Co je to permakultura
Permakultura je inovativní a udržitelný přístup, který se zabývá vytvářením ekosystémů, které jsou stabilní, odolné a harmonicky propojené s přírodou. Tento koncept byl vyvinut v 70. letech a kombinuje principy zemědělství, architektury, ekologie a sociálního designu.
Cílem permakultury je vytvářet udržitelné lidské obydlí, zemědělství a komunity, které nejenže minimalizují negativní dopady na životní prostředí, ale také aktivně přispívají k jeho obnově.
Hlavní cíle permakultury
Permakultura se zakládá na třech základních etických principech: starat se o planetu, starat se o lidi a spravedlivé sdílení. Těmito principy se snaží dosáhnout vyváženého vztahu mezi lidskou společností a přírodou, který je trvalý a respektuje biologickou rozmanitost a ekologické procesy.
Využití permakultury
Permakultura se využívá ve více oblastech, včetně zemědělství, zahradničení, architektury, obnovy krajiny, vodního hospodářství, energetiky a městského plánování. Jejím hlavním cílem je navrhnout systémy, které minimalizují spotřebu energie, vody a dalších zdrojů, zatímco zvyšují produkci a resilienci ekosystémů.
- Rok v zeleninové a ovocné zahradě – KVĚTEN Práce na záhonech v květnu Na záhonech během května začíná hojně růst plevel. Je nejvyšší čas začít s ním bojovat. Nejen že na záhonech nevypadá pěkně, ale také bere místo a živiny pěstovaným rostlinám. Pokud je nedostatek deště, začínáme zalévat. Nikdy nezaléváme studenou vodou z vodovodu. Nejlépe používáme odstátou dešťovou vodu, která..
- Jaké vybrat hrábě pro práci na zahradě Hrábě podle druhu půdy Obecně platí, že pro lehké půdy postačí hrábě ze dřeva nebo z lehkého kovu, na těžkých půdách pracujte se železnými hráběmi. Nevýhodou dřevěných hrábí je, že se velmi snadno zlomí. Proto je vhodnější pořizovat raději hrábě z lehkého kovu. Jejich hřeby se sice časem opotřebovávají, přesto však vydrží..
- Uložení zeleniny v zimě Uložení zeleniny v pařeništi Z pařeniště vyvezeme zeminu, aby bylo co nejhlubší. Urovnáme do něj košťálovou a kořenovou zeleninu a zasypeme hlínou. Pařeniště necháme na podzim co nejdéle odkryté, přikryjeme jej až s příchodem prvních mrazů. Jako ochranu před silnými mrazy ještě okna pařeniště zabalíme do slámy. Při oblevě musíme pařeniště vyvětrat, aby..
- Pěstování slivoní Kde vysazovat švestky Slivoním se nejlépe daří v polohách od 300 do 500 metrů nad mořem. Mají rády středně těžké půdy s větší vlhkostí. Slivoně vysazujeme v zahradě na vzdálenost nejméně 5 metrů, podle vzrůstnosti dané odrůdy. Dřevo slivoní je křehké, při velké úrodě a za větru může dojít k vylomení větve. Z tohoto důvodu..