Saturejka (Satureja hortensis)
Pěstování saturejky
V Česku se obvykle saturejka pěstuje jako jednoletá bylina. Potřebuje slunce, teplo a málo vlhkosti. Předpěstujeme si ji ze semen a v květnu vysazujeme na záhon. Jako vytrvalý polokeř se pěstuje saturejka horská.
Sběr saturejky
Sklízí se nať s lístky těsně před rozkvětem, obvykle v červnu.
Použití v kuchyni
Saturejka se dává do luštěninových jídel, mletých mas a sekané. Přidává se také k rybám a mořským plodům.
Léčivé účinky
Saturejka zabraňuje nadýmání. Nálev je skvělý jako pleťová voda pro mastnou pokožku.
Saturejková sůl
Saturejka má extrémně silné aroma, obohatí sůl o citronovou vůni.
Co budeme potřebovat:
- Saturejka horská nebo zahradní
- Hrubá sůl
- Na 100 g soli použijte nejméně 15 g sušených lístků saturejky
Postup
Větvičky saturejky nastříháme v suchém dopoledni, když se z rostlin odpaří voda.
Drobné lístky předsušíme pár hodin na vzduchu, abychom si byli jisti, že jsou opravdu suché.
Poté je rozstříháme na kousky, chceme-li, můžeme použít jen samotné lístky, nebo naopak celé větvičky.
Do sklenice se šroubovacím uzávěrem nasypeme vrstvu soli, vložíme bylinky, ty zasypeme vyšší vrstvou soli atd., podle velikosti sklenice.
Sůl aroma nasaje během několika týdnů, aroma se v ní bude držet několik dalších měsíců. Celé větvičky můžeme později použít svázané při vaření luštěnin a před podáváním jídla je vyjmout.
Ozdobný věneček plný kvítků lze při vaření rovněž použít.
- Pažitka (Allium schoenoprasum) Pěstování pažitky Jedná se o nejběžnější bylinku českých zahrádek. Tato víceletá cibulovina se vysévá přímo na stanoviště nebo se sází zakoupené trsy. Potřebuje dostatek živin, vody a polostinné stanoviště. Sběr pažitky Čerstvé listy sklízíme celoročně, pravidelně odstraňujeme květy. Jak na rychlení pažitky v zimních měsících? Použití v kuchyni Pažitka chutná v polévkách, pomazánkách,..
- Pěstování bazalky Bazalka je jednoletá bylinka, kterou můžeme mít na záhoně i v květináči za oknem. Pěstujeme ji ze semen na slunném místě. Použití bazalky v kuchyni Přidáváme ji do salátů, octů a zálivek. Výborně se hodí všude tam, kde používáme rajčata, protlaky a kečupy. Podobné články: Libeček (Levisticum officinale) Estragon (Artemisia dracunculus)..
- Meduňka lékařská Pěstování meduňky lékařské Meduňka lékařská je příbuzná s mátou. Pěstujeme ji na slunci a v polostínu. Použití meduňky Před rozkvětem sklízíme citronově vonící listy. Zdobíme jimi saláty, přidáváme je do omáček, k masům a do majonéz. Uklidňující meduňkový čaj příjemné chuti pijeme nejlépe před spaním. Podobné články: Libeček (Levisticum officinale) Estragon (Artemisia dracunculus)..
- Měsíček lékařský Pěstování měsíčku lékařského Měsíček lékařský patří k léčivým bylinám. Jeho účinky jsou známé již od středověku. Měsíček lékařský pomáhá na choroby jater, vylučování žluči, tlumení kolikových bolestí, má blahodárný vliv na špatně se hojící otevřené rány. Navíc zvyšuje obranyschopnost těla. Vysévání měsíčku zahradního Měsíček lékařský pochází z jižní Evropy, kde roste divoce...