Jak pěstovat bylinkyBazalka, tymián, pažitka a další rostliny jsou ceněné pro svou chuť i léčivé účinky. Jak je pěstovat?

Bez čerstvých bylinek si většina lidí vaření ani neumí představit. Bylinky dělají pokrmy mnohem chutnější, navíc mají na lidský organismus blahodárné účinky. Jejich pěstování není žádná věda, většina druhů je poměrně nenáročná a snese i lehké zanedbání péče. Bylinky prospívají dobře i v nádobách, takže je lze mít i na balkoně nebo kuchyňském parapetu.

Bazalka

Bazalka

Pokud budete bylinky pěstovat na zahradě, zvolte pro bylinkový záhon místo poblíž domu, aby bylo koření snadno dostupné. Stanoviště by mělo být dostatečně osluněné a v závětří. Půda musí být lehká a hlavně dobře propustná, s dostatkem humusu. Středozemní bylinky jsou na chudé půdy zvyklé, pro ostatní druhy zapravte do země vyzrálý kompost. Pak už je lepší nehnojit – rostliny by sice byly zelené a košaté, ale obsahovaly by menší množství aromatických a léčivých látek.

Tymián

Tymián

Jednoleté a vytrvalé bylinky

Mezi bylinkami jsou duhy jednoleté i vytrvalé, rostoucí po mnoho let. K jednoletým patří bazalka, anýz, kopr, kerblík, rukola, koriandr, majoránka, měsíček. K vytrvalým náleží šalvěj, pažitka, tymián, fenykl, levandule, máta, oregano a další. Jednoleté lze na jaře buď vysévat přímo na stanoviště nebo předpěstovat ve fóliovníku či skleníku, vytrvalé druhy se vysazují na jaře či na podzim, sazenice lze koupit nebo získat dělením či řízkováním ze starších rostlin (nezdřevnatělé části).


  • Pěstování saturejky Jednoletá saturejka zahradní neklade žádné zvláštní nároky na půdu. Uspokojivě se však vyvíjí pouze v případě, že přijde do půdy 2. trati, která je značně obohacena humusem (rašelinou) a živinami. Saturejka snáší i polostinná stanoviště. Na výsluní má však podstatně vyšší obsah účinných látek. Na výslunném místě obsahuje saturejka na stejné..
  • Majoránka zahradní (Origanum majorana) Majoránce zahradní se daří nejlépe na záhřevných půdách s vysokým obsahem humusu a na výslunných stanovištích. Tipy pro pěstování majoránky Čerstvý chlévský hnůj majoránka nesnáší, proto ji pěstujeme až ve 2. trati. Na jílovitých půdách v deštivém létě majoránka většinou zajde. Na zastíněných stanovištích ztrácí hodně ze svých aromatických látek. Majoránka je..
  • Řepík lékařský Pěstování řepíku lékařského na zahradě Řepík lékařský můžeme vysadit na trvalkový záhon. Jeho drobné žluté květy poskládané do štíhlých květenství budou zdobit zahradu po celé léto. Použití řepíku Řepíkovou nať přidáme do čajů při žaludečních potížích, samotným řepíkovým čajem kloktáme při zánětech v ústech. Na hnisavé rány používáme i jen samotnou..
  • Bylinky na zahradě Bylinky jsou početná skupina rostlin, která dokáže zahradu nejen ozdobit, velmi často pěkně voní a navíc nám přináší i užitek. Najdeme mezi nimi jednoleté ale i vytrvalé druhy. Mnohé bylinky můžeme pěstovat za oknem nebo na balkóně. Některé ale dovedou výrazně ozdobit i trvalkový záhon. Je potřeba jen vědět, jaké..