Kde lze pěstovat bylinky?Většina bylinek prospívá i v nádobách. Potřebují sice častější dohled a péči, ale zase je budeme mít stále při ruce. Předpěstované sazenice lze zakoupit v zahradních centrech. Výhodou je, že je budeme moci brzy používat.

Pěstování bylinek na balkoně

Všechny druhy bylinek můžeme snadno pěstovat na terase či balkoně, zvlášť pokud jsou orientované na jižní či západní stranu, které slibují dostatek slunce. Zvolte závětrné stanoviště, zvláště větší rostliny by se mohly polámat. Pozornost věnujte také výběru nádob, nejlepší jsou ty klasické terakotové, které na rozdíl od plastových pouští vzduch i ke kořenům a substrát v nich tak rychle nevysychá – terakota je schopná absorbovat vlhkost.

Kde lze pěstovat bylinky?

Kde lze pěstovat bylinky?

Pěstování bylinek na okně

V bytě je důležité zajistit bylinkám co největší množství světla, při jeho nedostatku se totiž příliš vytahují. Nejlépe je na tom ten, kdo má kuchyňské okno a orientací na jih a širokým parapetem. Květináče ale nemusíte stavět jen na něj, existují hezké a praktické závěsné systémy, začlenit můžete i okolní nábytek. V bytě platí to samé, co venku – rostlinám prospívá skupinové pěstování.

Většině bylinek pěstovaných na okně vyhovuje běžná pokojová teplota kolem 20 °C, v noci s mírným poklesem. Co nesnáší, je průvan. Větrejte často, ale opatrně. Zavlažujte důkladně, ale až tehdy, když substrát na povrchu vyschne. Pouze měkkolisté druhy bylinek – šalvěj, bazalka a máta – zalévejte každý den. Pravidelně sklízejte, podpoříte větvení rostlinek.

Tipy pro pěstování bylinek na okně

Bylinky pro okno na jih: bazalka, tymián, šalvěj, oregano, saturejka, majoránka, rozmarýn. Bylinky pro okno na sever: pažitka, šanta, petrželka. Bylinky do koupelny: různé druhy máty.


  • Pěstování meduňky lékařské Meduňka lékařská potřebuje provzdušněnou, živinami bohatou a nepříliš suchou půdu. Půda se musí zpracovat do velké hloubky už na podzim a musí být ve 2. trati. Na písčitých půdách budete mít u meduňky dobrý výnos pouze v případě, že jsou humózní a máte možnost je zavlažovat. Uspokojivé sklizně meduňky lékařské docílíte..
  • Majoránka zahradní (Origanum majorana) Majoránce zahradní se daří nejlépe na záhřevných půdách s vysokým obsahem humusu a na výslunných stanovištích. Tipy pro pěstování majoránky Čerstvý chlévský hnůj majoránka nesnáší, proto ji pěstujeme až ve 2. trati. Na jílovitých půdách v deštivém létě majoránka většinou zajde. Na zastíněných stanovištích ztrácí hodně ze svých aromatických látek. Majoránka je..
  • Pěstování máty peprné Máta peprná vyžaduje živinami bohatou a humusem dobře zásobenou půdu. Mátu peprnou dávejte na záhony ve 2. trati. Nejlépe jí vyhovují lehké hlinitopísčité půdy. Vlhké půdy jsou lepší než příliš suché. Kde pěstovat mátu peprnou Pro mátu peprnou jsou nejvhodnější polostinné půdy, přestože snese i plné slunce. Na příliš stinných..
  • Medonosné rostliny Medonosné rostliny jsou takové, které mají velké množství nektaru a jsou tak přitažlivé pro včely. Většinou jsou také svými květy atraktivní, proto jsou výraznou dominantou každé zahrady. K medonosným rostlinám patří: Rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata) je polštářová trvalka s hustým porostem. Květy jsou modré drobné, uspořádané do hroznů. Tuto rostlinu vysazujeme na..