Kteří ptáci bydlí na zahradě



Naši pozornost si ptactvo určitě zaslouží. Např. taková sýkorka váží asi sedmnáct gramů, ale za den sní tolik potravy, kolik sama váží. Sýkoří pár, hnízdící dvakrát ročně, spotřebuje 75 kg hmyzu za jeden rok. V zimním období dokáží sýkorky koňadry zlikvidovat 50 až 70 % obalečů jabloňových, takže se červivost plodů sníží jen na 2%.

Kdo bydlí na zahradě?

Na našich zahradách může bydlet opravdu rozmanitá ptačí společnost – mnoho druhů sýkorek, např. babka, modřinka, úhelníček. Z dalších ptáků je to červenka obecná, drozd kvíčala, drozd zpěvný, pěnkava obecná, střízlík obecný, stehlík obecný, samozřejmě také vrabec polní, kos černý, špaček, aj. Ptáci v krmítku

Mezi zvláště zajímavé návštěvníky našich zahrad patří brhlík lesní. Je to jediný opeřenec u nás, který je schopný šplhat po kmeni hlavou dolů. Hnízdí jak v dutinách stromů, tak také v ptačích budkách. Vletový otvor si umí sám přizdít hlínou tak, aby se mohl protáhnout jen on. Živí se hmyzem, olejnatými semeny, někdy bobulemi. Je chytrý, dělá si zásoby.





  • Budování zahradního jezírka Před budováním zahradního jezírka si musíme nejdříve ujasnit několik zásadních věcí: Rybníček umístíme na volnou, pokud možno nezastíněnou plochu a to z toho důvodu, aby se nám dařilo pěstovat světlomilné, nápadně kvetoucí druhy vodních rostlin. Rozměr nádrže by měl vycházet z celkové velikosti zahrady a našich možností. Pěkný rybníček s lekníny a dalšími..
  • Okrasné trávy a jejich pěstování Okrasné trávy patří k výrazným dekorativním prvkům zahrady. Působí v ní zjemňujícím dojmem a to jak tvarem stébel, tak svojí barevností. Listy trav mívají většinou různý odstín zelené barvy, ale jsou také druhy zbarvené do modra, stříbřitě šeda, žluta nebo bronzově hněda. Některé druhy trav se výrazně vybarvují na podzim a přispívají..
  • Jaké rostliny sázíme do samozavlažovacích truhlíků? Pěstování rostlin v samozavlažovacím truhlíku Do samozavlažovacích truhlíků sázíme nejen muškáty, petúnie, fuchsie, begónie a verbeny, ale lze v nich pěstovat také zeleninu, např. pažitku, řeřichu, cibuli. Vhodné jsou i pro pěstování bylinek a léčivých rostlin, jako máta peprná, meduňka lékařská, šalvěj atd. Daří se v nich dobře i některým dřevinám –..
  • Okrasné dřeviny na podzim – ozdobné plody Jabloně Zajímavé svými podzimními plody jsou např. jabloně. Na jejich větvích najdeme spoustu červených, oranžových nebo žlutých jedlých jablíček. Některé kultivary mají i pěkné do červena vybarvené listy. Jeřáb obecný Další pestrou paletu plodů má jeřáb obecný se svými drobnými červenými bobulkami. Hodí se i do malých zahrad, protože nezabere..