Jak pěstovat zeleninu ve skleníku aneb co byste měli vědět, než si skleník pořídíte



Pěstování vlastní zeleniny ve skleníku je v dnešní době in. Rostliny ve skleníku mají vyšší nároky na půdy, hnojení, zalévání i větrání. Odměnou nám bude vlastní zelenina od brzkého jara až do pozdního podzimu.

Skleníky jsou určené k urychlení růstu zeleniny zejména brzy z jara a na podzim, dokáže zabránit působení nepříznivých klimatických podmínek. Podmínkou pro zdárný růst rostlin ve skleníku je udržení optimálních podmínek i v parném létě, kdy se teploty mohou přehoupnout přes 40 °C.

Kam skleník umístit

Ve skleníku dochází i v chladných jarních dnech vlivem slunečního svitu k vyhřívání půdy a vnitřního prostoru. Při výběru místa upřednostníme takové, na kterém bude po co nejdelší dobu během dne svítit přímé slunce. Je potřeba se vyhnout místům, která jsou zastíněna stromy, ploty nebo budovami.

Jak pěstovat zeleninu ve skleníku

Jak pěstovat zeleninu ve skleníku

Jakou velikost skleníku zvolit

Při vybírání velikosti skleníku musíme zohlednit svoje potřeby při pěstování zeleniny.

Výhody malého skleníku: je vhodný na předpěstování sazenic, které pak využijeme na zahradě. Můžeme jej krátkodobě vytápět.

Výhody velkého skleníku: půda ve velkém skleníku se přes den nahřeje a v noci pak naakumulované teplo uvolňuje.






  • Jak pěstovat zeleninu na balkóně Pokud se chcete zapojit do pěstování zeleniny, ale nemáte k dispozici velkou zahradu, balkón může být ideální alternativou. Pěstování zeleniny na balkóně je snadné a zábavné, a zároveň může významně přispět k vaší vlastní udržitelnosti a zdravému životnímu stylu. V tomto článku vám přinášíme tipy pro začátečníky, jak úspěšně pěstovat..
  • Využití malé zahradní plochy pro pěstování Většina zahrádkářů nemá k dispozici příliš velkou plochu, a proto by mělo být její využití o to intenzivnější. Všude, kde se to dá zařídit, se na záhonech pěstuje předplodina, hlavní plodina a ještě následná plodina. Hlavní plodina poskytuje určující sklizeň roku a zabírá půdu po většinu doby, např. rajčata nebo okurky...
  • Kvalita půdy Zahradní rostliny mají různé nároky na kvalitu půdy. Všeobecně platí, že se jim daří lépe, čím je půda úrodnější. Jednou z důležitých složek půdní úrodnosti je obsah rostlinných živin v ní. Pokud je půda chudá, je nutné pro docílení dobrých pěstitelských výsledků více hnojit, nejlépe ekologickými hnojivy. Které živiny v půdě jsou důležité..
  • Molice – škůdce českých zahrad Jak vypadá molice? Dalším škůdce našich zahrad je hojně rozšířená molice. Molice je drobný motýlek, který dosahuje velikosti max. 2 mm. Jsou nápadné bílým voskovým popraškem, Molice skleníková hustě pokryje listy skleníkových plodin a okrasných rostlin. Saje na rubu listů, zejména se vyskytuje na okurkách, rajčatech, chmelu, révě, jiřinách, bramborách,..