Další ošetřování záhonů s vysetou kořenovou zeleninou
Jak pečovat o oseté záhony
Oseté záhony za sucha kropíme, aby semena v půdě nezaschla a rostliny brzy a rovnoměrně vzešly. Pokud se bude na povrchu záhonů tvořit po dešti škraloup, opatrně ho rozrušíme motyčkou, plečkou nebo nejlépe ježkovým válečkem.
Značkovací rostliny
Protože u většiny druhů kořenové zeleniny dlouho trvá, než vzejdou, nepoznáme, kde jsou řádky, ledaže bychom si je po stranách záhonu vyznačili kolíčky. Proto je vhodné přisít do řádků vždy na vzdálenost 25 až 30 cm od sebe semena značkovací rostliny. Ta brzy vzejdou, a vyznačí tak směr řádků, mezi nimiž lze půdu kypřit a odplevelovat. Nejvhodnější značkovací rostlinou je ředkvička, kterou můžeme vzhledem k její krátké vegetační době a menším prostorovým nárokům nechat dorůst až do sklizně. Získáme tak ze záhonu ještě druhotný užitek. Hlavní plodinu – kořenovou zeleninu – to ve výnosech neohrozí.
Jako značkovací rostlinu lze využít i špenát nebo salát, které však po vzejití hlavní plodiny musíme vytrhat, jinak by jí konkuroval a snižovat výnos.
Jednocení kořenové zeleniny
Co nejdříve po vzejití, jakmile můžeme rostlinky uchopit prsty, je vyjednotíme. Během vegetace záhony plejeme, kypříme a zavlažujeme. U mrkve se v době tloustnutí kořenů vyvarujeme nadměrné zálivky, aby kořeny nepraskaly, zvláště po předchozím období sucha. K praskání kořenů dochází i v období vydatných dlouhotrvajících dešťů. Proti tomu žádná efektivní ochrana neexistuje, leda snad přikrytí fólií. Proti napadení mrkve pochmurnatkou pomáhá přikrytí záhonů počátkem září netkanou textilií a chytání dospělců na žluté, lepem natřené lapače umístěné na záhony.
- Vybíráme rýč a vidle Při pořizování nového rýče a vidlí je třeba klást největší důraz na účelnost. Zahradnické náčiní musí být uzpůsobeno tak, aby bylo možné pracovat bez velkého vynaložení síly. Také je nutné dávat pozor na to, aby se jednalo o kvalitní výrobek, který vydrží dlouhou dobu. Dáváme tedy přednost spíše dražšímu a..
- Co je zelené hnojení Zelené hnojení zlepšuje půdu Zeleným hnojením se nazývá dočasná kultura zcela určitých rostlin. Během poměrně krátké doby obohatí půdu humusem, přispěje ke zlepšení půdní struktury, půdu odpleveluje, zlepšuje kvalitu písčité půdy, na svazích dokáže ochránit půdu před vodní erozí. Zelené hnojení můžeme použít jako předplodinu a mezikulturu, nebo jako následnou..
- Rekonstrukce starých ovocných výsadeb Modernizace staré zahrady Hlavním problémem při modernizaci zahrad jsou jejich přestárlé a přehoustlé ovocné výsadby. Při jejich částečné rekonstrukci vykácíme nejprve suché, nemocné a přestárlé stromy, následně pak i stromy zdravé, které však ovocnou výsadbu příliš zahušťují. Tím se pro ponechané stromy vytvoří dostatek prostoru a světla. Jejich koruny bude..
- Příprava zeleninové zahrady na zimu Úklid zeleninové zahrady Na záhonech necháváme jen růžičkovou a kadeřavou kapustu, zimní pór, kozlíček-polníček, kořeny černého kořenu, pastináku, případně kořeny petržele a mangoldu. Proti mrazu je přikryjeme listím a chvojím. Ostatní na podzim sklizenou zeleninu, uloženou ve sklepě nebo v zazimovací jámě, kontrolujeme, zda se nekazí a běžně ji konzumujeme. Zbytky..