Pěstování šáchoru (Cyperus alternifolius)



Šáchor má dlouhé, kulaté a zelené stonky, které nesou úzké listy v deštníkovitém tvaru. Stonky jsou pevné a dosahují výšky člověka.

Pěstování šáchoru

Aby rostlina dobře rostla, musíme ji vysadit do prostorné a vodotěsné nádoby s dobrou směsí zemin. Do nádoby dejte tolik vody, aby byl povrch zeminy pod hladinou vody.

Kam umístit šáchor

Rostlinu umístěte na světlé, případně slunné místo. Nejlépe se jí daří na místě s vyšší vlhkostí vzduchu, například v koupelně nebo v kuchyni, kde se vzduch zvlhčuje vznikající vodní parou při vaření.

Pěstování šáchoru

Pěstování šáchoru

Sviluška – častý škůdce šáchoru

V suchém vzduchu trpí šáchor sviluškou. Napadenou rostlinu důkladně ostříkejte vodou v koupelně nebo venku.

Přesazování šáchoru

Šáchor přesazujeme vždy, jakmile kořeny prorostou bahno v pěstební nádobě. Rozdělíme plazivé kořenové oddenky. Jestliže jsou hustě propletené, použijeme k oddělení nůž a získané oddělky vysadíme do čerstvého bahna.

Množení šáchoru

Šáchor lze množit dělením a také odřezáním asi deset centimetrů dlouhých vrcholů stonků s listy. Listy zkrátíme na několik centimetrů. Takto upravené řízky dáme do vody nebo je zasadíme do bahnité zeminy, kde rychle zakoření.






  • Hvězdník a klívie v únoru Pěstování hvězdníku v únoru Hvězdník začneme během února přihnojovat hned, jakmile se objeví poupata. Tato cibulovina nejlépe kvete v menších květináčích, než ve velkých nádobách. Proto rostlinu přesazujeme až po několika letech. Pro zdárné pěstování potřebují dostatek živin (pravidelné přihnojování) a nepřekyselený substrát. Pěstování klívie v únoru Klívii hnojíme a pravidelně zaléváme..
  • Rozmnožování hvězdníku Množení hvězdníků semeny nebo dceřinými cibulkami Množení hvězdníků semeny je příliš složité. Snadněji je množíme dceřinými cibulkami starších rostlin. Nezískáme sice velké množství rostlin, ale při amatérském pěstování pro radost nám to bohatě stačí. Tyto malé cibulky pěstujeme bez období odpočinku dva až tři roky a potom postupujeme tak, jak..
  • Pěstování begónií Zalévání begónií Kořenový bal u begónií nesmí nikdy vyschnout! Rostlina by také neměla stát ve vodě. Zaléváme dostatečně, ale až v okamžiku, kdy povrch půdy začíná vysychat. K zalévání používáme vždy měkkou, vlažnou vodu. Begónie nesnášejí vápník. Při vysoké vzdušné vlhkosti může být begónie napadena padlím. Kvetení begónií Aby begónie..
  • Okrasné ibišky Ibišek má nadýchaný květ na dlouhé stopce. Kvete jen jeden den. Květ ibišku může být jednoduchý nebo plný, bílý, žlutý, oranžový, růžový, červený nebo fialový. Jak pěstovat ibišek Ibišky mají rády hodně světla a v létě vyžadují pravidelnou zálivku a přihnojování. Starší rostliny se přesazují a seřezávají časně zjara. Ibišek kvete..