Campanula carpatica – zvonek jako pokojová květina



Campanula carpatica bývala květina našich babiček. V dnešní době tento krásný převislý zvonek opět získává na oblibě.

Pěstování zvonku

Campanula je světlomilná rostlina, která ve stínu sice dobře roste, ale špatně kvete. V létě musíme dávat pozor na přílišný sluneční úpal, který také nesnáší. S tím souvisí i nutnost jejího umístění u okna, které by mělo být orientováno spíše na chladnější světovou stranu.

Campanula carpatica – zvonek jako pokojová květina

Campanula carpatica – zvonek jako pokojová květina

V zimě rostlině stačí 5 až 10 °C. Během léta jí dopřejeme dostatek vody, dáme však pozor na přelití. V zimě zaléváme jen nepatrně. Jestliže chceme, aby zvonky bohatě kvetly, přihnojujeme je jednou týdně plným hnojivem.

Přesazování zvonku

Mladé rostliny přesazujeme každý rok na jaře do zahradní zeminy s přídavkem jílu a písku a zajistíme dobrou drenáž. Starší exempláře jednou za dva až tři roky.

Campanule se dobře daří v létě venku, ale je třeba ji chránit před deštěm, který poškozuje jejich květy. Řízkováním na jaře můžeme získat nové rostliny. Ze škůdců se někdy objeví molice a mšice.






  • Opěrné konstrukce do květináčů Všechny rostliny, které mají slabé stonky, vysoké odrůdy nebo rostliny s těžkými květy, případně mladé keře pěstované v nádobách u zdí, potřebují nějakou oporu. Musíme myslet na to, že by opora neměla esteticky poškodit rostlinu a že květina zakryje opěrný systém dobře jen tehdy, jestliže ho zasadíme ještě k docela malé rostlině. Je..
  • Filodendron (Philodendron) Pěstování filodendronu Filodendron je další velmi oblíbenou áronovitou rostlinou, která v našich bytech zdomácněla. Filodendron tvoří poměrně mohutnou listovou růžici. Z listů musíme, stejně jako u všech velkolistých pokojovek, utírat prach. Filodendrony zaléváme vodou, která má pokojovou teplotu, občas přihnojíme.   Podobné články: Pěstování pokojových květin v zimě Áronovité rostliny a květiny..
  • Difenbachie (Diffenbachia) Pěstování difenbachie Velmi oblíbené rostliny z čeledi áronovitých, které se objevují v našich bytech, jsou různé kultivary difenbachií, které mají listy zelené se žlutými nebo bílými skvrnami nebo smetanově zbarvené listy se zeleným okrajem. Difenbachie se pěstuje poměrně snadno, a když doroste do velkých rozměrů, kdy se nám již nevejde..
  • Áronovité rostliny a květiny Pěstování áronovitých rostlin Áronovité rostliny pocházejí z exotických končin. Společným znakem těchto rostlin je shluk drobných kvítků do tzv. palice, která je chráněná zvláštním listem, tzv. toulcem. Toulec bývá nápadně zbarvený. Mnoho áronovitých rostlin má rovněž velmi pěkně zbarvené a tvarované listy. Právě druhy pěstované pro ozdobný list mají podobné požadavky..