Jak vysévat semínka a semenaI když nevlastníme žádnou zahrádku, můžeme se směle pustit do pěstování rostlin, které vyžadují jen minimální prostor. Semena se mohou vysévat do obyčejných květináčů, výsevní truhlík je ale vhodnější.

Kompletní vysévací plata, obsahující vše, co potřebujeme k vypěstování semenáčků na okenním parapetu, jsou už dnes k dostání i v obchodech. Pamatujme si ale, že vysévací plata je třeba zalévat konvičkou s jemnou kropičkou nebo ručním kropítkem, abychom semena nevyplavili.

Jemná a malá semínka

Jemná semena smícháme s jednou až dvěma lžícemi písku a zamícháme. Směs rozsypeme po misce s vlhkých substrátem.

Jak vysévat

Jak vysévat

Urychlení klíčení

Chceme-li urychlit klíčení semen s tvrdými obaly (např. hrachoru), nařízneme stranu proti očku jemně nožíkem nebo semena namočíme na 12 hodin do vody. Velká semena vyséváme rukou a klademe je 2,5 cm od sebe. Zamáčkneme je do substrátu a potom jemně pokropíme misku. Takto zaseté rostlinky se mohou přepichovat v pozdějším termínu.

Další postup

Vysetá semena zasypeme vrstvou jemného substrátu nebo hrubšího písku přes síto. Velmi jemná semena nebo ta, která ke klíčení potřebují světlo, se půdou zakrývat nemají.

Zakrytí misky

Vysetou misku zakryjeme sklem a papírem, aby vzniklo teplé a vlhké prostředí. Po vyklíčení však misku odkryjeme.


  • Kompostování a recyklace odpadů v zeleninové zahradě Práce v  zeleninové zahradě je nejen o pěstování chutných plodů, ale také o péči o půdu a životní prostředí kolem nás. Kompostování a recyklace odpadů jsou klíčové prvky udržitelného zemědělství, které nejenže snižují zátěž skládek, ale také přispívají k bohatším a živějším půdním podmínkám. Jak efektivně využívat kompostování a recyklaci..
  • Jak začít s permakulturou Pokud se chcete začít zabývat permakulturou, existuje několik kroků, kterými můžete začít. Zde jsou: Základy permakultury Získejte základní znalosti o principech permakultury čtením knih, sledováním dokumentů nebo navštěvováním kurzu. Existuje mnoho zdrojů dostupných online i offline. Prozkoumejte své okolí a porozumějte jeho specifikům, klimatu, půdě a přírodním zdrojům. Zjistěte, jakým..
  • Jaký je rozdíl mezi ředkvičkou a ředkví Společnými znaky pro ředkvičku a ředkev jsou štiplavá chuť, nízký obsah kalorií, přírodní antibiotikum a vysoký obsah vitamínu C. Ve stravování je využíváme jako rychlou svačinu nebo do salátů. Ředkvičky se využívají jako první jarní zelenina k detoxikaci organizmu po zimě. Ředkvička Ředkvička má většinou kulovitý tvar, velikost cca 3 cm..
  • Jak zlepšit kvalitu půdy Každý zahrádkář se snaží mít co nejkvalitnější úrodu. Existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout. Jedním z nich je systematické zlepšování kvality půdy, kterou má na své zahradě k dispozici. Takovou možností je zelení hnojivo. Jakou máme půdu Základem úspěchu je bezesporu znalost jakosti půdy na pozemku. K tomu nám dopomůže její rozbor, který..