Tykev a její druhy



Tykev pochází z jižních oblastí Ameriky, kde ji pěstovali indiáni. Do Evropy byly tyto rostliny přivezeny společně s kukuřicí a paprikou. K nejznámějším druhům tykve patří cukety, patisony, tykev olejná a špagetová.

Tykev cuketa

Nejpěstovanější jsou cukety s tmavě zelenými plody válcovitého tvaru. Mladé plody mají velmi jemnou a chutnou dužninu a jsou proto nejcennější. Cukety se většinou pěstují jako keříčky, přitom listy vyrůstají ze středu a stonek se nevětví. Některé druhy cuket mají plody žluté až oranžové.

Tykev a její druhy

Tykev a její druhy

Cukety jsou vhodné jak pro přímou konzumaci, tak pro konzervování. Plody pravidelně trháme každý třetí den. Jen tak dosáhneme narůstání nových mladých plodů. Pokud necháme plody přerůst, snížíme tím výnosnost rostlin, které začnou zakrňovat a neplodí.

Tykev velkoplodá

Jedná se o plazivou tykev, jejíž výhony můžou dosáhnout až několika metrů. Nejznámější je odrůda Goliáš, která se používá ke konzervaci nebo ke krmení užitkových zvířat. Tykev velkoplodá se hodí také pro kreativní činnost – k vyřezávání.

Hokkaido

Hokkaido

K tomuto druhu patří i typ tykve Hokkaido, jejíž plody jsou oranžové, kulaté, o průměru asi 15 až 25 cm. Je velmi chutná a tak má široké uplatnění v kuchyni.

Tykev muškátová

Výhodou této tykve je, že se dobře skladuje a vydrží ke spotřebě až do nové sezóny.





  • Jak zlepšit kvalitu půdy v zahradě Kvalita půdy hraje klíčovou roli pro zdraví rostlin a také v celkovém úspěchu zahradničení. Zde najdete několik praktických tipů, jak zlepšit kvalitu půdy ve vaší zahradě. Než začnete s úpravami, proveďte test půdy, abyste zjistili její pH a obsah živin. To vám poskytne jasný obraz o potřebách půdy a umožní..
  • Suché počasí a jeho vliv na zeleninu Počasí hraje důležitou roli ve zdravém růstu a vývoji zeleniny. Suché počasí může mít významný vliv na zeleninové plodiny, a to jak na jejich kvalitu, tak i na výnos. Zde je pár faktorů, které byste měli zvážit při pěstování zeleniny v období sucha. Zalévání, mulčování a ochrana před sluncem V..
  • Jak pěstovat česnek Česnek je oblíbená plodina, bez které se neobejde žádná kuchařka. Sázíme jej buď na jaře nebo na podzim. Pěstovat česnek dokáže i úplný začátečník. Nejdůležitější je správné načasování výsadby a sklizně. Vysazování česneku Česnek se vysazuje ze stroužků buď v březnu až dubnu, nebo na podzim, kdy je stabilní teplota půdy..
  • Předpěstování sadby Jak předpěstovat sadbu Jestliže jsme se rozhodli v tomto čase pro předpěstování sadby, potřebujeme k tomu takové stanoviště, které má dostatek světla (okna a orientaci na jih), na stanovišti je nižší teplota, než je obvyklá v obytných místnostech. Jaká je optimální teplota pro předpěstování sadby? Optimální teplota pro předpěstování sadby u košťálovin a..