Tykev a její druhy
Tykev pochází z jižních oblastí Ameriky, kde ji pěstovali indiáni. Do Evropy byly tyto rostliny přivezeny společně s kukuřicí a paprikou. K nejznámějším druhům tykve patří cukety, patisony, tykev olejná a špagetová.
Tykev cuketa
Nejpěstovanější jsou cukety s tmavě zelenými plody válcovitého tvaru. Mladé plody mají velmi jemnou a chutnou dužninu a jsou proto nejcennější. Cukety se většinou pěstují jako keříčky, přitom listy vyrůstají ze středu a stonek se nevětví. Některé druhy cuket mají plody žluté až oranžové.
Cukety jsou vhodné jak pro přímou konzumaci, tak pro konzervování. Plody pravidelně trháme každý třetí den. Jen tak dosáhneme narůstání nových mladých plodů. Pokud necháme plody přerůst, snížíme tím výnosnost rostlin, které začnou zakrňovat a neplodí.
Tykev velkoplodá
Jedná se o plazivou tykev, jejíž výhony můžou dosáhnout až několika metrů. Nejznámější je odrůda Goliáš, která se používá ke konzervaci nebo ke krmení užitkových zvířat. Tykev velkoplodá se hodí také pro kreativní činnost – k vyřezávání.
K tomuto druhu patří i typ tykve Hokkaido, jejíž plody jsou oranžové, kulaté, o průměru asi 15 až 25 cm. Je velmi chutná a tak má široké uplatnění v kuchyni.
Tykev muškátová
Výhodou této tykve je, že se dobře skladuje a vydrží ke spotřebě až do nové sezóny.
- Jak zlepšit kvalitu půdy v zahradě Kvalita půdy hraje klíčovou roli pro zdraví rostlin a také v celkovém úspěchu zahradničení. Zde najdete několik praktických tipů, jak zlepšit kvalitu půdy ve vaší zahradě. Než začnete s úpravami, proveďte test půdy, abyste zjistili její pH a obsah živin. To vám poskytne jasný obraz o potřebách půdy a umožní..
- Jak přilákat do zahrady ježka? Ježci jsou velmi užitečná zvířata, která běžně žijí v okolí zahrad, dokonce i ve městech. Aby se ježek mohl dostat na vaši zahradu, vytvořte malou vstupní cestu – může to být otvor v plotě nebo malá prohlubeň pod ním. Pokud chcete přilákat ježky do vaší zahrady, můžete vyzkoušet následující tipy: Úkryt..
- Jak používáme organická hnojiva Pro správné používání organických hnojiv dodržujeme následující zásady: Dobře uleželý chlévský hnůj zarýváme do půdy počátkem podzimu, a to do hloubky 10 až 15 cm, aby jej půdní bakterie mohly přes zimu rozložit. Málo kvalitní slamnatý hnůj nejprve zkompostujeme se zemí a použijeme po roce, až uzraje. Kvalitní kompost postačí..
- Lebeda zahradní Lebedu zahradní je možné v kuchyni upravovat podobně jako špenát. Pěstování lebedy zahradní Lebedu zahradní vyséváme v postupných intervalech od poloviny srpna do řádků 30 až 40 cm vzdálených od sebe. Pro jarní sklizeň vyséváme v březnu. Po vzejití rostlinky vyjednotíme na 20 cm. Lebeda zahradní je oproti špenátu výnosnější, chuťově lahodnější a..