Jak pěstovat bylinkyBazalka, tymián, pažitka a další rostliny jsou ceněné pro svou chuť i léčivé účinky. Jak je pěstovat?

Bez čerstvých bylinek si většina lidí vaření ani neumí představit. Bylinky dělají pokrmy mnohem chutnější, navíc mají na lidský organismus blahodárné účinky. Jejich pěstování není žádná věda, většina druhů je poměrně nenáročná a snese i lehké zanedbání péče. Bylinky prospívají dobře i v nádobách, takže je lze mít i na balkoně nebo kuchyňském parapetu.

Bazalka

Bazalka

Pokud budete bylinky pěstovat na zahradě, zvolte pro bylinkový záhon místo poblíž domu, aby bylo koření snadno dostupné. Stanoviště by mělo být dostatečně osluněné a v závětří. Půda musí být lehká a hlavně dobře propustná, s dostatkem humusu. Středozemní bylinky jsou na chudé půdy zvyklé, pro ostatní druhy zapravte do země vyzrálý kompost. Pak už je lepší nehnojit – rostliny by sice byly zelené a košaté, ale obsahovaly by menší množství aromatických a léčivých látek.

Tymián

Tymián

Jednoleté a vytrvalé bylinky

Mezi bylinkami jsou duhy jednoleté i vytrvalé, rostoucí po mnoho let. K jednoletým patří bazalka, anýz, kopr, kerblík, rukola, koriandr, majoránka, měsíček. K vytrvalým náleží šalvěj, pažitka, tymián, fenykl, levandule, máta, oregano a další. Jednoleté lze na jaře buď vysévat přímo na stanoviště nebo předpěstovat ve fóliovníku či skleníku, vytrvalé druhy se vysazují na jaře či na podzim, sazenice lze koupit nebo získat dělením či řízkováním ze starších rostlin (nezdřevnatělé části).


  • Koriandr (Coriandrum sativum) a jeho pěstování Pěstování koriandru Koriandr je jednoletá bylinka, která se vysévá nejčastěji do truhlíků od dubna do června. Rostliny lze i zakoupit. Potřebuje pravidelnou lehkou zálivku, tato bylinka nemá ráda velká vedra. Sběr koriandru Od června do srpna sklízíme průběžně mladé listy. Použití v kuchyni Koriandr se hodí do různých asijských jídel a..
  • Jak pěstovat lichořeřišnici ze semínek Lichořeřišnice (Tropaeolum) Rod lichořeřišnice obsahuje plazivé i keříčkovitě rostoucí formy, takže ho můžeme používat pro různé účely. Listy jsou velké, terčovité. Květy jsou na dlouhých stopkách s výraznou ostruhou, která tvoří typickou ozdobu. Kvete v barvách žlutá, oranžová, červená nebo jejich kombinace. Na chráněných místech a pod ochrannými kryty můžeme lichořeřišnici vysévat..
  • Jak pěstovat šalvěj lékařskou Při pěstování šalvěje lékařské je dobré vědět, že je velmi citlivá na zamokřenou půdu s vysokou hladinou spodní vody a že nesnáší kyselou půdní reakci. Na jakost půdy nemá žádné zvláštní nároky. Půda pro výsadbu šalvěje musí být zpracována do velké hloubky a nesmí obsahovat čerstvý hnůj. Šalvěj můžete pěstovat i..
  • Bylinky na zahradě Bylinky jsou početná skupina rostlin, která dokáže zahradu nejen ozdobit, velmi často pěkně voní a navíc nám přináší i užitek. Najdeme mezi nimi jednoleté ale i vytrvalé druhy. Mnohé bylinky můžeme pěstovat za oknem nebo na balkóně. Některé ale dovedou výrazně ozdobit i trvalkový záhon. Je potřeba jen vědět, jaké..