Jak vysévat semínka a semena
I když nevlastníme žádnou zahrádku, můžeme se směle pustit do pěstování rostlin, které vyžadují jen minimální prostor. Semena se mohou vysévat do obyčejných květináčů, výsevní truhlík je ale vhodnější.
Kompletní vysévací plata, obsahující vše, co potřebujeme k vypěstování semenáčků na okenním parapetu, jsou už dnes k dostání i v obchodech. Pamatujme si ale, že vysévací plata je třeba zalévat konvičkou s jemnou kropičkou nebo ručním kropítkem, abychom semena nevyplavili.
Jemná a malá semínka
Jemná semena smícháme s jednou až dvěma lžícemi písku a zamícháme. Směs rozsypeme po misce s vlhkých substrátem.
Urychlení klíčení
Chceme-li urychlit klíčení semen s tvrdými obaly (např. hrachoru), nařízneme stranu proti očku jemně nožíkem nebo semena namočíme na 12 hodin do vody. Velká semena vyséváme rukou a klademe je 2,5 cm od sebe. Zamáčkneme je do substrátu a potom jemně pokropíme misku. Takto zaseté rostlinky se mohou přepichovat v pozdějším termínu.
Další postup
Vysetá semena zasypeme vrstvou jemného substrátu nebo hrubšího písku přes síto. Velmi jemná semena nebo ta, která ke klíčení potřebují světlo, se půdou zakrývat nemají.
Zakrytí misky
Vysetou misku zakryjeme sklem a papírem, aby vzniklo teplé a vlhké prostředí. Po vyklíčení však misku odkryjeme.
- Jak používáme organická hnojiva Pro správné používání organických hnojiv dodržujeme následující zásady: Dobře uleželý chlévský hnůj zarýváme do půdy počátkem podzimu, a to do hloubky 10 až 15 cm, aby jej půdní bakterie mohly přes zimu rozložit. Málo kvalitní slamnatý hnůj nejprve zkompostujeme se zemí a použijeme po roce, až uzraje. Kvalitní kompost postačí..
- Jak uchovat sklizené peckoviny Uložení ovoce do kopřiv Sklizeným švestkám, rynglím nebo broskvím prospěje kopřivové lože. Jestliže jsme sklidili tento druh ovoce, uložíme ho do kopřiv (dvoudomých nebo žahavých). Ovoce správně dozraje. Pracujeme v rukavicích! Uskladnění švestek a blumů Švestky a blumy udržíme čerstvé tři až čtyři měsíce, ale nesmí k nim vzduch. Plody určené pro..
- Podzim na zahradě – říjen V říjnu z trávníku vyhrabáváme spadené listí, podle potřeby můžeme i sekat. Trávník již nehnojíme. Ze záhonů sklízíme kořenovou zeleninu. Zbavíme ji hlíny a olámeme listy. Ponecháme středové srdíčko. Kořenovou zeleninu ukládáme do chladného sklepa tak, aby se k ní nedostaly myši. Ve druhé polovině října sázíme ovocné stromky. Den předem namočíme kořeny..
- Bělásek zelný – škůdce Škůdce košťálovin Bělásek zelný je známý zejména pěstitelům košťálovin. První motýli se objevují začátkem května, dospělí jedinci poletují od července do srpna. Mladé housenky se objevují od července na rubu listů košťálovin. V této době je lze mechanicky hubit. Dospělé housenky dokáží decimovat listovou plochu živých rostlin. Nejvíce je běláskem ohrožen..