Péče o trávník
Péče o trávník představuje nejen pravidelné hnojení, provzdušňování, zavlažování a sekání, ale i ochranu proti plevelům, chorobám a škůdcům.
Jakou půdu pro trávník
Před zakládáním trávníků připravíme půdu, která by měl mít alespoň 10 cm kvalitní zeminy. Je-li půda příliš těžká, můžeme ji vylepšit pískem a rašelinou. Pokud je písčitá, vylepšíme ji kompostem. Před výsevem plochu vyhrabeme a vyčistíme, aby plevelnaté rostliny budoucí trávník nezničily – zejména je nutné odstranit vytrvalý plevel.
Pokud máme na zahradě členitý terén, využijeme terénních nerovností a trávník nezarovnáváme navážením zeminy. Naopak rovný terén můžeme narušit navezením zeminy, čímž docílíme neobvyklého tvaru. Na trávníku můžeme také vytvořit vlnu kopírující cestu nebo záhon.
Jakou travní směs
Nejdříve si ujasníme, k jakému účelu bude budoucí trávník sloužit – zda ke sportu, okrase nebo rekreaci. Dále je potřeba vědět, zda se jedná o slunné nebo stinné stanoviště a zda je půda kyselá nebo zásaditá. Podle toho zakoupíme travní směs. Obecně platí, že 1 kg travní směsi stačí na 50 metrů čtverečních.
Kdy založit trávník
Nejvhodnější dobou pro zakládání trávníku je květen nebo polovina srpna. Na jaře s výsevem nepospícháme. Půda je po zimě chladná a klíčení trvá déle. Navíc pozdní mrazíky můžou malé rostlinky snadno poškodit.
Jak vysévat trávu
Půdu si urovnáme a travní semeno pravidelně rozhodíme. Pak železnými hráběmi semeno zapravíme do půdy. Nakonec půdu uválíme válcem. Jak dlouho trvá, než tráva vzejde? Záleží na odrůdě. Např. jílek vytrvalý do týdne, kostřava červená a psíček do dvou týdnů, do měsíce pak lipnice luční. Vzešlý trávník poprvé sekáme, když má cca 10 cm. Trvá nejméně rok, než vyroste hustý porost. Nově vysetý trávník pravidelně zaléváme, provzdušňujeme a odstraňujeme plevel. Čím častěji trávník sekáme, tím je kvalitnější.
- Okrasné ibišky Ibišek má nadýchaný květ na dlouhé stopce. Kvete jen jeden den. Květ ibišku může být jednoduchý nebo plný, bílý, žlutý, oranžový, růžový, červený nebo fialový. Jak pěstovat ibišek Ibišky mají rády hodně světla a v létě vyžadují pravidelnou zálivku a přihnojování. Starší rostliny se přesazují a seřezávají časně zjara. Ibišek kvete..
- Rady a tipy pro pěstování živého plotu Výšku živého plotu volíme podle umístění. Tam, kde nepotřebujeme ochranu před pohledy zvenčí, stačí nízký živý plot. Před živý plot vysadíme odstupňovaně nižší rostliny – opticky tak prohloubíme prostor zahrady. Kombinujeme kvetoucí keře s jehličnany – docílíme tím oživení zahrady. Keře vybíráme tak, aby kvetly postupně. Např. tavolníky v březnu, klokwitzie v květnu..
- Stříhání živého plotu Jak stříhat živý plot Stříhaný živý plot má mít těsně nad zemí hodně výhonů. Z tohoto důvodu v krátké době po výsadbě rostliny sestřihneme na 2/3 původní výšky. V prvním roce již nestříháme. Ve druhém roce slabě zastřihneme výhony cca 3x – 4x od května do srpna. Tím podpoříme husté rozvětvování. Tvar plotu..
- Skočec – Ricinus – Kristova palma Kdy vyséváme skočec? Semínka skočce vyséváme doma do květináče nebo v polovině května přímo na zahradu na záhon. Jak pěstujeme skočec? Skočec je letnička, která vyrůstá až do výšky 3 metrů. Nejlépe roste na teplém, slunném stanovišti, v dobře vyhnojené půdě. Skočec má rád pravidelnou zálivku. Jedovatý skočec Pozor –..