Jak vysévat semínka a semena
I když nevlastníme žádnou zahrádku, můžeme se směle pustit do pěstování rostlin, které vyžadují jen minimální prostor. Semena se mohou vysévat do obyčejných květináčů, výsevní truhlík je ale vhodnější.
Kompletní vysévací plata, obsahující vše, co potřebujeme k vypěstování semenáčků na okenním parapetu, jsou už dnes k dostání i v obchodech. Pamatujme si ale, že vysévací plata je třeba zalévat konvičkou s jemnou kropičkou nebo ručním kropítkem, abychom semena nevyplavili.
Jemná a malá semínka
Jemná semena smícháme s jednou až dvěma lžícemi písku a zamícháme. Směs rozsypeme po misce s vlhkých substrátem.
Urychlení klíčení
Chceme-li urychlit klíčení semen s tvrdými obaly (např. hrachoru), nařízneme stranu proti očku jemně nožíkem nebo semena namočíme na 12 hodin do vody. Velká semena vyséváme rukou a klademe je 2,5 cm od sebe. Zamáčkneme je do substrátu a potom jemně pokropíme misku. Takto zaseté rostlinky se mohou přepichovat v pozdějším termínu.
Další postup
Vysetá semena zasypeme vrstvou jemného substrátu nebo hrubšího písku přes síto. Velmi jemná semena nebo ta, která ke klíčení potřebují světlo, se půdou zakrývat nemají.
Zakrytí misky
Vysetou misku zakryjeme sklem a papírem, aby vzniklo teplé a vlhké prostředí. Po vyklíčení však misku odkryjeme.
- Vybíráme rýč a vidle Při pořizování nového rýče a vidlí je třeba klást největší důraz na účelnost. Zahradnické náčiní musí být uzpůsobeno tak, aby bylo možné pracovat bez velkého vynaložení síly. Také je nutné dávat pozor na to, aby se jednalo o kvalitní výrobek, který vydrží dlouhou dobu. Dáváme tedy přednost spíše dražšímu a..
- Kam postavit skleník? Jak orientovat skleník na zahradě Orientace osy skleníku v našich zeměpisných podmínkách je ideální východ – západ. Odborníci uvádějí, že rovná stěna takto odráží část slunečních paprsků zpět do prostoru. Sklon skleníku by měl být asi 30 stupňů, základ má být tedy oproti sedlu širší asi o 60 cm. Umístění skleníku..
- Pěstování čekanky hlávkové na zahradě Čekanka hlávková vytváří podle druhu buď vysoké světle zelené hlávky, nebo kulaté zavinuté červené hlávky s bílými žebry. Vyséváme ji koncem června na záhon ve sponu 30×30 cm. Je částečně mrazuvzdorná, proto na záhoně vydrží dlouho. V kuchyni se čekanka hlávková upravuje jako salát, má nahořklou chuť. Podobné články: Pěstování ve fóliovníku..
- Podzim na zahradě – říjen V říjnu z trávníku vyhrabáváme spadené listí, podle potřeby můžeme i sekat. Trávník již nehnojíme. Ze záhonů sklízíme kořenovou zeleninu. Zbavíme ji hlíny a olámeme listy. Ponecháme středové srdíčko. Kořenovou zeleninu ukládáme do chladného sklepa tak, aby se k ní nedostaly myši. Ve druhé polovině října sázíme ovocné stromky. Den předem namočíme kořeny..