Begónie v bytě
Begóniím se dříve říkalo kysaly. Jsou to jak balkónové, tak i pokojové květiny. Na balkonech a za okny většinou pěstujeme begónie hlíznaté. Vyskytují se jak kultivary keříčkovité, tak převislé. Všechny tyto begónie mají zpravidla výrazné, velké, plné květy.
V interiérech se většinou pěstují begónie ozdobné listem. Zejména se jedná o begónii královskou, která má listy zajímavého tvaru a kresby.
Hybridní begónie
Hybridní begónie je početná skupina begónií, které lze pěstovat v interiérech. Vytvářejí množství většinou plných květů v pastelových barvách. Patří mezi nejdéle kvetoucí pokojové květiny, přičemž vyžadují jen minimální péči. Existují desítky kultivarů s květy v odstínech bílé, růžové, červené, oranžové a žluté barvy. Jsou bez vůně. Květy mohou být jednoduché, poloplné nebo plné. Hybridní begónie se dále dělí do skupin podle vzrůstu, velikosti a tvaru listů.
Rostliny tvoří husté a kompaktní keříčky. Starším rostlinám sestříháváme vrcholky, aby nerostly příliš do výšky. Jejich velikost se pohubuje od 25 do 40 cm, u minibegónií pak kolem 15 cm.
Pěstování begónií v bytě
Tyto begónie snášejí pěstování i v bytech s ústředním topením. Kvetou přibližně dvě měsíce. Vyžadují dostatek světla, nemají rády přímé a prudké slunce. Častější výměna vzduchu je ochranou proti padlí.
Pro založení květů je nutné zkrátit délku dne asi na 10 hodin v období s přirozeně dlouhými dny, tedy od března do září. Zatemňujeme hustou, černou tkaninou po dobu asi 15 dnů.
Při teplotách vyšších než 21 °C hrozí opadávání poupat. V létě rostliny můžeme letnit na balkoně nebo na zahradě.
Vzrůstnější kultivary pokojových begónií přesazujeme i dvakrát do roka. V příliš malých nádobách se rostlinám nedaří. Vhodné jsou plastové květináče a běžný, mírně kyselý substrát s přídavkem rašeliny.
- Orchideje – klenoty v květináči Dávno již neplatí, že k pěstování orchidejí potřebujeme skleník. Nově vyšlechtěné kultivary lze pěstovat jako pokojové rostliny třeba na okenním parapetu. Hrnkové orchideje jsou skvělými dárky – proto se velmi hodí i k vánočnímu období. V jejich květech se snoubí nadpozemská krása s exotickým vzhledem a luxusem. Původ orchidejí Většina orchidejí pochází z Asie nebo..
- Okrasné mučenky Pěstování mučenky Mučenka je popínavá liána, která se přichytává opory pomocí ovíjivých úponků. Úponky jsou dlouhé až 40 cm a u některých druhů i zdobné. Mučenky vytvářejí dlanitě laločnaté nebo jednoduché listy, které jsou vytrvalé. Od jara do podzimu umístíme mučenku na plně oslněné stanoviště. Tato rostlina je původem z tropů,..
- Vrísea (Vriesea) – broméliovitá rostlina Pěstování Vrísei Vrísea je méně známá broméliovitá rostlina. Jak kvete Vrísea Z růžice listů vyrůstá atraktivně zbarvené klasovité květenství, které může mít výšku několika decimetrů. Květy mohou být žluté, červené, nachové nebo zelené. Čnějí z křiklavě červeně nebo bílé zbarvených listenů. Kvetoucí rostlina potřebuje světlé a teplé stanoviště, které je chráněné před..
- Postup při pěstování hvězdníku Jak sázet cibuli hvězdníku Rašící cibuli hvězdníku sázíme do květináče většího asi o 3 cm než cibule tak, aby nad povrchem zeminy vyčnívala z jedné třetiny až poloviny. Hvězdník pěstujeme v lehké směsi kompostu, drnovky a listovky s přídavkem písku. Přesazování hvězdníku Rostlinu během růstu nepřesazujeme. Při správném pěstování léty zvětšuje cibuli, proto..