Péče o trávník



Péče o trávník představuje nejen pravidelné hnojení, provzdušňování, zavlažování a sekání, ale i ochranu proti plevelům, chorobám a škůdcům.

Jakou půdu pro trávník

Před zakládáním trávníků připravíme půdu, která by měl mít alespoň 10 cm kvalitní zeminy. Je-li půda příliš těžká, můžeme ji vylepšit pískem a rašelinou. Pokud je písčitá, vylepšíme ji kompostem. Před výsevem plochu vyhrabeme a vyčistíme, aby plevelnaté rostliny budoucí trávník nezničily – zejména je nutné odstranit vytrvalý plevel.

Pokud máme na zahradě členitý terén, využijeme terénních nerovností a trávník nezarovnáváme navážením zeminy. Naopak rovný terén můžeme narušit navezením zeminy, čímž docílíme neobvyklého tvaru. Na trávníku můžeme také vytvořit vlnu kopírující cestu nebo záhon.

Jakou travní směs

Nejdříve si ujasníme, k jakému účelu bude budoucí trávník sloužit – zda ke sportu, okrase nebo rekreaci. Dále je potřeba vědět, zda se jedná o slunné nebo stinné stanoviště a zda je půda kyselá nebo zásaditá. Podle toho zakoupíme travní směs. Obecně platí, že 1 kg travní směsi stačí na 50 metrů čtverečních.

Kdy založit trávník

Nejvhodnější dobou pro zakládání trávníku je květen nebo polovina srpna. Na jaře s výsevem nepospícháme. Půda je po zimě chladná a klíčení trvá déle. Navíc pozdní mrazíky můžou malé rostlinky snadno poškodit.

Jak vysévat trávu

Půdu si urovnáme a travní semeno pravidelně rozhodíme. Pak železnými hráběmi semeno zapravíme do půdy. Nakonec půdu uválíme válcem. Jak dlouho trvá, než tráva vzejde? Záleží na odrůdě. Např. jílek vytrvalý do týdne, kostřava červená a psíček do dvou týdnů, do měsíce pak lipnice luční. Vzešlý trávník poprvé sekáme, když má cca 10 cm. Trvá nejméně rok, než vyroste hustý porost. Nově vysetý trávník pravidelně zaléváme, provzdušňujeme a odstraňujeme plevel. Čím častěji trávník sekáme, tím je kvalitnější.






  • Údržba trávníku Sečení trávníku Trávník pravidelně sečeme, zejména v období od dubna do října. Nově vyrostlý trávník poprvé sečeme ve výšce 10 cm, nejlépe kosou. Sekačka by mohla křehkou mladou trávu poškodit. Od dubna do července sečeme nově založený trávník každý týden až deset dní, čímž podpoříme jeho zhoustnutí. Pravidelná podzimní a jarní..
  • Pěstování a péče o okrasné trávy Pěstování okrasných trav Vysazujeme nejlépe hrnkované sazenice, které je možné vysazovat v průběhu celé vegetace. Staré trsy okrasných trav můžeme na jaře, v době rašení rozdělit a rozsazovat. Kořeny okrasným trávám nezkracujeme. Ujmutí sazenic podpoříme pravidelnou zálivkou a přistíněním. Jednoleté druhy trav vyséváme přímo na stanoviště, nebo si je můžeme předpěstovat ze..
  • Malé nádrže pro terasy Malé nádrže se hodí do omezených prostor, např. terasa, dvorek. Minimum by mělo být 25 litrů vody. Nádrž umístíme na slunné místo a osadíme ji několika pobřežními rostlinami a jedním zakrslým leknínem. Malé nádrže nejsou vhodné pro ryby. K zakoupení jsou minifontánky s dopadající vodou na oblázky. Podobné články: Pampas stříbřitý Okrasné..
  • Choroby převislých pelargonií a muškátů Korkovitost Korkovitost – projevuje se během vegetace, hlavně v zimním období, jako zelené a hnědé výrůstky na spodních stranách listů. Tato choroba vzniká nedostatkem světla, nerovnoměrnou zálivkou nebo vysokou vlhkostí vzduchu. Objevuje se hlavně při přezimování pelargonií. Jakmile se rostliny přenesou na venkovní stanoviště, korkovitost většinou zmizí. Staré poškozené listy jsou..