setou

Černuchu setou začínáme vysévat brzy na jaře, nejlépe v březnu. Pokračovat ve výsevu můžeme i v průběhu května. Listy této letničky jsou dekorativní, květy mají barvu modrou nebo bílou. Po odkvětu se na místě květu vytvoří tobolka s drobnými černými semeny. Po nadrcení jsou voňavé.

Černucha setá (Nigella sativa)

Černucha setá (Nigella sativa)

Černucha damašská

Blízkou příbuznou černuchy seté je černucha damašská, která se nejčastěji pěstuje na sušení a používá se do suchých květinových vazeb. Dekorativní jsou její odkvetlé květy.






  • Ipomoea tricolor a její pěstování Blankytně modré až 12 cm velké květy povíjnice (Ipomoea tricolor), nenechají nikoho bez povšimnutí. Každý květ má jen jeden den na to, aby se podělili o svou krásu, pak usychá a místo něj okamžitě nakvétají další. Denně svěží květy září v zahradách dobrých pěstitelů od července až do října. Ze semen..
  • Jak pěstovat lichořeřišnici ze semínek Lichořeřišnice (Tropaeolum) Rod lichořeřišnice obsahuje plazivé i keříčkovitě rostoucí formy, takže ho můžeme používat pro různé účely. Listy jsou velké, terčovité. Květy jsou na dlouhých stopkách s výraznou ostruhou, která tvoří typickou ozdobu. Kvete v barvách žlutá, oranžová, červená nebo jejich kombinace. Na chráněných místech a pod ochrannými kryty můžeme lichořeřišnici vysévat..
  • Letničky a jejich doba kvetení Kdy kvetou letničky Při sázení letniček na zahradní záhony přemýšlíme již dopředu nejen o barvách, ale i o době a délce kvetení jednotlivých druhů. Zde je seznam nejpoužívanějších letniček a jejich doby kvetení: Letničky, které kvetou od května do října: tařicovka, šalvěj. Letničky, které kvetou od června do září: hledík,..
  • Nevadlec péřitý – Celosia argentea Nevadlec péřitý je letnička vysoká cca 30 až 60 cm. Původem je z Indie. Květy jsou v bílé, červené nebo žluté barvě. Nevadlec vysazujeme do skupin, můžeme jej využít k suché vazbě. Vyžaduje slunnou a teplou polohu, tato letnička nemá ráda studené a deštivé počasí. Podobné články: Nevadlec péřitý – Celosia argentea Verbena..