Campanula carpatica – zvonek jako pokojová květinaCampanula carpatica bývala květina našich babiček. V dnešní době tento krásný převislý zvonek opět získává na oblibě.

Pěstování zvonku

Campanula je světlomilná rostlina, která ve stínu sice dobře roste, ale špatně kvete. V létě musíme dávat pozor na přílišný sluneční úpal, který také nesnáší. S tím souvisí i nutnost jejího umístění u okna, které by mělo být orientováno spíše na chladnější světovou stranu.

Campanula carpatica – zvonek jako pokojová květina

Campanula carpatica – zvonek jako pokojová květina

V zimě rostlině stačí 5 až 10 °C. Během léta jí dopřejeme dostatek vody, dáme však pozor na přelití. V zimě zaléváme jen nepatrně. Jestliže chceme, aby zvonky bohatě kvetly, přihnojujeme je jednou týdně plným hnojivem.

Přesazování zvonku

Mladé rostliny přesazujeme každý rok na jaře do zahradní zeminy s přídavkem jílu a písku a zajistíme dobrou drenáž. Starší exempláře jednou za dva až tři roky.

Campanule se dobře daří v létě venku, ale je třeba ji chránit před deštěm, který poškozuje jejich květy. Řízkováním na jaře můžeme získat nové rostliny. Ze škůdců se někdy objeví molice a mšice.


  • Pěstování bonsají Bonsaje Bonsaje patří mezi nejkrásnější živé ozdoby nejen bytů, ale i zahrad, balkónů a teras. Jsou to vlastně miniaturizované stromy podle japonské typologie, vytvořené na základě pozorování stromů v přírodě tak, jak je vidíme v nejrůznějších podmínkách a v různých situacích. Aby vynikla krása a tvar pěstované rostliny, potřebujeme pěknou bonsajovou misku. Ale..
  • Broméliovité rostliny Co jsou broméliovité rostliny a jak je poznáme Broméliovité rostliny zachycují vodu listovou růžicí nebo šupinkami na listech. Jsou to zvláštní a zároveň velmi dekorativní rostliny. Kde rostou broméliovité rostliny Broméliovité rostliny rostou všude v tropech a subtropech Střední a Jižní Ameriky, zejména pak v korunách stromů v deštivých pralesích. Pro jejich dekorativní..
  • Aby vánoční hvězda znovu vykvetla Co udělat, aby vánoční hvězda znovu vykvetla? Chceme-li vánoční hvězdu pěstovat dále, podmínkou úspěchu je svědomité zatemňování rostliny v říjnu a v listopadu. Po opadnutí listů stonky seřízneme až na 10 cm vysoké zbytky a substrát udržujeme téměř suchý. Květináč dáme na mírně teplé místo bez přímého slunečního záření. Začátkem května začneme..
  • Postup při pěstování hvězdníku Jak sázet cibuli hvězdníku Rašící cibuli hvězdníku sázíme do květináče většího asi o 3 cm než cibule tak, aby nad povrchem zeminy vyčnívala z jedné třetiny až poloviny. Hvězdník pěstujeme v lehké směsi kompostu, drnovky a listovky s přídavkem písku. Přesazování hvězdníku Rostlinu během růstu nepřesazujeme. Při správném pěstování léty zvětšuje cibuli, proto..