Kde lze pěstovat bylinky?



Většina bylinek prospívá i v nádobách. Potřebují sice častější dohled a péči, ale zase je budeme mít stále při ruce. Předpěstované sazenice lze zakoupit v zahradních centrech. Výhodou je, že je budeme moci brzy používat.

Pěstování bylinek na balkoně

Všechny druhy bylinek můžeme snadno pěstovat na terase či balkoně, zvlášť pokud jsou orientované na jižní či západní stranu, které slibují dostatek slunce. Zvolte závětrné stanoviště, zvláště větší rostliny by se mohly polámat. Pozornost věnujte také výběru nádob, nejlepší jsou ty klasické terakotové, které na rozdíl od plastových pouští vzduch i ke kořenům a substrát v nich tak rychle nevysychá – terakota je schopná absorbovat vlhkost.

Kde lze pěstovat bylinky?

Kde lze pěstovat bylinky?

Pěstování bylinek na okně

V bytě je důležité zajistit bylinkám co největší množství světla, při jeho nedostatku se totiž příliš vytahují. Nejlépe je na tom ten, kdo má kuchyňské okno a orientací na jih a širokým parapetem. Květináče ale nemusíte stavět jen na něj, existují hezké a praktické závěsné systémy, začlenit můžete i okolní nábytek. V bytě platí to samé, co venku – rostlinám prospívá skupinové pěstování.

Většině bylinek pěstovaných na okně vyhovuje běžná pokojová teplota kolem 20 °C, v noci s mírným poklesem. Co nesnáší, je průvan. Větrejte často, ale opatrně. Zavlažujte důkladně, ale až tehdy, když substrát na povrchu vyschne. Pouze měkkolisté druhy bylinek – šalvěj, bazalka a máta – zalévejte každý den. Pravidelně sklízejte, podpoříte větvení rostlinek.

Tipy pro pěstování bylinek na okně

Bylinky pro okno na jih: bazalka, tymián, šalvěj, oregano, saturejka, majoránka, rozmarýn. Bylinky pro okno na sever: pažitka, šanta, petrželka. Bylinky do koupelny: různé druhy máty.





  • Heřmánek pravý (Chamomilla recucita) Heřmánek pravý je jednoletá příjemně vonící bylina. Terčové květy jsou žluté, okvětní lístky bílé. Lůžko je vyklenuté a duté, tím se výrazně liší od dalších druhů, jako např. heřmánkovec nevonný. Jak se pěstuje heřmánek pravý Heřmánek je rozšířeným plevelem po celém světě, množí se výsevem. Zároveň je to důležitá kulturní..
  • Další choroby máty Mátu v našich zahrádkách mohou ničit škůdci, např. mandelinka mátová nebo může dojít k napadení chorobou, nejčastěji padlím. Padlí Padlí vytváří bělavý povlak na listech máty. Převážně až v druhé polovině prázdnin za teplého slunečného počasí, když se začnou v noci vyskytovat silnější rosy a zvyšuje se relativní vzdušná vlhkost, objevuje se..
  • Levandule (Lavandula angustifolia) Pěstování levandule Tato aromatická bylinka roste jako polokeř a pochází ze Středozemí. Potřebuje chráněné teplé stanoviště a plné slunce. Vysazuje se v květnu, na zimu ocení přikrytí, na jaře řez. Sběr levandule Stonky s květy ustřihněte těsně předtím, než rozkvetou. Sušíme je ve snůpcích, květy otočené dolů. Jaké je využití sušené levandule?..
  • Petrželka (Petroselinum crispum) Pěstování petrželky Petrželka se pěstuje jako dvouletka. Na záhon ji vysejeme v dubnu, nejlépe do řádků. Vždy zvolíme nové stanoviště. Tato bylinka potřebuje hodně zalévat. Sběr petrželky Sklízíme postupně lístky. Dáváme pozor na středové srdíčko rostliny, abychom jej nepoškodili. Použití v kuchyni Bez petrželky se neobejdou vývary a další polévky, bramborová a..