Jak pěstovat zeleninu ve skleníku aneb co byste měli vědět, než si skleník pořídítePěstování vlastní zeleniny ve skleníku je v dnešní době in. Rostliny ve skleníku mají vyšší nároky na půdy, hnojení, zalévání i větrání. Odměnou nám bude vlastní zelenina od brzkého jara až do pozdního podzimu.

Skleníky jsou určené k urychlení růstu zeleniny zejména brzy z jara a na podzim, dokáže zabránit působení nepříznivých klimatických podmínek. Podmínkou pro zdárný růst rostlin ve skleníku je udržení optimálních podmínek i v parném létě, kdy se teploty mohou přehoupnout přes 40 °C.

Kam skleník umístit

Ve skleníku dochází i v chladných jarních dnech vlivem slunečního svitu k vyhřívání půdy a vnitřního prostoru. Při výběru místa upřednostníme takové, na kterém bude po co nejdelší dobu během dne svítit přímé slunce. Je potřeba se vyhnout místům, která jsou zastíněna stromy, ploty nebo budovami.

Jak pěstovat zeleninu ve skleníku

Jak pěstovat zeleninu ve skleníku

Jakou velikost skleníku zvolit

Při vybírání velikosti skleníku musíme zohlednit svoje potřeby při pěstování zeleniny.

Výhody malého skleníku: je vhodný na předpěstování sazenic, které pak využijeme na zahradě. Můžeme jej krátkodobě vytápět.

Výhody velkého skleníku: půda ve velkém skleníku se přes den nahřeje a v noci pak naakumulované teplo uvolňuje.


  • Rok v zeleninové a ovocné zahradě – DUBEN Práce ve skleníku a pařeništi v dubnu Za teplého počasí je třeba dostatečně větrat skleníky a fóliovníky. Platí to zejména pro hlávkový salát a kedlubny. Koncem dubna můžeme do malých skleníků a fóliovníků vysazovat okurky a rajčata. Sázíme je po hlávkovém salátu, který v tuto dobu postupně sklízíme. Lilek vejcoplodý pěstujeme..
  • Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 4. týden Co dělat na zahradě v lednu Během ledna si můžeme začít dělat zásoby minerálních hnojiv, které použijeme časně z jara. Dobu zimního odpočinku můžeme využít k opravám poškozených míst v pařeništi. Pro pozorování počasí se nám bude hodit srážkoměr, teploměr (s označením maximální a minimální denní teploty) a větrná korouhvička (případně větrník). Zimní..
  • Jak vysévat semínka a semena I když nevlastníme žádnou zahrádku, můžeme se směle pustit do pěstování rostlin, které vyžadují jen minimální prostor. Semena se mohou vysévat do obyčejných květináčů, výsevní truhlík je ale vhodnější. Kompletní vysévací plata, obsahující vše, co potřebujeme k vypěstování semenáčků na okenním parapetu, jsou už dnes k dostání i v obchodech. Pamatujme si ale,..
  • Jarní práce na zahradě – duben Růže a dřeviny na jaře Na začátku dubna můžeme růžím oddělat přikopčenou hlínu. Růže, které jsme vysadili na podzim, seřízneme na tři očka, starší můžeme ponechat na 5 až 8 oček. Stromkové růže připevníme k opoře. V dubnu sázíme později rašící opadavé dřeviny, např. dub, skalník, vilín, jehličnany a stále..