Pěstování majoránky (Majorana hortensis)Majoránka se pěstuje jako letnička. Vyséváme ji od března doma do truhlíku, v květnu ji přesadíme na záhon. V zahradních centrech můžeme koupit i sazenice. Majoránce vyhovuje slunné místo a vápenatá půda.

 

Jak vysévat majoránku

Majoránka je bylinka s dlouhou vegetační dobou, proto je nutné ji vysévat již na přelomu února a března. Semínka majoránky jsou velmi drobná. Vyséváme je tak, že je pouze posypeme na povrch substrátu a zlehka zasypeme tenkou vrstvou jemného výsevního substrátu.

Takto vysetou majoránku zaléváme velmi opatrně, aby nedošlo k vyplavení semínek. Po vzejití jsou rostlinky jemné a tenké, je potřeba je nechat před přesazením zesílit. Pikýrujeme ve špetkách po 3 až 5 rostlinkách, které můžeme použít pro výsadbu do záhonu v druhé polovině května.

Pěstování majoránky

Pěstování majoránky

Sběr majoránky

Čerstvé lístky sklízíme průběžně. K sušení používáme ty, které jsou těsně před rozkvětem.

Léčivé účinky

Čaj z majoránky se používá při průjmech, podporuje trávení, zklidňuje zažívací trakt.

Použití majoránky

Vypěstovanou majoránku používáme v čerstvém nebo usušeném stavu po celý rok na přípravu jídel. Skvělá je k dochucení polévek, pečeného a mletého masa, paštik, guláše a bramboráku.


  • Koření v kuchyni – šafrán Šafrán je jedno z nejstarších a nejdražších koření. Přísloví, že je něco vzácné jako šafrán se nepoužívá jen tak. Toto koření pochází z Asie, ale roste také v některých evropských zemích. Použití šafránu Šafrán v prášku má načervenalou barvu a obsahuje velké množství barviva. Používá se rovněž v medicíně. Obsahuje látky, které příznivě působí..
  • Koření v kuchyni – kmín Kmín má zvláštní vlastnosti, kvůli nimž se doporučuje jeho přidávání do jídel nebo konzumace ve formě odvaru. Má léčivé účinky při chorobách žaludku, střev a jater. Je doporučován kojícím matkám. K vnějšímu použití se vtírá při revmatismu a jako čaj při zánětu pohrudnice. Kmín obsahuje éterický olej, který mírní křeče a..
  • Pelyněk pravý v zahradě Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) se ve volné přírodě vyskytuje na slunných místech. Coby rostlina je však velice vhodný i do zahrádky. Jak pěstovat pelyněk pravý Pelyněk pravý je dvouletá vytrvalá rostlina. V průběhu jednoho roku vyroste růžice a ve druhém roce stonek. Na jaře nezapomeneme odříznout všechny stonky, takže se pelyněk..
  • Koriandr (Coriandrum sativum) a jeho pěstování Pěstování koriandru Koriandr je jednoletá bylinka, která se vysévá nejčastěji do truhlíků od dubna do června. Rostliny lze i zakoupit. Potřebuje pravidelnou lehkou zálivku, tato bylinka nemá ráda velká vedra. Sběr koriandru Od června do srpna sklízíme průběžně mladé listy. Použití v kuchyni Koriandr se hodí do různých asijských jídel a..