Pokojové květiny v zimě



Zalévání pokojových květin

Většina pokojových květin v zimních měsících odpočívá – utlumí svoje životní procesy, aby co nejlépe přečkaly dny s minimem slunečního svitu. Zaléváme mírně. Květiny, které přezimují v chladu, zaléváme až po vyschnutí vrchní vrstvy substrátu. Květiny v teplých místnostech zaléváme více, podle potřeby. Pro zálivku používáme odstátou vodu, která má pokojovou teplotu.

Palmy v zimě

Palmám v zimě nastávají těžké dny. Díky nízké vzdušné vlhkosti jim zasychají a hnědnou konečky listů. Můžou se také objevit nemoci a škůdci. Nezapomínáme palmy pravidelně mlžit a pod květináč jim postavíme odpařovací misku s kamínky. Můžeme si také pomoci tím, že sestavíme několik rostlin do skupiny, v níž se udržuje o něco vyšší vlhkost vzduchu.

Pokojové květiny v zimě

Pokojovým květinám a rostlinám nedělá dobře proud horkého vzduchu, který jde z ústředního topení. Pomůžeme si širší deskou než je parapet, kterou podložíme květináče a zvětšíme tak přesah nad radiátorem – odkloníme tak proudění teplého vzduchu. Mezi květináče dejte nádobky s vodou, abyste zvlhčili vzduch. Nad topení nikdy nedáváme chladnomilné pokojové květiny. Pestrolisté pokojové květiny přeneseme na světlejší stanoviště. Pokud nebudou mít dostatek denního světla, barevné listy se promění v obyčejné zelené. U azalek dáváme pozor na přelití, které jim škodí. Nevystavujte květiny ledovému průvanu z otevřených oken.

Kamélie, pokojové květiny v zimě

Kamélie, pokojové květiny v zimě






  • Rychlení mečíků Kdy začít rychlit mečíky? Mečíky můžeme rychlit od března vysazením do kelímků. Mečíky vykvétají cca za 80 až 100 dnů od výsadby. Velké hlízy s obvodem nad 12 cm, sázíme do vysokých kelímků do hloubky alespoň 10 cm. Zasadíme-li je mělko, rostlina se bude vyvracet. Zalejeme a dáme do tepla cca..
  • Jaké rostliny sázíme do samozavlažovacích truhlíků? Pěstování rostlin v samozavlažovacím truhlíku Do samozavlažovacích truhlíků sázíme nejen muškáty, petúnie, fuchsie, begónie a verbeny, ale lze v nich pěstovat také zeleninu, např. pažitku, řeřichu, cibuli. Vhodné jsou i pro pěstování bylinek a léčivých rostlin, jako máta peprná, meduňka lékařská, šalvěj atd. Daří se v nich dobře i některým dřevinám –..
  • Vysévání letniček Vyséván a pěstování letniček Většinu letniček je třeba předpěstovat, jen některé se vysévají přímo na záhon (např. slunečnice, povíjnice, ostrožky, dvoutvárky). Informace o termínu výsevu najdete na sáčku s osivem. Jak vysévat letničky? Do výsevní misky dáme výsevní substrát, semena letniček dáváme v pravidelných intervalech nebo je jemně rozptýlíme. Substrát..
  • Příprava růží na zimu Zazimování růží Před zazimováním růží provedeme podzimní ostříhání. Jeho účelem je připravit růže na zimu. Stříháním zkrátíme výhony max. o jednu třetinu. Tím odstraníme nevyzrálé části, které by mráz poškodil. Odstraníme všechny listy růží, které jsou napadené chorobami. Ke keřům přihrneme minimálně 15 cm zeminy. U stromkových růží uvolníme kmínek..