Kde lze pěstovat bylinky?



Většina bylinek prospívá i v nádobách. Potřebují sice častější dohled a péči, ale zase je budeme mít stále při ruce. Předpěstované sazenice lze zakoupit v zahradních centrech. Výhodou je, že je budeme moci brzy používat.

Pěstování bylinek na balkoně

Všechny druhy bylinek můžeme snadno pěstovat na terase či balkoně, zvlášť pokud jsou orientované na jižní či západní stranu, které slibují dostatek slunce. Zvolte závětrné stanoviště, zvláště větší rostliny by se mohly polámat. Pozornost věnujte také výběru nádob, nejlepší jsou ty klasické terakotové, které na rozdíl od plastových pouští vzduch i ke kořenům a substrát v nich tak rychle nevysychá – terakota je schopná absorbovat vlhkost.

Kde lze pěstovat bylinky?

Kde lze pěstovat bylinky?

Pěstování bylinek na okně

V bytě je důležité zajistit bylinkám co největší množství světla, při jeho nedostatku se totiž příliš vytahují. Nejlépe je na tom ten, kdo má kuchyňské okno a orientací na jih a širokým parapetem. Květináče ale nemusíte stavět jen na něj, existují hezké a praktické závěsné systémy, začlenit můžete i okolní nábytek. V bytě platí to samé, co venku – rostlinám prospívá skupinové pěstování.

Většině bylinek pěstovaných na okně vyhovuje běžná pokojová teplota kolem 20 °C, v noci s mírným poklesem. Co nesnáší, je průvan. Větrejte často, ale opatrně. Zavlažujte důkladně, ale až tehdy, když substrát na povrchu vyschne. Pouze měkkolisté druhy bylinek – šalvěj, bazalka a máta – zalévejte každý den. Pravidelně sklízejte, podpoříte větvení rostlinek.

Tipy pro pěstování bylinek na okně

Bylinky pro okno na jih: bazalka, tymián, šalvěj, oregano, saturejka, majoránka, rozmarýn. Bylinky pro okno na sever: pažitka, šanta, petrželka. Bylinky do koupelny: různé druhy máty.






  • Fenykl (Foeniculum vulgare) Pěstování fenyklu Fenykl vyséváme od dubna přímo na stanoviště s kyprou půdou a dostatkem živin, pro zdárné pěstování potřebuje optimální podmínky. Naroste až dva metry vysoká rostlina, která se bude další roky sama vysemeňovat. Sběr fenyklu Sbíráme semínka nebo čerstvé mladé listy. Použití v kuchyni Fenykl je oblíbeným kořením francouzské kuchyně, připomíná..
  • Saturejka (Satureja hortensis) Pěstování saturejky V Česku se obvykle saturejka pěstuje jako jednoletá bylina. Potřebuje slunce, teplo a málo vlhkosti. Předpěstujeme si ji ze semen a v květnu vysazujeme na záhon. Jako vytrvalý polokeř se pěstuje saturejka horská. Sběr saturejky Sklízí se nať s lístky těsně před rozkvětem, obvykle v červnu. Použití v kuchyni Saturejka se dává do..
  • Jak pěstovat brutnák lékařský Pěstování brutnáku lékařského Brutnák lékařský je jednoletá bylina z čeledi brutnákovitých. Dorůstá do výšky 40 až 60 cm. Jedná se o modře kvetoucí letničku, kterou mají rády včely. Semena brutnáku vyséváme od března. Roste ve všech půdách. Nedostatek vody a sucho se projevuje tenkým a tuhým listem. Pokud chceme zpracovávat celé..
  • Bylinka dobromysl neboli oregano Pěstování oregana Dobromysl je také známý pod názvem oregano. Vyžaduje slunce a lehčí propustnou půdu. Dobromysl má uklidňující účinky ne nervovou soustavu. Používá se k přípravě čaje, do koupelí a jako koření k masům a do salátů. Dobromysl v kuchyni Dobromysl je součástí francouzské a italské kuchyně. Tradičně se používá při přípravě..