Muchovník Lamarkův (Amelanchier lamarckii) – okrasný keř



Muchovník Lamarkův je keř nebo také strom, který dorůstá do výšky 5 až 8 metrů a šířky 3 až 5 metrů. Je na pěstování nenáročný. Dekorativní jsou květy a listy.

Květy mají barvu krémově bílou a objevují se na jaře, v dubnu a květnu dříve, než listy. Rostou v dlouhých hroznech a medově voní. V srpnu se v nich tvoří malé, nachově červené, za syrova jedlé malvičky. Listy jsou vejčité, tmavozelené, na podzim zbarvené do žluté až oranžovočervené.

Muchovník Lamarkův (Amelanchier lamarckii)

Muchovník Lamarkův (Amelanchier lamarckii)

Jak pěstovat muchovník Lamarkův

Muchovníku se nejlépe daří v polostínu, nepotřebuje pravidelné zavlažování – pouze v období velkého sucha. Keř vysazujeme do normální půdy, může být vápenitá a suchá. Tento keř není potřeba stříhat, ani řezat. V podstatě nepotřebuje žádnou péči.

Vynikne jako samostatně rostoucí dřevina v okrasné zahradě. Nebo jej můžeme vysazovat ve skupinách po několika rostlinách. Taktéž je možné muchovník vysazovat do živých plotů. Díky dekorativním listům a květům krásně vynikne na pozadí okrasných květinových záhonů.





  • Ruj vlasatá – okrasný keř Ruj vlasatá je okrasný keř, který dorůstá do maximální výšky 5 metrů a šířky až 4 metry. Krásně se vyjímá před tmavě zelenými jehličnany. Vyniká květy i listy. Tento keř kvete v období od června do července drobnými květenstvími ve velkých latách. Věty jsou bílé a dlouho vydrží. Vypadají velmi netradičně..
  • Jak pěstovat azalku v květináči Jak pečovat o koupenou azalku, aby nám vydržela do dalšího roku? Rady jak pečovat o azalku v květináči Koupená azalka musí mít stále dost vody. Zaléváme ji zásadně měkkou vodou, nejlépe dešťovou. Kořenový bal musí být stále vlhký, nadbytečnou vodu z misek nevyléváme. Nejvhodnější teplota pro azalku je kolem 10 °C. Takový..
  • Opletka Aubertova (Fallopia aubertii) Pěstování opletky Opletka Aubertova je ovíjivá dřevina, známá spíše pod starým názvem rdesno baldšuánské. Kvete koncem léta a na podzim spoustou bílých kvítků. Nejlépe se hodí k pokrytí zdí, kmenů starých stromů a pevných pergol. Při tuhé zimě opletka namrzá, po seříznutí na jaře však snadno regeneruje. Podobné články: Pěstování a..
  • Jaké okrasné dřeviny vybrat do zahrady? Okrasné dřeviny vybíráme podle velikosti zahrady, půdních a klimatických podmínek a také podle orientace pozemku na světové strany. Pravidla pro výběr okrasných dřevin: Opatříme si seznam okrasných dřevin, ve kterém je uvedena doba kvetení, barva květů, olistění, plody, nároky na půdu, světlo, vláhu, atd. Podle prostorových možností zahrady vybíráme druhy..