Pěstování šáchoru (Cyperus alternifolius)



Šáchor má dlouhé, kulaté a zelené stonky, které nesou úzké listy v deštníkovitém tvaru. Stonky jsou pevné a dosahují výšky člověka.

Pěstování šáchoru

Aby rostlina dobře rostla, musíme ji vysadit do prostorné a vodotěsné nádoby s dobrou směsí zemin. Do nádoby dejte tolik vody, aby byl povrch zeminy pod hladinou vody.

Kam umístit šáchor

Rostlinu umístěte na světlé, případně slunné místo. Nejlépe se jí daří na místě s vyšší vlhkostí vzduchu, například v koupelně nebo v kuchyni, kde se vzduch zvlhčuje vznikající vodní parou při vaření.

Pěstování šáchoru

Pěstování šáchoru

Sviluška – častý škůdce šáchoru

V suchém vzduchu trpí šáchor sviluškou. Napadenou rostlinu důkladně ostříkejte vodou v koupelně nebo venku.

Přesazování šáchoru

Šáchor přesazujeme vždy, jakmile kořeny prorostou bahno v pěstební nádobě. Rozdělíme plazivé kořenové oddenky. Jestliže jsou hustě propletené, použijeme k oddělení nůž a získané oddělky vysadíme do čerstvého bahna.

Množení šáchoru

Šáchor lze množit dělením a také odřezáním asi deset centimetrů dlouhých vrcholů stonků s listy. Listy zkrátíme na několik centimetrů. Takto upravené řízky dáme do vody nebo je zasadíme do bahnité zeminy, kde rychle zakoření.






  • Zamioculcas – pokojová květina Zamioculcas je v našich zeměpisných šířkách poměrně novou pokojovou rostlinou. Původní druh pochází z Afriky. Stonky a listy této pokojové rostliny jsou zářivě zelené, lesklé. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která je vhodná do moderních interiérů nebo komerčních prostor kanceláří. Rozeznáváme několik druhů, které se liší vzrůstem a kompaktností listů. Listy vyrůstají..
  • Clerodendrum thomsoniae – pokojová květina Clerodendrum thomsoniae (Klerodendron) Jako kvetoucí pokojovka výborně prospívá Clerodendrum thomsoniae (Klerodendron), která má dlouhé a slabé výhonky. Výhonky můžeme nechat volně viset, nebo je vyvázat na vzpřímenou oporu. List má výraznou žilnatinu. U mladých rostlinek stonky zaštípneme. Pěstování Clerodendrum thomsoniae Klerodendron může mít stonky až 2,5 m dlouhé, jeho popínavý růst..
  • Zalévání květin Pravidla pro zalévání květin Při pěstování rostlin v nádobách je velice důležitá zálivka. Rostliny nelze zalévat stále stejně často, správná doba pro zálivku závisí na povětrnostních podmínkách, ročním období, teplotě, rozměru a typu nádoby. Dále pak je důležité složení substrátu a podmínky stanoviště, na kterém je nádoba umístěná. Voda z vodovodu vyhovuje..
  • Pokojové květiny v zimě Zalévání pokojových květin Většina pokojových květin v zimních měsících odpočívá – utlumí svoje životní procesy, aby co nejlépe přečkaly dny s minimem slunečního svitu. Zaléváme mírně. Květiny, které přezimují v chladu, zaléváme až po vyschnutí vrchní vrstvy substrátu. Květiny v teplých místnostech zaléváme více, podle potřeby. Pro zálivku používáme odstátou..