Muchovník Lamarkův (Amelanchier lamarckii) – okrasný keř



Muchovník Lamarkův je keř nebo také strom, který dorůstá do výšky 5 až 8 metrů a šířky 3 až 5 metrů. Je na pěstování nenáročný. Dekorativní jsou květy a listy.

Květy mají barvu krémově bílou a objevují se na jaře, v dubnu a květnu dříve, než listy. Rostou v dlouhých hroznech a medově voní. V srpnu se v nich tvoří malé, nachově červené, za syrova jedlé malvičky. Listy jsou vejčité, tmavozelené, na podzim zbarvené do žluté až oranžovočervené.

Muchovník Lamarkův (Amelanchier lamarckii)

Muchovník Lamarkův (Amelanchier lamarckii)

Jak pěstovat muchovník Lamarkův

Muchovníku se nejlépe daří v polostínu, nepotřebuje pravidelné zavlažování – pouze v období velkého sucha. Keř vysazujeme do normální půdy, může být vápenitá a suchá. Tento keř není potřeba stříhat, ani řezat. V podstatě nepotřebuje žádnou péči.

Vynikne jako samostatně rostoucí dřevina v okrasné zahradě. Nebo jej můžeme vysazovat ve skupinách po několika rostlinách. Taktéž je možné muchovník vysazovat do živých plotů. Díky dekorativním listům a květům krásně vynikne na pozadí okrasných květinových záhonů.






  • Šácholan Soulangeův (Magnolia) Šácholan Soulangeův neboli Magnolie je menší strom nebo keř, který je vhodný a do menších zahrad. Můžeme jej využít jako solitéru. Dorůstá do výšky až 6 metrů, šířka stromu je 4 metry. Nejkrásnější je tento okrasný strom brzy na jaře, kdy rozkvétají velké barevné květy. Květy se objevují dříve jak..
  • Stromy a keře v okrasné zahradě Jaké stromy pěstovat v okrasné zahradě? Stromy do zahrady vybíráme s rozmyslem. V malých zahradách působí jeden dobře umístěný strom lépe než skupina stromů, které vrhají hodně stínu. Ve velké zahradě působí vzrostlý velký strom jako nosná kostra zahradní architektury. Stromy a keře vytvářejí trvalé, zdřevnatělé stonky a kořeny. Dorůstají do mnohem..
  • Tvary ovocných dřevin Při nákupu ovocných dřevin se většinou setkáme s roubovanými druhy na podnoži. Podnož je spodní část kmene pod naroubováním (většinou ztluštělé místo, ze kterého vyrůstají nové výhony). Podle budoucí výšky ovocných dřevin v dospělosti, je dělíme na: Zákrsek – výška 60 až 90 cm Čtvrtkmen – výška 100 až 120 cm Polokmen..
  • Ořechy – choroby a škůdci, sklizeň a uskladnění Choroby a škůdci ořechů Bakteriální a houbovou skvrnitostí listů trpí ořešák za vlhkého a teplého počasí. Pro lísku je vážným škůdcem nosatec lískový, jehož larvy vyžírají oříšky. Sklizeň a uskladnění ořechů Vlašské ořechy dozrávají v září, kdy zelený obal plodů puká a ořechy samovolně vypadávají na zem. Ručně je sbíráme a sušíme,..