Libeček lékařský (Levisticum officinale)
Libeček lékařský je známá mohutná trvalka pocházející z jižní Evropy. Květy jsou drobné, žlutozelené, v okolíku složené z četných okolíčků. Celá rostlina silnou vůní připomíná polévkové koření maggi, proto se jí říká „maggi kořen“.
Použití libečku lékařského
Používá se oddenek, nať, ale i semena. Droga působí močopudně, podporuje vylučování nežádoucích solí a kyseliny močové z organismu. Působí proti plynatosti a podporuje trávení. Není vhodná pro děti, pro těhotné a kojíc ženy a také pro osoby s ledvinovými chorobami.
Nať libečku se používá k protirevmatickým koupelím, zejména rukou a nohou. Další použití je především v kuchyni do polévek a omáček. Vzhledem k silné vůni se libeček používá hlavně do směsí. V urologii se volí nálev libečku s různými rdesny – ptačím (truskavcem), blešníkem, peprníkem a také s přesličkou. V gynekologii pak s kontryhelem a řebříčkem.
V současné době je velká poptávka po sazenicích libečku, vzhledem k časnému úhynu již víceletých rostlin na zahradách, jehož příčina není dosud zcela známá.
- Pěstování zeleniny a rostlin, které odpuzují škůdce V zahradničení existuje skvělý způsob, jak spojit estetiku a funkčnost – kombinováním zeleniny s rostlinami, které mají schopnost odstrašit škůdce. Tato strategie vytváří nejen poutavý krajinný design, ale také přirozenou ochranu pro vaše rostliny. Pěstování bylinek nebo květin a zeleniny na jednom záhoně Mnoho bylinek má výraznou vůni a silné..
- Bazalka pravá (Ocimum basilicum) Bazalka pravá je jednoletá aromatická bylina, vysoká až 40 cm. Drogou je kvetoucí nať. Obsahuje silice, třísloviny, tanin, bazalkový kafr a další látky. K čemu slouží bazalka Bazalka je mimořádně univerzální bylina. Zlepšuje trávení, působí proti nadýmání, je protizánětlivá i mírně antibiotická. Drogu podáváme formou nálevu, doba vyluhování do 10..
- Černucha setá a její pěstování Původ černuchy Černucha je rozšířená po celém světě a v mnoha zemích tato rostlina zdomácněla. Jedná se o jednoletou rostlinu, která běžně dorůstá do výšky kolem 30 cm. Má žlutě zbarvené kořeny. Lodyha je drsně chlupatá, jednoduchá nebo s několika přímými postranními větvemi. Květy jsou namodralé. Černucha je také méně známou léčivkou..
- Pěstování plicníku na zahradě Plicník je bylinka, která se nejčastěji vyskytuje v lesích, kde na jaře v trsech hojně kvete. Pěstovat ji můžeme i na zahradě v trávě nebo na vlhčích místech ve skalce. Plicníky mají rády vlhčí půdy s větším množstvím humusu. Dobře se jim daří v polostínu, nejlépe pod listnatými stromy a keři. Plicník kvete brzy na..