Jak pěstovat česnek



Česnek je oblíbená plodina, bez které se neobejde žádná kuchařka. Sázíme jej buď na jaře nebo na podzim. Pěstovat česnek dokáže i úplný začátečník. Nejdůležitější je správné načasování výsadby a sklizně.

Vysazování česneku

Česnek se vysazuje ze stroužků buď v březnu až dubnu, nebo na podzim, kdy je stabilní teplota půdy pod 9 °C – říjen až prosinec. Pokud je tepleji, hrozí napadení houbovými chorobami. Nejlepší je teplá lehčí půda bohatá na humus, zcela nevhodné jsou těžké, mokré a organickými hnojivy čerstvě vyhnojené půdy.

Odborníci doporučují stroužky česneku mořit proti vlnovníkovi česnekového tři hodiny v prostředku Sulka a poté ihned vysadit. Sázejte pouze zdravé stroužky, do hloubky kolem 6 cm. Čím dříve sázíte, tím sázejte hlouběji, v prosinci stačí 4 cm, ale v září minimálně 8 cm.

Vhodná je výsadba do řádků, po výsadbě záhon uválejte, popřípadě trochu zalejte. Až do jara není potřeba nic dalšího dělat. Česnek začne rašit brzy zjara. Půdu od jara zlehka kypříme, abychom rozrušili půdní škraloup.

Jak pěstovat česnek

Jak pěstovat česnek

Zalévání česneku

Zaléváme v období od poloviny května do půlky června, kdy má česnek zvýšené nároky.

Zaštipování česneku

Vrcholky s pacibulkami (u paličáku) se odštipují ihned, jak se objeví květní stvol, jinak je výnos nižší.

Sklizeň česneku

Česnek se sklízí od července do srpna, podle doby výsadby a odrůdy. Paličáky jsou zralé, když jim zbývá pět dužnatých listů, nepaličáky se sklízejí, když asi polovina rostlin má nať položenou na zemi.

Sušení a skladování

Cibule česneku očistěte od zeminy a sušte i s natí, nebo s její větší částí. Spojte je do svazků a zavěste na zastíněné místo, kde proudí čerstvý vzduch. Možností je také rozložit je na rošty nebo sušit na dřevěné podlaze, např. půdě.

Až bude česnek suchý (asi za měsíc), cca 3 cm nad cibulí nať odřízněte a zkraťte na minimum také kořeny. Skladujte ho na suchém, a hlavně dobře větraném místě s maximální vlhkostí do 40%. Teplota nesmí být vysoká, zvolte chladnější místnost. Občasný nižší mrazík česneku neublíží.






  • Začátečník v pěstování zeleniny – na co si dát pozor Začátečník v pěstování zeleniny může být nadšený a plný naděje, ale existuje několik věcí, na které by si měl dát pozor, aby se mu dařilo. Za prvé, je důležité zvolit si správné místo pro zahradu. Musí být dobře osvětlené, mít dostatek slunce a být chráněné před větrem. Také by mělo..
  • Choroby a škůdci česneku Zasychání špiček listů česneku K zasychání špiček listů u rostlin česneku dochází tehdy, když je přílišné mokro, sucho nebo velké výkyvy teplot. Proti tomuto zasychání neexistují žádné ochranné prostředky, pouze prevence ve formě zamezení účinku těchto přírodních nástrah. Virové choroby česneku Česnek se množí výhradně vegetativně, proto velmi často dochází k zamoření..
  • Předpěstování sadby Jak předpěstovat sadbu Jestliže jsme se rozhodli v tomto čase pro předpěstování sadby, potřebujeme k tomu takové stanoviště, které má dostatek světla (okna a orientaci na jih), na stanovišti je nižší teplota, než je obvyklá v obytných místnostech. Jaká je optimální teplota pro předpěstování sadby? Optimální teplota pro předpěstování sadby u košťálovin a..
  • Zásady pro ptačí krmítka Do krmítka dáváme jen takové množství a druh potravy, které neplesniví a nehnije. Klasické krmítko může mít libovolný tvar i velikost, dbáme jen, aby vletový otvor neměl ostré hrany nebo v něm netrčely hřebíky. Stříšku vyrobíme dostatečně širokou, aby dobře chránila potravu před deštěm a větrem. Krmítko umisťujeme na volné prostranství..