Pěstování čekanky hlávkové na zahradě



Čekanka hlávková vytváří podle druhu buď vysoké světle zelené hlávky, nebo kulaté zavinuté červené hlávky s bílými žebry. Vyséváme ji koncem června na záhon ve sponu 30×30 cm. Je částečně mrazuvzdorná, proto na záhoně vydrží dlouho.

V kuchyni se čekanka hlávková upravuje jako salát, má nahořklou chuť.

Pěstování čekanky hlávkové

Pěstování čekanky hlávkové






  • Rok v zeleninové a ovocné zahradě – ZÁŘÍ Zelenina na zahradě v září V září sklízíme seschlé fazolové lusky, fazolky vyloupeme a ještě dosušíme. Hlávkový salát, který koncem září ještě není vhodný ke sklizni, přikryjeme fólií nebo pařeništními okny. Ozimý hlávkový salát vyséváme do volné půdy v první polovině září. Je vhodný do lehkých půd, které nejsou přemokřené. Před prvními mrazíky..
  • Hnojení rostlin v zahradě Rostliny potřebují ke zdárnému růstu a vývoji devět základních, tzv. biogenních prvků. Potřebu některých z nich mají plně pokrytou z přírodních zdrojů – z půdy a ovzduší. U jiných látek, především u dusíku, fosforu a draslíku a do značné míry i u hořčíku a vápníku, se každoročními sklizněmi, případně jejich vyplavováním vodou do..
  • Co nabídnout ptákům v krmítku? V období zimních mrazů, kdy ptákům chybějí přirozené zdroje potravy, bychom na ně měli myslet a přilepšit jim. Co jim můžeme bez obav nabídnout? Hmyzožravým ptákům (sýkory, brhlíci) vyhovuje tuková směs. Šoupálkům, mlynaříkům, střízlíkům a králíčkům se zavděčíme tukovým žírem. Skládá se z hovězího nebo strojového loje, drcených slunečnicových a jiných semen,..
  • Pěstujeme štěrbák Štěrbák širokolistý je listová zelenina podobná listovému salátu. Má tužší listy, které jsou mírně nahořklé. Listy tvoří velké ploché růžice a obsahují inzulín. Jak vysadit štěrbák Semena štěrbáku vyséváme přímo na záhon na začátku července ve špetkách do sponu 30×30 cm, po vzejití rostliny vyjednotíme. Štěrbák vyžaduje přiměřenou zálivku. V případě..