Další ošetřování záhonů s vysetou kořenovou zeleninou



Jak pečovat o oseté záhony

Oseté záhony za sucha kropíme, aby semena v půdě nezaschla a rostliny brzy a rovnoměrně vzešly. Pokud se bude na povrchu záhonů tvořit po dešti škraloup, opatrně ho rozrušíme motyčkou, plečkou nebo nejlépe ježkovým válečkem.

Značkovací rostliny

Protože u většiny druhů kořenové zeleniny dlouho trvá, než vzejdou, nepoznáme, kde jsou řádky, ledaže bychom si je po stranách záhonu vyznačili kolíčky. Proto je vhodné přisít do řádků vždy na vzdálenost 25 až 30 cm od sebe semena značkovací rostliny. Ta brzy vzejdou, a vyznačí tak směr řádků, mezi nimiž lze půdu kypřit a odplevelovat. Nejvhodnější značkovací rostlinou je ředkvička, kterou můžeme vzhledem k její krátké vegetační době a menším prostorovým nárokům nechat dorůst až do sklizně. Získáme tak ze záhonu ještě druhotný užitek. Hlavní plodinu – kořenovou zeleninu – to ve výnosech neohrozí.

Sazenice salátu

Sazenice salátu

Jako značkovací rostlinu lze využít i špenát nebo salát, které však po vzejití hlavní plodiny musíme vytrhat, jinak by jí konkuroval a snižovat výnos.

Jednocení kořenové zeleniny

Co nejdříve po vzejití, jakmile můžeme rostlinky uchopit prsty, je vyjednotíme. Během vegetace záhony plejeme, kypříme a zavlažujeme. U mrkve se v době tloustnutí kořenů vyvarujeme nadměrné zálivky, aby kořeny nepraskaly, zvláště po předchozím období sucha. K praskání kořenů dochází i v období vydatných dlouhotrvajících dešťů. Proti tomu žádná efektivní ochrana neexistuje, leda snad přikrytí fólií. Proti napadení mrkve pochmurnatkou pomáhá přikrytí záhonů počátkem září netkanou textilií a chytání dospělců na žluté, lepem natřené lapače umístěné na záhony.






  • Přizpůsobení zahrady pro venkovní sportovní aktivity Přizpůsobení zahrady pro venkovní sportovní aktivity přináší do života nadšených sportovců novou úroveň zábavy a pohybu. Zahrada může sloužit jako ideální prostředí pro různé sportovní aktivity, ať už jde o fotbal, basketbal, plážový volejbal, ping pong nebo jiné oblíbené sporty. Bez ohledu na věk nebo úroveň dovedností existuje mnoho možností,..
  • Přívalové deště a zahrada Přívalové deště jsou častým jevem v letním období, který může mít negativní dopad na zahradu. Náhlý nárůst srážek může způsobit erozi půdy, zaplavení a poškození rostlin (vznik plísní a hniloby, napadení škůdci). Nicméně, s několika jednoduchými kroky můžete minimalizovat škody na vaší zahradě. Jak minimalizovat škody při přívalovém dešti Jedním..
  • Jak vyrobit listovku Nejlépe se k výrobě listovky hodí shrabané listí z okrasné i užitkové zahrady, které je nejlepší. K čemu se hodí listovka Listovka se hodí jako substrát pro výsev a také k pěstování různých rostlin, většinou v kombinaci s jiným druhem zeminy. Výroba listovky Listí na podzim shrabeme a vložíme do kompostéru, který si můžeme také vyrobit..
  • Zimní práce na zahradě – leden V zahradě provádíme průklest ovocných stromů, řežeme rouby jádrovin i peckovin a ukládáme je buď do vlhkého písku ve sklepě, nebo zabalené v mikrotenovém sáčku do spodní přihrádky v chladničce. Začínáme rychlit cibuloviny, které jsme na podzim připravili do květináčů. Pečlivě kontrolujeme uskladněné hlízy a cibule. Odstraňujeme napadené chorobami, případně je postříkáme vhodným..