Co nabídnout ptákům v krmítku?



V období zimních mrazů, kdy ptákům chybějí přirozené zdroje potravy, bychom na ně měli myslet a přilepšit jim. Co jim můžeme bez obav nabídnout?

Hmyzožravým ptákům (sýkory, brhlíci) vyhovuje tuková směs. Šoupálkům, mlynaříkům, střízlíkům a králíčkům se zavděčíme tukovým žírem. Skládá se z hovězího nebo strojového loje, drcených slunečnicových a jiných semen, semen máku, mletých ořechů a strouhanky, máku a ovesných vloček. Směsí máčíme jehličnaté větvičky, šišky nebo jí plníme nejrůznější druhy krmítek (kelímky, květináče, které zavěšujeme jako zvonek).

Co nabídnout ptákům v krmítku?

Co nabídnout ptákům v krmítku?

Kosům, kvíčalám a brkoslavům zase určitě chutnají bobule ptačího zobu, kaliny, černého bezu, jeřabin, plody hrušek a jablek (čerstvé nebo sušené).

Vrabcům a hrdličkám zahradním lze nabídnout oves, pšenici nebo strouhanku, slunečnicová semínka. Z naší vlastní kuchyně můžeme použít kromě strouhanky i vařené brambory, kousky masa (ne syrové), na plátky nakrájený lůj, vnitřní sádlo nebo stoprocentní tuk a chemicky neošetřená semena.





  • Využití malé zahradní plochy pro pěstování Většina zahrádkářů nemá k dispozici příliš velkou plochu, a proto by mělo být její využití o to intenzivnější. Všude, kde se to dá zařídit, se na záhonech pěstuje předplodina, hlavní plodina a ještě následná plodina. Hlavní plodina poskytuje určující sklizeň roku a zabírá půdu po většinu doby, např. rajčata nebo okurky...
  • Zimní práce na zahradě – únor Únor by měl být bílý, aby posílil pole i naši zahrádku. Zalijeme znovu důkladně jehličnany i stále zelené keře, nezapomeneme na skalku, ošetříme trávník. Pod fóliový tunel můžeme už zasít ředkvičku a vysázet sazečku cibule. Pokud hrozí mrazy, přehodíme přes fóliovník ještě jednu vrstvu fólie, nebo starou plachtu, či jinou..
  • Pěstování ve fóliovníku Co pěstovat ve fóliovníku? Fóliovník poslouží již v březnu k rychlení salátů, cibule, ředkviček a brukví. V polovině května v něm můžeme pěstovat rajčata, papriky a okurky. Ve fóliovníku se za slunečného dne rostliny rychle zahřívají, v noci se pak ochlazují. Proto jsou vyšší nároky na zálivku a výživu rostlin. Jak postavit fóliovník Stavba fóliovníku..
  • Jarní práce na zahradě – duben Růže a dřeviny na jaře Na začátku dubna můžeme růžím oddělat přikopčenou hlínu. Růže, které jsme vysadili na podzim, seřízneme na tři očka, starší můžeme ponechat na 5 až 8 oček. Stromkové růže připevníme k opoře. V dubnu sázíme později rašící opadavé dřeviny, např. dub, skalník, vilín, jehličnany a stále..