Druhy bodláků



Ostropes trubil je dvouletý bodlák dorůstající do výšky i čtyř metrů, postupně se rozrůstá do velkého keře. V prvním roce vytvoří přízemní růžici bělavých, plstnatých a pichlavých listů, mezi nimiž druhý rok vyrůstají mnohokvěté větve. Ty vytvoří znovu obrovské množství semen, ale chutných pro drobné ptactvo. Tento bodlák je možné těsně po rozkvětu řezat a sušit pro zimní vazbu.

Ostropestřec mariánský je jednoletý bodlák, patří mezi léčivé rostliny. Používá se na podpůrnou léčbu některých jaterních nemocí. Tento bodlák dorůstá do výšky jednoho metru, má bílé kropenaté listy, výrazné fialové květy.

Artyčok je jedlý bodlák. V jižní Evropě je trvalkou. Dorůstá do výšky až 3 metrů. Jedlé jsou dužnaté části listenů a květní lůžko uprostřed. Artyčok se také počítá mezi léčivky. V našich podmínkách se pěstuje jen pro okrasu. Řeže se v době plného květu a suší se do vazeb, v nichž nádherně vyniká. Nejlépe se mu drží na místech slunných a teplých, kde se v zimě nedrží voda.

Ostropes trubil - dvouletý bodlák

Ostropes trubil – dvouletý bodlák






  • Rychlení konvalinek Jak rychlit konvalinky Konvalinky, které již mají zatažené a uschlé listy, na podzim vyryjeme ze záhonu. Jednotlivé oddenky od sebe oddělíme (jsou srostlé) a vybereme jen ty, které mají pupen s květním zárodkem. Poznáme je tak, že jsou největší a nemají pravidelný kuželovitý tvar, v zárodku jsou zřetelné zárodky květu. Konvalinkám před..
  • Pěstování minirůží Skupina drobnokvětých růžiček s menším vzrůstem se těší popularitě především pro možnost pěstovat je jako pokojové rostliny. Potřebují stejné podmínky jako velké růže, tedy dostatek slunce hnojenou zem, občasný řez a ochranu před mšicemi, padlím a listovými chorobami. Očkované na šípku vydrží dlouho bez vody, sázejí se především do skalek, záhonů..
  • Ošetřování popínavých růží Jak se starat o popínavé růže? Během vegetace popínavé růže podle potřeby zavlažujeme, přihnojujeme a chráníme proti chorobám a škůdcům. Při jarním řezu odstraňujeme ve starších keřích výhony starší než 4 roky, u ponechaných výhonů odstřihneme jejich namrzlé a zaschlé konce a zakrátíme jejich příliš dlouhý obrost. Silné jednoleté výhony..
  • Co potřebují růže pro pěstování na zahradě Růže jsou označovány jako královny květin díky svým květům a omamné vůni. Existuje obrovské množství odrůd, s nádhernými tvary poupat i samotných květů, v pestrých škálách barev a vůní. Jak pěstovat růže Růžím vyhovuje slunné, teplé stanoviště. Pozor musíme dávat u jižních zdí, kde by růže mohly trpět úpalem – trpí také..