Jak pěstovat česnekČesnek je oblíbená plodina, bez které se neobejde žádná kuchařka. Sázíme jej buď na jaře nebo na podzim. Pěstovat česnek dokáže i úplný začátečník. Nejdůležitější je správné načasování výsadby a sklizně.

Vysazování česneku

Česnek se vysazuje ze stroužků buď v březnu až dubnu, nebo na podzim, kdy je stabilní teplota půdy pod 9 °C – říjen až prosinec. Pokud je tepleji, hrozí napadení houbovými chorobami. Nejlepší je teplá lehčí půda bohatá na humus, zcela nevhodné jsou těžké, mokré a organickými hnojivy čerstvě vyhnojené půdy.

Odborníci doporučují stroužky česneku mořit proti vlnovníkovi česnekového tři hodiny v prostředku Sulka a poté ihned vysadit. Sázejte pouze zdravé stroužky, do hloubky kolem 6 cm. Čím dříve sázíte, tím sázejte hlouběji, v prosinci stačí 4 cm, ale v září minimálně 8 cm.

Vhodná je výsadba do řádků, po výsadbě záhon uválejte, popřípadě trochu zalejte. Až do jara není potřeba nic dalšího dělat. Česnek začne rašit brzy zjara. Půdu od jara zlehka kypříme, abychom rozrušili půdní škraloup.

Jak pěstovat česnek

Jak pěstovat česnek

Zalévání česneku

Zaléváme v období od poloviny května do půlky června, kdy má česnek zvýšené nároky.

Zaštipování česneku

Vrcholky s pacibulkami (u paličáku) se odštipují ihned, jak se objeví květní stvol, jinak je výnos nižší.

Sklizeň česneku

Česnek se sklízí od července do srpna, podle doby výsadby a odrůdy. Paličáky jsou zralé, když jim zbývá pět dužnatých listů, nepaličáky se sklízejí, když asi polovina rostlin má nať položenou na zemi.

Sušení a skladování

Cibule česneku očistěte od zeminy a sušte i s natí, nebo s její větší částí. Spojte je do svazků a zavěste na zastíněné místo, kde proudí čerstvý vzduch. Možností je také rozložit je na rošty nebo sušit na dřevěné podlaze, např. půdě.

Až bude česnek suchý (asi za měsíc), cca 3 cm nad cibulí nať odřízněte a zkraťte na minimum také kořeny. Skladujte ho na suchém, a hlavně dobře větraném místě s maximální vlhkostí do 40%. Teplota nesmí být vysoká, zvolte chladnější místnost. Občasný nižší mrazík česneku neublíží.


  • Rekonstrukce starých ovocných výsadeb Modernizace staré zahrady Hlavním problémem při modernizaci zahrad jsou jejich přestárlé a přehoustlé ovocné výsadby. Při jejich částečné rekonstrukci vykácíme nejprve suché, nemocné a přestárlé stromy, následně pak i stromy zdravé, které však ovocnou výsadbu příliš zahušťují. Tím se pro ponechané stromy vytvoří dostatek prostoru a světla. Jejich koruny bude..
  • Zimní práce na zahradě – leden V zahradě provádíme průklest ovocných stromů, řežeme rouby jádrovin i peckovin a ukládáme je buď do vlhkého písku ve sklepě, nebo zabalené v mikrotenovém sáčku do spodní přihrádky v chladničce. Začínáme rychlit cibuloviny, které jsme na podzim připravili do květináčů. Pečlivě kontrolujeme uskladněné hlízy a cibule. Odstraňujeme napadené chorobami, případně je postříkáme vhodným..
  • Lalokonosec rýhovaný Škůdce lalokoonosec rýhovaný Lalokonosec rýhovaný je malý brouk, který dokáže v zahradě zcela zlikvidovat azalky, rododendrony, bramboříky a některé okrasné dřeviny. Dospělý jedinci lalokonosce vykusují do listů od kraje nepravidelné otvory a ožírají pupeny a kůru. Larvy lalokonosce žijí v půdě a ožírají kořínky různých rostlin. Dospělí brouci vylétají v červenci, nejsou snadno..
  • Jarní práce na zahradě – květen Sázení rajčat V květnu vysazujeme rajčata do volné půdy. Dáváme přednost silným nepřerostlým sazenicím. Do sázecí jámy je dáváme na šikmo, aby část stonku byla v zemi a pustila další kořeny. Při výsadbě zapíchneme do jamky tyčku, abychom později nenarušili kořenový bal. Péče o keře na jaře U šeříků a rododendronů odstraňujeme..