Jak pěstovat bylinky



Bazalka, tymián, pažitka a další rostliny jsou ceněné pro svou chuť i léčivé účinky. Jak je pěstovat?

Bez čerstvých bylinek si většina lidí vaření ani neumí představit. Bylinky dělají pokrmy mnohem chutnější, navíc mají na lidský organismus blahodárné účinky. Jejich pěstování není žádná věda, většina druhů je poměrně nenáročná a snese i lehké zanedbání péče. Bylinky prospívají dobře i v nádobách, takže je lze mít i na balkoně nebo kuchyňském parapetu.

Bazalka

Bazalka

Pokud budete bylinky pěstovat na zahradě, zvolte pro bylinkový záhon místo poblíž domu, aby bylo koření snadno dostupné. Stanoviště by mělo být dostatečně osluněné a v závětří. Půda musí být lehká a hlavně dobře propustná, s dostatkem humusu. Středozemní bylinky jsou na chudé půdy zvyklé, pro ostatní druhy zapravte do země vyzrálý kompost. Pak už je lepší nehnojit – rostliny by sice byly zelené a košaté, ale obsahovaly by menší množství aromatických a léčivých látek.

Tymián

Tymián

Jednoleté a vytrvalé bylinky

Mezi bylinkami jsou duhy jednoleté i vytrvalé, rostoucí po mnoho let. K jednoletým patří bazalka, anýz, kopr, kerblík, rukola, koriandr, majoránka, měsíček. K vytrvalým náleží šalvěj, pažitka, tymián, fenykl, levandule, máta, oregano a další. Jednoleté lze na jaře buď vysévat přímo na stanoviště nebo předpěstovat ve fóliovníku či skleníku, vytrvalé druhy se vysazují na jaře či na podzim, sazenice lze koupit nebo získat dělením či řízkováním ze starších rostlin (nezdřevnatělé části).





  • Heřmánek římský (Chamaemelum nobile) Latinský název heřmánku římského sice v překladu znamená rmenec sličný, který ale nemá nic společného s rmenem polním, za který je občas sběrači zaměňován. Pěstování heřmánku římského Heřmánek římský je vytrvalá bylina s vystoupavou lodyhou 20 až 25 cm vysokou. Terčové květy jsou žluté, okvětní plátky bílé až lehce narůžovělé. Často se pěstují..
  • Pelyněk pravý v zahradě Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) se ve volné přírodě vyskytuje na slunných místech. Coby rostlina je však velice vhodný i do zahrádky. Jak pěstovat pelyněk pravý Pelyněk pravý je dvouletá vytrvalá rostlina. V průběhu jednoho roku vyroste růžice a ve druhém roce stonek. Na jaře nezapomeneme odříznout všechny stonky, takže se pelyněk..
  • Koření v kuchyni – majoránka Majoránka je rostlina, která je v naší kuchyni dobře známa. Při vaření používáme zelenou nať (sušenou). Majoránku přidáváme k pokrmům z masa, zeleniny a do salátů. Cizí kuchyně často používají majoránkový ocet, který je aromatičtější než obyčejný. V této formě majoránku dáváme do omáček. Majoránkový ocet Majoránkový ocet vyrobíme tak, že do skleněné nádoby..
  • Estragon (Artemisia dracunculus) Pěstování estragonu V našich podmínkách se pěstuje forma ruská a francouzská. Ta je chutnější, ale není mrazuvzdorná, přezimuje pouze v nádobě v bezmrazé místnosti. Sběr estragonu Sbíráme lístky nebo celou nať, kterou seřízneme cca 1/3 nad zemí, aby mohla rostlina opět obrazit. Použití v kuchyni Čerstvé lístky jsou vynikající v bylinkovém másle, přidávají se o..