Campanula carpatica – zvonek jako pokojová květinaCampanula carpatica bývala květina našich babiček. V dnešní době tento krásný převislý zvonek opět získává na oblibě.

Pěstování zvonku

Campanula je světlomilná rostlina, která ve stínu sice dobře roste, ale špatně kvete. V létě musíme dávat pozor na přílišný sluneční úpal, který také nesnáší. S tím souvisí i nutnost jejího umístění u okna, které by mělo být orientováno spíše na chladnější světovou stranu.

Campanula carpatica – zvonek jako pokojová květina

Campanula carpatica – zvonek jako pokojová květina

V zimě rostlině stačí 5 až 10 °C. Během léta jí dopřejeme dostatek vody, dáme však pozor na přelití. V zimě zaléváme jen nepatrně. Jestliže chceme, aby zvonky bohatě kvetly, přihnojujeme je jednou týdně plným hnojivem.

Přesazování zvonku

Mladé rostliny přesazujeme každý rok na jaře do zahradní zeminy s přídavkem jílu a písku a zajistíme dobrou drenáž. Starší exempláře jednou za dva až tři roky.

Campanule se dobře daří v létě venku, ale je třeba ji chránit před deštěm, který poškozuje jejich květy. Řízkováním na jaře můžeme získat nové rostliny. Ze škůdců se někdy objeví molice a mšice.


  • Tvarování a řez bonsají Tvarování bonsají Nikdy stromy neformujeme do nahodilých nebo nepřirozených forem. Existují různé typy miniaturizace, odpovídající pozorování tvarů stromů v přírodě, v různých situacích, na různých stanovištích. Můžeme tudíž vypěstovat strom vzpřímený, kaskádu nebo polokaskádu, kořenový strom, strom v kameni, na kameni lze vysázet i lesní krajinku a strom. Je třeba se dobře seznámit..
  • Bonsaje – volba misky a půdy Volba nádoby a úprava stromu Velikost koruny stromu budoucí bonsaje je pro nás základním vodítkem k určení velikosti nádoby. Ta se totiž stane také regulátorem růstu, a proto má být co nejmenší. Každá nádoba musí mít odtokový otvor. U menších stačí jeden, u větších nádob je zapotřebí dvou až tří otvorů...
  • Broméliovité rostliny Co jsou broméliovité rostliny a jak je poznáme Broméliovité rostliny zachycují vodu listovou růžicí nebo šupinkami na listech. Jsou to zvláštní a zároveň velmi dekorativní rostliny. Kde rostou broméliovité rostliny Broméliovité rostliny rostou všude v tropech a subtropech Střední a Jižní Ameriky, zejména pak v korunách stromů v deštivých pralesích. Pro jejich dekorativní..
  • Pěstování kaktusů Kaktusy Kaktusy jsou velice zajímavé rostliny, jejichž životní podmínky lze při troše šikovnosti snadno napodobit v každé domácnosti. Svému pěstiteli se pak odmění roztodivnými květy a tvary. Pro pokojové pěstování mají kaktusy tři základní požadavky: světlo, vodu a správnou teplotu. Světlo Kaktusy by měly být umístěny na nejsvětlejším místě v bytě –..