Jak pěstovat plaménky, řez a choroby plaménků



Plaménky (klematisy) patří mezi velmi oblíbené popínavé dřeviny, pěstované u nás.

Řez plaménků

Řez plaménků významně ovlivňuje nejen dobrý růst, ale také bohatost květů. Způsob řezu se liší podle toho, ve kterém období daný druh plaménků kvete.

Plaménky kvetoucí na jaře od dubna do června na loňských výhonech se při jarním řezu zbavují jen suchých, poškozených a slabých výhonů. Ostatní ponechané výhony se zkrátí jen asi o 10 až 20 cm k nejbližším živým pupenům. Jestliže rostliny vyžadují silnější řez, provedeme ho ihned po odkvětu.

Plamének - pěstování

Plamének – pěstování

Plaménky kvetoucí v červenci a později na nových letorostech zkracujeme na jaře 15 až 30 cm nad zemí nad dvojicí živých pupenů na každém výhonu. Tím se podpoří bujný růst nových letorostů a bohaté kvetení na nich. Pnou-li se plaménky této skupiny po podpůrných rostlinách, je vhodné seříznout některé výhony na 50 až 100 cm nad zemí a ostatní ponechat bez zkrácení. Tak dosáhneme toho, že květy budou rozmístěny v různých výškách rostliny a ta bude působit lepším dojmem.

Hnojení plaménků

Každým rokem na jaře hnojíme plamének kompostem a cereritem nebo jiným plným hnojivem. Během vegetace rostliny, zvláště za sucha, vydatně zaléváme konví bez růžice přímo ke kořenům. Současně pečujeme o dobrý růst předsazené rostliny, aby kořenový krček plaménku byl ve stínu.

Plamének

Plamének

Choroby a škůdci plaménků

Chorobami a škůdci plaménky příliš netrpí. Vyskytne-li se občas na listech padlí v podobě bělavého povlaku, použijeme proti němu chemické přípravky. Proti plísni šedé na listech a květech pomáhá ošetření fundazolem.

Náhlé uvadnutí plaménku

Někdy listy a mladé nevyzrálé letorosty plaménku z dosud neobjasněných příčin náhle uvadnou a uschnou. Napadenou část co nejdříve odstraníme a spálíme. V příštím roce může rostlina znovu obrašit anebo zcela uhyne. Na její místo však pro zvýšené nebezpečí infekce nový plamének již nesázíme.





  • Péče o révu vinnou v prvním roce od výsadby Jak pěstovat révu vinnou okopáváním révy ničíme plevel a rozrušujeme půdní škraloup. Kypříme opatrně, abychom neulomili mladé výhonky. pokud u révy vyrostou mimo dvou letorostů i další, opatrně je vylomíme. jakmile letorosty dosáhnou délky 10 cm, začneme je postřikovat proti plísni révové a proti padlí. koncem června opatrně zem od..
  • Jak pěstovat azalku v květináči Jak pečovat o koupenou azalku, aby nám vydržela do dalšího roku? Rady jak pečovat o azalku v květináči Koupená azalka musí mít stále dost vody. Zaléváme ji zásadně měkkou vodou, nejlépe dešťovou. Kořenový bal musí být stále vlhký, nadbytečnou vodu z misek nevyléváme. Nejvhodnější teplota pro azalku je kolem 10 °C. Takový..
  • Pěstování fíkovníků v našich podmínkách Kde pěstovat fíkovníky Fíkovníky rostou zejména ve Středomoří. V našich podmínkách je možné fíkovníky také pěstovat. Vyžadují hlubší úrodnou propustnou a vlhkou půdu. V místech, kde během zimy bývají mrazy pod -10 °C je nutná přikrývka pytlovinou. Jak sázet fíkovníky Sazenice fíkovníků se sázejí na vzdálenost 3 až 5 metrů..
  • Jaké okrasné dřeviny vybrat do zahrady? Okrasné dřeviny vybíráme podle velikosti zahrady, půdních a klimatických podmínek a také podle orientace pozemku na světové strany. Pravidla pro výběr okrasných dřevin: Opatříme si seznam okrasných dřevin, ve kterém je uvedena doba kvetení, barva květů, olistění, plody, nároky na půdu, světlo, vláhu, atd. Podle prostorových možností zahrady vybíráme druhy..