Jak uchovat sklizené peckoviny



Uložení ovoce do kopřiv

Sklizeným švestkám, rynglím nebo broskvím prospěje kopřivové lože. Jestliže jsme sklidili tento druh ovoce, uložíme ho do kopřiv (dvoudomých nebo žahavých). Ovoce správně dozraje. Pracujeme v rukavicích!

Uskladnění švestek a blumů

Švestky a blumy udržíme čerstvé tři až čtyři měsíce, ale nesmí k nim vzduch. Plody určené pro uskladnění sklidíme za suchého počasí a dbáme na to, abychom je utrhli i se stopkami. Několik dnů je necháme na vzdušném místě, aby se ovoce odpařilo. Do pevné nádoby s pšeničnou moukou navrstvíme ovoce tak, aby se jednotlivé plody navzájem nedotýkaly, a pak nádobu uzavřeme.

Uskladnění švestek

Uskladnění švestek

Ovoce na spotřebu odebíráme po částech. Před použitím mouku z plodů omyjeme a na okamžik je podržíme v sítu nad hrncem s vařící vodou, aby je lehce přešla pára. Pak chutnají jako čerstvě utržené.





  • Aronie černá Aronie černá je botanicky příbuzná s jeřábem moravským. Aronii se říká také jeřáb černý. Pěstuje se jako keř dorůstající výšky až 2 metry nebo jako stromek s 1 až 1,5 metrů vysokým kmínkem. Plody aronie Černé plody aronie obsahují mnoho vitamínů. Zvláště cenný je vitamín P (rutin), který přispívá k zachování pružnosti cév,..
  • Moniliový úžeh květů – nemoc ovocných dřevin Moniliový úžeh květů se objevuje při deštivém a chladném počasí. Napadené květy, zejména u meruněk, zhnědnou a uschnou. Následně odumřou i plodonosné větévky. Prevence proti moniliovému úžehu květů: Do jara odstraníme ze stromu všechny napadené a uschlé větévky a mumifikované plody, které spálíme. Použijeme chemický přípravek. Podobné články: Pěstování slivoní..
  • Pěstování ořechů – vlašský ořech Jak pěstovat ořechy Ořechy jsou cenným zdrojem nenasycených mastných kyselin. Ze všeho ovoce mají nejvíce bílkovin a tuků a jsou tak energeticky nejvydatnější. Ořechy obsahují vitamíny skupiny B a důležité minerální látky, např. vápník, železo a fosfor. V našich podmínkách jsou nejvíce pěstované vlašské a lískové ořechy. Vlašský ořech Ořešáku vlašskému neboli..
  • Choroby a škůdci slivoní Šarka – nejvážnější choroba slivoní. Některé odrůdy slivoní jsou vůči šarce odolné. Pilatka švestková – způsobuje červivost malých plodů. Obaleč švestkový – způsobuje červivost plodů před dozráním. Červivé plody jsou často napadány moniliovou hnilobou. Mšice – poškozují slivoně a přenášejí šarku. Podobné články: Pěstování slivoní – plody Kadeřavost listů –..