Hypoestes fyllostachia – barevná ozdoba bytu



Tato pokojová květina patří mezi ozdoby interiéru, i když nekvete. Je krásná svými listy.

Hypoestes fyllostachia je drobná pokojová rostlina, která pochází z Madagaskaru. Má tmavozelené listy, které jsou ještě jakoby postříkané jinou barvou.

Původní druh má také skvrnité listy, ale pečlivým výběrem byly získány zvlášť pěkně vybarvené kultivary se skvrnami růžovými, červenými a bíými.

Hypoestes dorůstá výšky až přes třicet centimetrů, ale nejpěknější je spíš nízký kompaktní tvar. Barevnost listů ovlivňuje především sluneční záření, avšak nesmí hrozit úpal. Při velkém slunečním svitu dochází ke krásnému zbarvení listů. Pokud jsou hypoestes umístěny ve stínu, jejich listy úplně zezelenají.

Hypoestes fyllostachia je drobná pokojová rostlina

Hypoestes fyllostachia je drobná pokojová rostlina

Jak na optimální velikost

Abychom dosáhli optimální velikosti této keříčkovité rostliny, pečlivě ji zaštipujeme. Rostlina velmi snadno obráží. Pokud vykvete, vyštípneme bez rozpaků i květ – listy jsou totiž to, co hypoestes opravdu zdobí. Drobné fialové květy jsou samosprašné a po dozrání plodů začne rostlinka vystřelovat do okolí malá semínka. Dostane-li se semínko do nějakého jiného květináče, vyroste v něm nová rostlinka. Po odkvětu rostlina odpočívá, a tak v této době omezíme zálivku až do počátku obnoveného růstu.

Množení hypoestes

Hypoestes můžeme množit semeny nebo vrcholovými řízky. Starší rostliny nebývají již většinou pěkné a řízkováním snadno získáme nové.

Jak pěstovat hypoestes

Hypoestes pěstujeme v běžném substrátu pro pokojové rostliny. Nejlépe prospívá v polostínu nebo na okně, kam ale nesvítí přímé slunce. Zálivka mže být vydatnější, před dalším zalitím však musí půda alespoň částečně proschnout. Teplota by se měla pohybovat v rozmezí 16 až 25°C.

Velmi pěkné jsou misky osázené několika různě barevnými kultivary této rostliny. Také ji můžeme použít jako podrost k některé dominantní pokojové rostlině.

Pravidla pro pěstování hypoestes

Udržujeme stejnoměrně vlhký substrát hojnou zálivkou od jara do podzimu, v zimě zaléváme střídměji. Vyplatí se, pokud budeme hypoestes často rosit listy. Rostlinu přesazujeme pravidelně každý rok zjara. Jestliže jsme se rozhodli rozmnožit hypoestes řízkováním, provádíme to na jaře nebo v létě. Výsev je úspěšný na jaře.






  • Sázení a zálivka bonsají Postup sázení bonsají Na dno bonsajové misky dáme nejprve na odtokové otvory hustou síťku, anebo větší kámen, pak nasypeme asi 1 cm vysokou drenážní vrstvu hrubšího písku jako drenáž, dáme slabší vrstvu navlhčeného substrátu, na něj umístíme stromek a kořeny pečlivě rozprostřeme. Jednou rukou stromek přidržíme a druhou zasypáváme kořeny..
  • Vánoční hvězda – atraktivní dekorace do bytu Vánoční hvězda neboli Poinsettia má atraktivní květy v barvě červené, růžové nebo bílé. Jsou to ve skutečnosti vybarvené listy květenství. Vydrží barevné dva až šest měsíců. Co je potřeba udělat, abychom se mohli těšit z jejich krásy co nejdéle? Na co si dát pozor při nákupu vánoční hvězdy? Zkontrolujeme, zda žlutozelené květy..
  • Begónie v bytě Begóniím se dříve říkalo kysaly. Jsou to jak balkónové, tak i pokojové květiny. Na balkonech a za okny většinou pěstujeme begónie hlíznaté. Vyskytují se jak kultivary keříčkovité, tak převislé. Všechny tyto begónie mají zpravidla výrazné, velké, plné květy. V interiérech se většinou pěstují begónie ozdobné listem. Zejména se jedná o begónii..
  • Pokojové květiny s modrými květy Většina pokojových květin s modrými květy nerozkvétá jasně modrou barvou, ale spíše do fialova. Nejvíce modrá barva vynikne v protisvětle na parapetu před oknem, kde se barvy rozjasní. Modré květy také více zdůrazníme použitím kontrastního květináče v bílé nebo žluté barvě. Zvonky – nevadí jim tvrdá vodu při zalévání. Zvonek..