Campanula carpatica – zvonek jako pokojová květinaCampanula carpatica bývala květina našich babiček. V dnešní době tento krásný převislý zvonek opět získává na oblibě.

Pěstování zvonku

Campanula je světlomilná rostlina, která ve stínu sice dobře roste, ale špatně kvete. V létě musíme dávat pozor na přílišný sluneční úpal, který také nesnáší. S tím souvisí i nutnost jejího umístění u okna, které by mělo být orientováno spíše na chladnější světovou stranu.

Campanula carpatica – zvonek jako pokojová květina

Campanula carpatica – zvonek jako pokojová květina

V zimě rostlině stačí 5 až 10 °C. Během léta jí dopřejeme dostatek vody, dáme však pozor na přelití. V zimě zaléváme jen nepatrně. Jestliže chceme, aby zvonky bohatě kvetly, přihnojujeme je jednou týdně plným hnojivem.

Přesazování zvonku

Mladé rostliny přesazujeme každý rok na jaře do zahradní zeminy s přídavkem jílu a písku a zajistíme dobrou drenáž. Starší exempláře jednou za dva až tři roky.

Campanule se dobře daří v létě venku, ale je třeba ji chránit před deštěm, který poškozuje jejich květy. Řízkováním na jaře můžeme získat nové rostliny. Ze škůdců se někdy objeví molice a mšice.


  • Orchideje – jak pěstovat tyto nejkrásnější rostliny Orchideje patří do čeledi vstavačovitých a jsou rozšířené téměř po celém světě. Rostou v Jižní a Střední Americe, v Indii, v Himaláji, na tichomořských ostrovech, v Africe i v Evropě. Na celém světe roste téměř 30000 druhů orchidejí, které jsou zastoupeny v 500 rodech. Nejbohatší na orchideje jsou tropické krajiny. Orchideje v naší přírodě Orchideje rostou..
  • Filodendron (Philodendron) Pěstování filodendronu Filodendron je další velmi oblíbenou áronovitou rostlinou, která v našich bytech zdomácněla. Filodendron tvoří poměrně mohutnou listovou růžici. Z listů musíme, stejně jako u všech velkolistých pokojovek, utírat prach. Filodendrony zaléváme vodou, která má pokojovou teplotu, občas přihnojíme.   Podobné články: Pěstování pokojových květin v zimě Áronovité rostliny a květiny..
  • Pěstování pokojových květin v zimě Základním pravidlem při pěstování pokojových květin v bytě, vyhovět jejich potřebám. Pokud květinám podmínky v našem bytě nevyhovují, je lepší se poohlédnout po takových rostlinách, které budou u nás doma prospívat. Ne všechny pokojové květiny dobře snášejí ústřední topení – např. fuchsie, myrta, kaktusy nebo většina sukulentů. Naopak tyto podmínky vyhovují většině..
  • Pokojové květiny s modrými květy Většina pokojových květin s modrými květy nerozkvétá jasně modrou barvou, ale spíše do fialova. Nejvíce modrá barva vynikne v protisvětle na parapetu před oknem, kde se barvy rozjasní. Modré květy také více zdůrazníme použitím kontrastního květináče v bílé nebo žluté barvě. Zvonky – nevadí jim tvrdá vodu při zalévání. Zvonek..