Rok v zeleninové a ovocné zahradě – KVĚTEN
Práce na záhonech v květnu
Na záhonech během května začíná hojně růst plevel. Je nejvyšší čas začít s ním bojovat. Nejen že na záhonech nevypadá pěkně, ale také bere místo a živiny pěstovaným rostlinám.
Pokud je nedostatek deště, začínáme zalévat. Nikdy nezaléváme studenou vodou z vodovodu. Nejlépe používáme odstátou dešťovou vodu, která má teplotu okolí.
Od začátku května můžeme sázet okurky do studeného pařeniště. Okurky potřebují dostatek živin a vody.
Okurky na venkovní záhony sázíme tehdy, když teplota půdy dosáhne 10 až 12 °C, což bývá zpravidla v polovině května. Vyséváme je buď do řádků nebo do hnízd.
V prvních dnech druhé poloviny května můžeme vysévat čekanku salátovou. Je potřeba dodržet vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami cca 30 cm.
Po 15. květnu vyséváme keříčkové a tyčkové fazole. Záhon může být na plném slunci i v polostínu. Na slunném stanovišti se fazolím bude dařit o poznání lépe.
Tykev vyséváme na záhon nejdříve v půlce května. Předpěstované sazenice přesazujeme až koncem května přímo na záhon.
Kukuřici cukrovou na zahradě pěstujeme v řádcích, jsou vhodné jako ochrana před větrem. Kukuřice je choulostivá na mráz, proto ji vysazujeme až po 15. květnu.
V květnu vyséváme také ředkvičky a ředkve. Pravidelně je zaléváme, můžeme přidat trochu hnojiva.
Záhony s cibulí udržujeme v bezplevelném stavu, pravidelně je okopáváme a několikrát přihnojíme. Odměnou budou velké cibule.
Pór pravý vysazujeme ve druhé polovině května. Nejhodnotnější částí této zeleniny je ta, které je pod zemí. Proto je vhodná co nejhlubší výsadba do hlubokých drážek.
Teplé a suché počasí v květnu je velkým nebezpečím zejména pro ředkvičku a ředkev, které jsou ohroženy dřepčíky. Jako první pomoc při napadení pomůže silní pokropení vodou, následně použijeme chemický postřik.
V druhé polovině května přihnojujeme česnek vícesložkovým hnojivem.
Majoránce zahradní se nejlépe daří na záhřevných půdách s vysokým obsahem humusu a s dostatkem slunečního svitu. Vysazujeme ji po dvacátém květnu, až pomine možnost jarních mrazíků.
ROK V ZAHRADĚ – březen, duben, květen
- Přizpůsobení zahrady pro venkovní sportovní aktivity Přizpůsobení zahrady pro venkovní sportovní aktivity přináší do života nadšených sportovců novou úroveň zábavy a pohybu. Zahrada může sloužit jako ideální prostředí pro různé sportovní aktivity, ať už jde o fotbal, basketbal, plážový volejbal, ping pong nebo jiné oblíbené sporty. Bez ohledu na věk nebo úroveň dovedností existuje mnoho možností,..
- Zahradní nůžky Zahradní nůžky potřebujeme jak v okrasné zahradě, tak užitkové. Používají se v ovocných sadech, u zeleniny, bylinek, květin, stříhání keřů, atd. Ostří u zahradních nůžek Ostří zahradních nůžek musí být vyrobeno z nejlepší oceli, aby se netupilo a bylo stále velmi ostré. Nůžky nesmí vytvářet zhmožděné rány, ale čistý ostrý řez. Nezáleží přitom..
- Pekingské nebo také čínské zelí Pekingské zelí se v kuchyni připravuje jako salát. Kdy vyséváme pekingské zelí Vyséváme jej v polovině července na záhon ve špetkách ve sponu 30×20 cm, přikrýváme bílou netkanou textilií. Rostliny po vzejití vyjednotíme. Za suchého a teplého počasí je nutná pravidelná zálivka, která brání vybíhání zelí do květu. Uskladnění pekingského zelí Pekingské..
- Pěstujeme štěrbák Štěrbák širokolistý je listová zelenina podobná listovému salátu. Má tužší listy, které jsou mírně nahořklé. Listy tvoří velké ploché růžice a obsahují inzulín. Jak vysadit štěrbák Semena štěrbáku vyséváme přímo na záhon na začátku července ve špetkách do sponu 30×30 cm, po vzejití rostliny vyjednotíme. Štěrbák vyžaduje přiměřenou zálivku. V případě..