Jak zlepšit kvalitu půdy



Každý zahrádkář se snaží mít co nejkvalitnější úrodu. Existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout. Jedním z nich je systematické zlepšování kvality půdy, kterou má na své zahradě k dispozici. Takovou možností je zelení hnojivo.

Jakou máme půdu

Základem úspěchu je bezesporu znalost jakosti půdy na pozemku. K tomu nám dopomůže její rozbor, který nám v nejbližší laboratoři mohou provést. Odborníci rovněž doporučují, aby se po několika letech (v užitkové zahradě cca po 2 až 3) kvalifikovaný půdní rozbor zopakoval. Především pro nově zakládané zahrady je takový rozbor velmi důležitý.

Odběr půdních vzorků

Jak správně odejmout vzorky půdy? Ze zkoumané plochy odebereme vzorky asi z deseti až patnácti míst. Jednotlivé sondy provedeme rovnoměrně z celé plochy. Vybereme zeminu tak, že plynule táhneme sázecí lopatkou po stěně sondy zdola nahoru. Dílčí vzorky z jednotlivých míst sesypeme do vědra a dobře promícháme. Asi půl kilogramu této půdní směsi vložíme do plastikového sáčku a přesně popíšeme.

Jak zlepšit kvalitu půdy

Jak zlepšit kvalitu půdy

Standartní půdní zkouška obsahuje především tyto údaje:

  • Druh půdy na pozemku
  • Hodnotu pH
  • Obsah draslíku a fosforu

V doplňujícím rozboru se můžeme soustředit na množství a hodnotu stopových prvků v půdě. Při rozboru je pak doporučeno správné hnojení nebo si lze takové doporučení vyžádat.





  • Tykev a její druhy Tykev pochází z jižních oblastí Ameriky, kde ji pěstovali indiáni. Do Evropy byly tyto rostliny přivezeny společně s kukuřicí a paprikou. K nejznámějším druhům tykve patří cukety, patisony, tykev olejná a špagetová. Tykev cuketa Nejpěstovanější jsou cukety s tmavě zelenými plody válcovitého tvaru. Mladé plody mají velmi jemnou a chutnou dužninu a jsou proto..
  • Choroby a škůdci česneku Zasychání špiček listů česneku K zasychání špiček listů u rostlin česneku dochází tehdy, když je přílišné mokro, sucho nebo velké výkyvy teplot. Proti tomuto zasychání neexistují žádné ochranné prostředky, pouze prevence ve formě zamezení účinku těchto přírodních nástrah. Virové choroby česneku Česnek se množí výhradně vegetativně, proto velmi často dochází k zamoření..
  • Pozdní sklizeň ovoce a brzké mrazy Zmrzlé ovoce na stromech Jestliže mráz přijde dříve, než máme sklizeň ovoce dokončenou, máme určitou šanci i takové ovoce spotřebovat. Budeme ale úspěšní jen tehdy, jestliže teplota neklesla pod minus 7 °C a mráz zasáhl ovoce jen jednou. I tak musí toto ovoce jít ke spotřebě přednostně. Listy kapradí Proti..
  • Podzim na zahradě – říjen V říjnu z trávníku vyhrabáváme spadené listí, podle potřeby můžeme i sekat. Trávník již nehnojíme. Ze záhonů sklízíme kořenovou zeleninu. Zbavíme ji hlíny a olámeme listy. Ponecháme středové srdíčko. Kořenovou zeleninu ukládáme do chladného sklepa tak, aby se k ní nedostaly myši. Ve druhé polovině října sázíme ovocné stromky. Den předem namočíme kořeny..