Péče o trávník
Péče o trávník představuje nejen pravidelné hnojení, provzdušňování, zavlažování a sekání, ale i ochranu proti plevelům, chorobám a škůdcům.
Jakou půdu pro trávník
Před zakládáním trávníků připravíme půdu, která by měl mít alespoň 10 cm kvalitní zeminy. Je-li půda příliš těžká, můžeme ji vylepšit pískem a rašelinou. Pokud je písčitá, vylepšíme ji kompostem. Před výsevem plochu vyhrabeme a vyčistíme, aby plevelnaté rostliny budoucí trávník nezničily – zejména je nutné odstranit vytrvalý plevel.
Pokud máme na zahradě členitý terén, využijeme terénních nerovností a trávník nezarovnáváme navážením zeminy. Naopak rovný terén můžeme narušit navezením zeminy, čímž docílíme neobvyklého tvaru. Na trávníku můžeme také vytvořit vlnu kopírující cestu nebo záhon.
Jakou travní směs
Nejdříve si ujasníme, k jakému účelu bude budoucí trávník sloužit – zda ke sportu, okrase nebo rekreaci. Dále je potřeba vědět, zda se jedná o slunné nebo stinné stanoviště a zda je půda kyselá nebo zásaditá. Podle toho zakoupíme travní směs. Obecně platí, že 1 kg travní směsi stačí na 50 metrů čtverečních.
Kdy založit trávník
Nejvhodnější dobou pro zakládání trávníku je květen nebo polovina srpna. Na jaře s výsevem nepospícháme. Půda je po zimě chladná a klíčení trvá déle. Navíc pozdní mrazíky můžou malé rostlinky snadno poškodit.
Jak vysévat trávu
Půdu si urovnáme a travní semeno pravidelně rozhodíme. Pak železnými hráběmi semeno zapravíme do půdy. Nakonec půdu uválíme válcem. Jak dlouho trvá, než tráva vzejde? Záleží na odrůdě. Např. jílek vytrvalý do týdne, kostřava červená a psíček do dvou týdnů, do měsíce pak lipnice luční. Vzešlý trávník poprvé sekáme, když má cca 10 cm. Trvá nejméně rok, než vyroste hustý porost. Nově vysetý trávník pravidelně zaléváme, provzdušňujeme a odstraňujeme plevel. Čím častěji trávník sekáme, tím je kvalitnější.
- Jak se zbavit koček v zahradě? Jak omezit přítomnost koček v zahradě? Je důležité zdůraznit, že řešení problému se zbavováním koček v zahradě by mělo být humánní a etické. Snahou by mělo být najít řešení, které je šetrné ke zvířatům a zároveň ochrání zahradu. Ochranné rostliny Rostliny s ostrými nebo aromatickými listy mohou odradit kočky od vstupu..
- Hnojení rostlin v zahradě Rostliny potřebují ke zdárnému růstu a vývoji devět základních, tzv. biogenních prvků. Potřebu některých z nich mají plně pokrytou z přírodních zdrojů – z půdy a ovzduší. U jiných látek, především u dusíku, fosforu a draslíku a do značné míry i u hořčíku a vápníku, se každoročními sklizněmi, případně jejich vyplavováním vodou do..
- Ostálka – Zinnia Ostálka neboli Cínie je vděčnou letničkou, která zdobí záhony na zahradách. Její pestrobarevné květy mají spoustu tvarů – přes minikvěty až po obří koule. Pěstování ostálky Ostálka dorůstá do výšky 30 až 100 cm. Květy jsou různobarevné – bílé, oranžové, žluté, červené, růžové nebo fialové. Květy jsou jednoduché nebo plné...
- Pivoňka bělokvětá Pěstování pivoněk Velmi dekorativní trvalkou je pivoňka bělokvětá, která má velké bílé, růžové nebo červené květy. Pivoňky dělíme na čínské s plnými květy a japonské, které mají květy jednoduché s množstvím žlutých tyčinek uprostřed. Umístění pivoněk V zahradě se pivoňky nejlépe uplatní jako solitéry, v menších smíšených skupinách. Pivoňku můžeme kombinovat se stračkou vyvýšenou,..