Vavřín (Laurus nobilis)
Pěstování vavřínu
Tento teplomilný keř musíme v našich klimatických podmínkách pěstovat jako kbelíkovou rostlinu, protože by zimu nepřežil. Potřebuje hodně slunce a propustnou půdu.
Sběr vavřínu
Listy vavřínu můžeme sbírat po celý rok, používají se čerstvé nebo usušené.
Použití v kuchyni
Tzv. bobkový list je vynikající přísadou do polévek, omáček, dodá chuti dušenému masu, zvěřině, rybím pokrmům. Přidává se ke konzervovaným houbám a zelenině.
Léčivé účinky vavřínu
Vavřín posiluje žaludek, používá se i proti křečím, při bolestech a různých zánětech.
- Bazalka pravá (Ocimum basilicum) Bazalka pravá je jednoletá aromatická bylina, vysoká až 40 cm. Drogou je kvetoucí nať. Obsahuje silice, třísloviny, tanin, bazalkový kafr a další látky. K čemu slouží bazalka Bazalka je mimořádně univerzální bylina. Zlepšuje trávení, působí proti nadýmání, je protizánětlivá i mírně antibiotická. Drogu podáváme formou nálevu, doba vyluhování do 10..
- Koření v kuchyni – kmín Kmín má zvláštní vlastnosti, kvůli nimž se doporučuje jeho přidávání do jídel nebo konzumace ve formě odvaru. Má léčivé účinky při chorobách žaludku, střev a jater. Je doporučován kojícím matkám. K vnějšímu použití se vtírá při revmatismu a jako čaj při zánětu pohrudnice. Kmín obsahuje éterický olej, který mírní křeče a..
- Bez černý Bez černý se u nás těší velké oblibě. Z jeho květů se může připravovat sekt (šumivé víno), z plodů se vyrábí víno a šťáva. Dnes se již vyskytují takové odrůdy bezu, které se vyznačují žádoucími vlastnostmi, jako např. tím, že u nich dozrávají všechna vrcholičnatá plochá kytkovitá plodenství najednou, nebo rané odrůdy..
- Čerstvé jarní bylinky proti únavě Sedmikráska (listy i květy) – působí dobře na zažívání a činnost jater. Od středověku bývá součástí očistných kůr. Lze ji přidávat do salátu nebo ji ochutit tvarohové pomazánky. Jitrocel kopinatý (listy) – obsahuje sliz, třísloviny, pektiny, vápník, draslík, křemík, zinek, beta-karoten a dvakrát více vitamínu C než citron. Patří mezi..