Jak pěstovat zeleninu ve skleníku aneb co byste měli vědět, než si skleník pořídíte



Pěstování vlastní zeleniny ve skleníku je v dnešní době in. Rostliny ve skleníku mají vyšší nároky na půdy, hnojení, zalévání i větrání. Odměnou nám bude vlastní zelenina od brzkého jara až do pozdního podzimu.

Skleníky jsou určené k urychlení růstu zeleniny zejména brzy z jara a na podzim, dokáže zabránit působení nepříznivých klimatických podmínek. Podmínkou pro zdárný růst rostlin ve skleníku je udržení optimálních podmínek i v parném létě, kdy se teploty mohou přehoupnout přes 40 °C.

Kam skleník umístit

Ve skleníku dochází i v chladných jarních dnech vlivem slunečního svitu k vyhřívání půdy a vnitřního prostoru. Při výběru místa upřednostníme takové, na kterém bude po co nejdelší dobu během dne svítit přímé slunce. Je potřeba se vyhnout místům, která jsou zastíněna stromy, ploty nebo budovami.

Jak pěstovat zeleninu ve skleníku

Jak pěstovat zeleninu ve skleníku

Jakou velikost skleníku zvolit

Při vybírání velikosti skleníku musíme zohlednit svoje potřeby při pěstování zeleniny.

Výhody malého skleníku: je vhodný na předpěstování sazenic, které pak využijeme na zahradě. Můžeme jej krátkodobě vytápět.

Výhody velkého skleníku: půda ve velkém skleníku se přes den nahřeje a v noci pak naakumulované teplo uvolňuje.





  • Zahrady pro společné aktivity a komunitní zahrady Zahrady jsou tradičně vnímány jako soukromý prostor, ale existuje i trend zaměřený na zahrady pro společné aktivity a komunitní zahrady. Tyto zahrady se stávají místem setkávání, sdílení zkušeností a společné práce. Komunitní zahrady V komunitních zahradách si lidé mohou pronajmout malou plochu, aby si mohli pěstovat své vlastní plodiny. Tyto..
  • Srovnání kompostéru a kompostu Kompostér a klasický kompost Je rozdíl mezi kompostem vyrobeným v kompostéru a klasickém kompostu? Pokud se dodržují určité zásady, rozdíl není patrný. A jaké to jsou? Základem je umístění kompostu nebo kompostéru na vhodné místo. Mělo by být v polostínu pod stromem, ideálně pod ořechem, který stíní a látky z jeho listů navíc..
  • Špenát zelný Špenát zelný patří mezi listovou zeleninu. Má vysoký obsah karotenu a také kyseliny šťavelové, kvůli které je nutné do pokrmu přidání mléka pro neutralizaci. Špenát není vhodný pro osoby trpící tvorbou oxalátových kamenů. Pěstování špenátu Špenát sejeme do řádků 15 až 20 cm vzdálených od sebe. Pro podzimní sklizeň sejeme..
  • Substrát pro balkonové květiny Jaký substrát pro balkonové květiny? Na trhu je široký výběr speciálních substrátů, případně si jej můžeme namíchat sami. Je potřeba znát, jaký substrát potřebují rostliny, které se chystáme vysázet. Pokud kyselý substrát – přidáme více rašeliny, pokud zásaditý, doplníme substrát o vápník, např. v podobě mletého vápence nebo staré omítky. Základem..