Pokojová rostlina tenura nebo také „tchýnin jazyk“



Tenura pochází z tropické západní Afriky. Je to velice dekorativní a zároveň skromná a odolná pokojová rostlina, která dobře snáší suchý a nevětraný vzduch a zvládne ji pěstovat i začátečník. Pokud ji poskytnete správnou péči, odvděčí se dlouhověkostí.

Tenura je stálezelená rostlina s dužnatými, 60 až 150 cm dlouhými a 3 až 7 cm širokými, vzpřímenými mečovitými listy, které mají na obou stranách světle a tmavě zelené příčné proužky. Kvete malými zelenobílými květy, které silně voní. Květy jsou uspořádané v latovitém, asi 50 cm dlouhém květenství. Vykvétají velmi vzácně. Z květů vytéká lepkavý nektar, hrozí poškození nábytku.

Jak pěstovat tenuru

Tenura potřebuje po celý rok světlé a teplé stanoviště, ale je velice přizpůsobivá a spokojí se i s polostínem a stínem. V létě je dobré ji nevystavovat plnému slunečnímu záření, protože na to reaguje nažloutlým zbarvením listů a jejich skvrnitostí. Ani v zimě by teploty neměly klesnout pod 15 °C, jinak dochází k poškození chladem.

Tenura - pokojová květina

Tenura – pokojová květina

Tenura se má zalévat až tehdy, když substrát vyschne, v zimě při nižších teplotách ještě méně. Nároky na vzdušnou vlhkost jsou v létě vyšší, v zimě dobře snese i suchý pokojový vzduch. Přihnojujeme jednou měsíčně hnojivem na kaktusy.

Přesazování tenury

Rostlinu přesazujeme až tehdy, když kořeny úplně prorostou květináčem a začnou vystupovat nad zem. Vhodnější jsou širší misky než klasické kuželovité.

Jak množit tenuru

Množení tenury je jednoduché. Množí se kdykoliv během roku dělením trsů, listovými řízky a tkáňovou kulturou. Listové řízky se získávají příčným rozřezáním listů na cca 5 cm dlouhé segmenty, které se zakořeňují při teplotě 20 °C.

Choroby a škůdci tenury

Rostlinu můžou napadnout štítenky a svilušky. Při vysoké vlhkosti substrátu uhnívají listy a tvoří se na nich korkovité skvrny. Na kombinaci vlhkého substrátu a chladna reagují rostliny vodnatěním pletiv a padáním listů. Problémy může působit i mokrá bakteriální hniloba a hniloba kořenového krčku.






  • Tvarování a řez bonsají Tvarování bonsají Nikdy stromy neformujeme do nahodilých nebo nepřirozených forem. Existují různé typy miniaturizace, odpovídající pozorování tvarů stromů v přírodě, v různých situacích, na různých stanovištích. Můžeme tudíž vypěstovat strom vzpřímený, kaskádu nebo polokaskádu, kořenový strom, strom v kameni, na kameni lze vysázet i lesní krajinku a strom. Je třeba se dobře seznámit..
  • Hvězdník není amarylis V posledních letech se u nás často pěstuje cibulová pokojová rostlina s úzkými řemenovitými listy a obrovskými květy. Obecně lidé říkají, že pěstují amarylis. Ve skutečnosti ale nejde o amarylis neboli zornici, ale o hvězdník. Jak vypadá pravá amarilis Pravá amarylis pochází z Jižní Afriky. Řemenovité listy vyrůstají současně s květním stvolem. Tím se..
  • Begonie okrasné listem Begonie byly dříve označovány jako kysaly. Jsou to tradiční pokojové rostliny, které pěstovaly již naše prababičky. Jsou to poměrné odolné a vděčné rostliny. Pokojové begonie jsou okrasné zejména listem, květy od nich neočekáváme. Pokud begonie vykvetou, je to známka toho, že je rostlina v dobré kondici. Listové begonie pěstujeme především pro..
  • Pěstování begónií Zalévání begónií Kořenový bal u begónií nesmí nikdy vyschnout! Rostlina by také neměla stát ve vodě. Zaléváme dostatečně, ale až v okamžiku, kdy povrch půdy začíná vysychat. K zalévání používáme vždy měkkou, vlažnou vodu. Begónie nesnášejí vápník. Při vysoké vzdušné vlhkosti může být begónie napadena padlím. Kvetení begónií Aby begónie..