Pěstování majoránky (Majorana hortensis)
Majoránka se pěstuje jako letnička. Vyséváme ji od března doma do truhlíku, v květnu ji přesadíme na záhon. V zahradních centrech můžeme koupit i sazenice. Majoránce vyhovuje slunné místo a vápenatá půda.
Jak vysévat majoránku
Majoránka je bylinka s dlouhou vegetační dobou, proto je nutné ji vysévat již na přelomu února a března. Semínka majoránky jsou velmi drobná. Vyséváme je tak, že je pouze posypeme na povrch substrátu a zlehka zasypeme tenkou vrstvou jemného výsevního substrátu.
Takto vysetou majoránku zaléváme velmi opatrně, aby nedošlo k vyplavení semínek. Po vzejití jsou rostlinky jemné a tenké, je potřeba je nechat před přesazením zesílit. Pikýrujeme ve špetkách po 3 až 5 rostlinkách, které můžeme použít pro výsadbu do záhonu v druhé polovině května.
Sběr majoránky
Čerstvé lístky sklízíme průběžně. K sušení používáme ty, které jsou těsně před rozkvětem.
Léčivé účinky
Čaj z majoránky se používá při průjmech, podporuje trávení, zklidňuje zažívací trakt.
Použití majoránky
Vypěstovanou majoránku používáme v čerstvém nebo usušeném stavu po celý rok na přípravu jídel. Skvělá je k dochucení polévek, pečeného a mletého masa, paštik, guláše a bramboráku.
- Bazalka pravá (Ocimum basilicum) Bazalka pravá je jednoletá aromatická bylina, vysoká až 40 cm. Drogou je kvetoucí nať. Obsahuje silice, třísloviny, tanin, bazalkový kafr a další látky. K čemu slouží bazalka Bazalka je mimořádně univerzální bylina. Zlepšuje trávení, působí proti nadýmání, je protizánětlivá i mírně antibiotická. Drogu podáváme formou nálevu, doba vyluhování do 10..
- Koriandr (Coriandrum sativum) a jeho pěstování Pěstování koriandru Koriandr je jednoletá bylinka, která se vysévá nejčastěji do truhlíků od dubna do června. Rostliny lze i zakoupit. Potřebuje pravidelnou lehkou zálivku, tato bylinka nemá ráda velká vedra. Sběr koriandru Od června do srpna sklízíme průběžně mladé listy. Použití v kuchyni Koriandr se hodí do různých asijských jídel a..
- Estragon (Artemisia dracunculus) Pěstování estragonu V našich podmínkách se pěstuje forma ruská a francouzská. Ta je chutnější, ale není mrazuvzdorná, přezimuje pouze v nádobě v bezmrazé místnosti. Sběr estragonu Sbíráme lístky nebo celou nať, kterou seřízneme cca 1/3 nad zemí, aby mohla rostlina opět obrazit. Použití v kuchyni Čerstvé lístky jsou vynikající v bylinkovém másle, přidávají se o..
- Jak pěstovat šalvěj lékařskou Při pěstování šalvěje lékařské je dobré vědět, že je velmi citlivá na zamokřenou půdu s vysokou hladinou spodní vody a že nesnáší kyselou půdní reakci. Na jakost půdy nemá žádné zvláštní nároky. Půda pro výsadbu šalvěje musí být zpracována do velké hloubky a nesmí obsahovat čerstvý hnůj. Šalvěj můžete pěstovat i..