Saturejka (Satureja hortensis)Pěstování saturejky

V Česku se obvykle saturejka pěstuje jako jednoletá bylina. Potřebuje slunce, teplo a málo vlhkosti. Předpěstujeme si ji ze semen a v květnu vysazujeme na záhon. Jako vytrvalý polokeř se pěstuje saturejka horská.

Sběr saturejky

Sklízí se nať s lístky těsně před rozkvětem, obvykle v červnu.

Použití v kuchyni

Saturejka se dává do luštěninových jídel, mletých mas a sekané. Přidává se také k rybám a mořským plodům.

Léčivé účinky

Saturejka zabraňuje nadýmání. Nálev je skvělý jako pleťová voda pro mastnou pokožku.

Saturejka (Satureja hortensis)

Saturejka (Satureja hortensis)

Saturejková sůl

Saturejka má extrémně silné aroma, obohatí sůl o citronovou vůni.

Co budeme potřebovat:

  • Saturejka horská nebo zahradní
  • Hrubá sůl
  • Na 100 g soli použijte nejméně 15 g sušených lístků saturejky

Postup

Větvičky saturejky nastříháme v suchém dopoledni, když se z rostlin odpaří voda.

Drobné lístky předsušíme pár hodin na vzduchu, abychom si byli jisti, že jsou opravdu suché.

Poté je rozstříháme na kousky, chceme-li, můžeme použít jen samotné lístky, nebo naopak celé větvičky.

Do sklenice se šroubovacím uzávěrem nasypeme vrstvu soli, vložíme bylinky, ty zasypeme vyšší vrstvou soli atd., podle velikosti sklenice.

Sůl aroma nasaje během několika týdnů, aroma se v ní bude držet několik dalších měsíců. Celé větvičky můžeme později použít svázané při vaření luštěnin a před podáváním jídla je vyjmout.

Ozdobný věneček plný kvítků lze při vaření rovněž použít.


  • Kopr (Anetheum graveolens) Pěstování kopru Až metr vysoká jednoletá bylinka se vysévá přímo na stanoviště. Potřebuje slunce, dostatečnou vlhkost a půdu zásobenou živinami. Sběr kopru Od dubna do září otrháváme mladé lístky a nať, pro konzervaci i květenství. Lze také sušit a sbírat semena. Použití kopru v kuchyni Hodí se hlavně do okurkových a..
  • Jak pěstovat šalvěj lékařskou Při pěstování šalvěje lékařské je dobré vědět, že je velmi citlivá na zamokřenou půdu s vysokou hladinou spodní vody a že nesnáší kyselou půdní reakci. Na jakost půdy nemá žádné zvláštní nároky. Půda pro výsadbu šalvěje musí být zpracována do velké hloubky a nesmí obsahovat čerstvý hnůj. Šalvěj můžete pěstovat i..
  • Majoránka na zahradě Pěstování majoránky Bez majoránky si nelze představit správnou bramboračku nebo bramboráky. Pěstujeme ji ze semen v truhlíku nebo na záhoně. Vyžaduje slunné stanoviště. Použití majoránky Nálev z majoránky utišuje bolení hlavy, uklidňuje nervy a působí proti plynatosti. Podobné články: Pěstování lichořeřišnice Libeček (Levisticum officinale) Vavřín (Laurus nobilis) Estragon (Artemisia dracunculus) Medvědí česnek..
  • Bylinka měsíček lékařský Pěstování měsíčku na zahradě Měsíček lékařský je letnička, která nenosí svůj název nadarmo. V lidovém léčitelství se používaly především oranžově zbarvené jazykovité květy. Měsíček lékařský zmírňuje záněty sliznic, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě a baktericidně. Z drogy se připravuje nálev nebo se používá ve směsi s dalšími bylinami. Zevně měsíček působí proti mikroorganismům způsobujícím..