Nejlepší odrůdy jablek
Jabloně jsou u nás nejrozšířenějšími a nejoblíbenějšími ovocnými stromy. Jejich popularitu umocňuje fakt, že jablka můžeme při vhodném uskladnění konzumovat po větší část roku v čerstvém stavu.
Jablka jsou ceněna hlavně pro značný obsah vitamínů, kyselin, cukrů, silic a pektinů. Některé ze zimních odrůd vydrží až do května. Jaké stromky jsou u nás pro pěstitele dostupné v zahradnických prodejnách?
Nejlepší odrůdy jabloní
Karmína upoutá naši pozornost sytě červenou barvou svých plodů. Plodí záhy po výsadbě pravidelně a bohatě, plody jsou střední velikosti s bílou šťavnatou, slabě nakyslou dužinou. Sklízíme koncem září a při dobrém uskladnění vydrží do února. Patří mezi rezistentní odrůdy (odolné).
Rosana je výrazně červeně zbarvená rezistentní odrůda. Stromy rostou středně silně a velmi brzy plodí. Sklizeň je pravidelná a hojná. Při dobrém uskladnění vydrží plody do března.
Selena se vyznačuje pěknými velkými plody pravidelného kulovitého tvaru. Základní barva je žlutozelená s jasně červeným líčkem, které překrývá převážnou část plodu. Plody jsou mírně nakyslé, sladké, aromatické. Dozrávají koncem září a vydrží do ledna. Je to spolehlivá rezistentní odrůda slabšího vzrůstu.
Šampion je vynikající podzimní odrůda. Plody jsou pravidelné kulaté, žlutočerveně žíhané, sladce navinuté. Sklízí se koncem září a uskladněné vydrží do prosince. Pokud je vlhčí rok, trpí tato odrůda strupovitostí. Stromy vyžadují pravidelný řez.
Bohemia patří mezi vynikající odrůdy. Jablka jsou červeně zbarvená. V méně příznivých letech, kdy je nadmíru vodních srážek, mohou trpět strupovitostí.
Rubín má základní barvu žlutou, překrytou jasně červenou. Po výsadbě na stanoviště se provádí pouze výchovný řez a základní úprava korunky. Jinak se do dalšího růstu nezasahuje, neboť velmi špatně snáší neustálé zkracování přírůstků. Tato odrůda je vzrůstná s velkou vitalitou a poskytuje pravidelné větší výnosy kvalitních plodů. Hodí se výborně pro přeroubování starších stromů a už třetím rokem po přeroubování nastupuje pravidelná plodnost s vysokou sklizní kvalitních plodů.
- Hniloba u révy vinné Octová hniloba Octová hniloba se během zrání hroznů vinné révy objevuje téměř u všech révových keřů. Ať už jsou pěstovány ve velkém nebo v malém na našich zahradách. Přímá ochrana před touto hnilobou neexistuje. Původcem octové hniloby jsou mikroorganismy, které se přirozeně vyskytují na hroznech. Jak poznáme napadení touto chorobou? U..
- Pěstování rybízu v zahrádkách Keře rybízu přinášejí bohaté a pravidelné sklizně drobného ovoce již záhy po výsadbě. Rybíz je velmi zdraví, obsahuje mnoho látek důležitých pro správný vývoj lidského organismu. Velkou předností rybízu jsou také jeho minimální nároky na polohu z hlediska klimatických podmínek. Nesmíme se však domnívat, že i v ostatních požadavcích je méně náročný,..
- Zimní úklid v ovocné zahradě Zahradu je třeba na zimu připravit. Ovocná zahrada Z kmenů stromů odstraníme lapací pásy z vlnité lepenky, do nichž se uschovali různí škůdci. Lapací pásy spálíme. Z větví ovocných stromů odstraníme mumifikované plody, které by byly zdrojem moniliové hniloby v příštím roce. Z lapačů vos vylijeme tekutinu a uschováme je..
- Choroby a škůdci třešní a višní Vrtule třešňová – jedná se o mouchu, jejíž larvy způsobují červivost plodů, obzvláště pozdě zrajících odrůd. Proti tomuto škůdci se do koruny stromu umisťují žluté lapače. Všechny plody ze stromu je nutné sklidit, popadané ovoce sesbírat a spálit, aby se larvy nezakuklily do země. Špačci a jiní ptáci – třešně..