• Úvod »
  • Bylinky »
  • Zahrady a zdravá strava – pěstování bylinek a koření v zahradě

Zahrady a zdravá strava – pěstování bylinek a koření v zahradě



Zahrada může sloužit nejen jako relaxační prostor, ale také jako zdroj čerstvého a zdravého jídla. Pěstování bylinek a koření v zahradě je jedním z nejlepších způsobů, jak si zajistit přístup k čerstvým a kvalitním ingrediencím pro vaše jídlo.

Bylinky a koření

Existuje mnoho druhů bylinek a koření, které můžete snadno pěstovat v zahradě. Mezi nejoblíbenější patří bazalka, petržel, tymián, rozmarýn, oregano a mátové lístky. Tyto bylinky nejen dodají vašim jídlům výraznou chuť a vůni, ale také mají mnoho zdravotních výhod.

Bazalka je skvělým zdrojem antioxidantů, petržel obsahuje velké množství vitamínu C a železa, tymián má antibakteriální vlastnosti, rozmarýn pomáhá při trávení, oregano je dobré pro imunitní systém a mátové lístky mají uklidňující účinky na trávicí trakt.

Bazalka - pěstování bylinek

Bazalka – pěstování bylinek

Kromě těchto klasických bylinek můžete v zahradě pěstovat i různé druhy koření. Kardamom, koriandr, kurkuma a šafrán jsou jen některé z koření, které můžete pěstovat v zahradě. Tyto koření jsou skvělé pro přidání exotického nádechu do vašich jídel a mají také mnoho zdravotních výhod.

Kardamom má antioxidační účinky, koriandr pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, kurkuma má protizánětlivé účinky a šafrán je skvělý pro uklidňování duševního stavu a podporu spánku.

Pěstování salátu

Pokud máte rádi saláty, můžete v zahradě pěstovat i různé druhy salátových listů, jako například římský salát, rukolu, ledový salát a další. Tyto saláty jsou plné vitamínů a minerálů a jsou skvělou volbou pro zdravou stravu.





  • Lípa malolistá (Tilia cordata), též zvaná lípa srdčitá Lípa je hojně pěstovaný strom rostoucí v celé Evropě. Lípa je označována za národní strom Čechů. Lípa je listnatý strom s kulovitou korunou, která se postupně stává širší a rozložitější. Dosahuje výšky až 30 metrů a může mít průměr kmene kolem 1 metru. Listy jsou srdčitého tvaru a mají jemně pilovité..
  • Řebříček obecný (Achillea millefolium) Řebříček je vytrvalá bylina vysoká až 60 cm. Květy jsou v úborech bílé až narůžovělé. Koření mělce. Předmětem sběru je kvetoucí nať nebo jen květ. Silněji působí příbuzný řebříček bertrám, který se od řebříčku obecného liší mohutnějšími květy a nedělenými listy. Po třezalce patří řebříček nejvíce používaným léčivým drogám. Použití řebříčku..
  • Ženšen pravý a ženšen pětilistý Ženšen pravý (Panax ginseng) Ženšen pravý je tradiční produkt medicíny Dálného východu. Používá se ke zlepšení tělesného stavu a duševní činnosti. Účinné látky ženšenu, tzv. ginsenoidy, působí aktivně na imunitní systém, snižují náchylnost k infarktům a způsobují rychlejší zotavení. V našich podmínkách je pěstování velmi náročné. Ženšen pětilistý (Jiaogulan Gynostemma) Ženšen pětilistý..
  • Třezalka (Hypericum perfoliatum) Pěstování třezalky Tuto léčivku běžně rostoucí v naší přírodě najdeme na chudých lučních půdách a mezích. Odtud si ji můžeme snadno přesadit do zahrádky. Na pěstování je třezalka zcela nenáročná. Sběr třezalky V době kvetení třezalky, sbíráme listy a vrcholy s květy na sušení, nejlépe hned po ránu. Léčivé účinky třezalky Třezalkový čaj..