Jak vysévat semínka a semenaI když nevlastníme žádnou zahrádku, můžeme se směle pustit do pěstování rostlin, které vyžadují jen minimální prostor. Semena se mohou vysévat do obyčejných květináčů, výsevní truhlík je ale vhodnější.

Kompletní vysévací plata, obsahující vše, co potřebujeme k vypěstování semenáčků na okenním parapetu, jsou už dnes k dostání i v obchodech. Pamatujme si ale, že vysévací plata je třeba zalévat konvičkou s jemnou kropičkou nebo ručním kropítkem, abychom semena nevyplavili.

Jemná a malá semínka

Jemná semena smícháme s jednou až dvěma lžícemi písku a zamícháme. Směs rozsypeme po misce s vlhkých substrátem.

Jak vysévat

Jak vysévat

Urychlení klíčení

Chceme-li urychlit klíčení semen s tvrdými obaly (např. hrachoru), nařízneme stranu proti očku jemně nožíkem nebo semena namočíme na 12 hodin do vody. Velká semena vyséváme rukou a klademe je 2,5 cm od sebe. Zamáčkneme je do substrátu a potom jemně pokropíme misku. Takto zaseté rostlinky se mohou přepichovat v pozdějším termínu.

Další postup

Vysetá semena zasypeme vrstvou jemného substrátu nebo hrubšího písku přes síto. Velmi jemná semena nebo ta, která ke klíčení potřebují světlo, se půdou zakrývat nemají.

Zakrytí misky

Vysetou misku zakryjeme sklem a papírem, aby vzniklo teplé a vlhké prostředí. Po vyklíčení však misku odkryjeme.


  • Použití průmyslových hnojiv na zahradě Chceme-li dosáhnout při pěstování rostlin vysokých výnosů, nevystačíme ve výživě rostlin jen s organickými hnojivy. K doplnění potřeby živin používáme proto ještě průmyslová hnojiva. Ta jsou buď jednosložková, obsahující jen jednu základní živinu (dusíkatá, fosforečná, draselná), nebo vícesložková, obsahující více živin. Mnohé z nich, např. cererit, obsahují i důležité mikroprvky. Dávkování průmyslových hnojiv..
  • Hnojení rostlin v zahradě Rostliny potřebují ke zdárnému růstu a vývoji devět základních, tzv. biogenních prvků. Potřebu některých z nich mají plně pokrytou z přírodních zdrojů – z půdy a ovzduší. U jiných látek, především u dusíku, fosforu a draslíku a do značné míry i u hořčíku a vápníku, se každoročními sklizněmi, případně jejich vyplavováním vodou do..
  • Co je mulčování Mulčování je zakrývání půdy kolem rostlin s cílem zabránit vysušování půdy. Mulčujeme slámou, posekanou trávou nebo kůrou – tyto materiály se postupně rozkládají a rostliny tak mají přísun organického materiálu a živin. K dalším mulčovacím materiálům patří fólie nebo mulčovací textilie, které mají především zabránit prorůstání plevelů. Podobné články: Pěstování..
  • Pěstování v pařeništi Co pěstovat v pařeništi Pařeniště je levná alternativa k fóliovníku a skleníku. Je vhodné zejména k předpěstování sadby. Pařeniště umisťujeme poblíž domu na jižní stranu, která je chráněna před větry. Vyšší strana rámu by měla směřovat k severu. Základem pařeniště je dobrá kompostová půda. Při slunečném počasí je nutné větrání a stínění. Podobné..