Pokojová rostlina tenura nebo také „tchýnin jazyk“
Tenura pochází z tropické západní Afriky. Je to velice dekorativní a zároveň skromná a odolná pokojová rostlina, která dobře snáší suchý a nevětraný vzduch a zvládne ji pěstovat i začátečník. Pokud ji poskytnete správnou péči, odvděčí se dlouhověkostí.
Tenura je stálezelená rostlina s dužnatými, 60 až 150 cm dlouhými a 3 až 7 cm širokými, vzpřímenými mečovitými listy, které mají na obou stranách světle a tmavě zelené příčné proužky. Kvete malými zelenobílými květy, které silně voní. Květy jsou uspořádané v latovitém, asi 50 cm dlouhém květenství. Vykvétají velmi vzácně. Z květů vytéká lepkavý nektar, hrozí poškození nábytku.
Jak pěstovat tenuru
Tenura potřebuje po celý rok světlé a teplé stanoviště, ale je velice přizpůsobivá a spokojí se i s polostínem a stínem. V létě je dobré ji nevystavovat plnému slunečnímu záření, protože na to reaguje nažloutlým zbarvením listů a jejich skvrnitostí. Ani v zimě by teploty neměly klesnout pod 15 °C, jinak dochází k poškození chladem.
Tenura se má zalévat až tehdy, když substrát vyschne, v zimě při nižších teplotách ještě méně. Nároky na vzdušnou vlhkost jsou v létě vyšší, v zimě dobře snese i suchý pokojový vzduch. Přihnojujeme jednou měsíčně hnojivem na kaktusy.
Přesazování tenury
Rostlinu přesazujeme až tehdy, když kořeny úplně prorostou květináčem a začnou vystupovat nad zem. Vhodnější jsou širší misky než klasické kuželovité.
Jak množit tenuru
Množení tenury je jednoduché. Množí se kdykoliv během roku dělením trsů, listovými řízky a tkáňovou kulturou. Listové řízky se získávají příčným rozřezáním listů na cca 5 cm dlouhé segmenty, které se zakořeňují při teplotě 20 °C.
Choroby a škůdci tenury
Rostlinu můžou napadnout štítenky a svilušky. Při vysoké vlhkosti substrátu uhnívají listy a tvoří se na nich korkovité skvrny. Na kombinaci vlhkého substrátu a chladna reagují rostliny vodnatěním pletiv a padáním listů. Problémy může působit i mokrá bakteriální hniloba a hniloba kořenového krčku.
- Hibiscus rosa – sinensis – ibišek Ve své domovině vytváří většinou keře až stromu s krásnými velkými růžovými či červenými květy. Pochází z východní Indie, Číny a tropické Afriky. Lidově se mu často říká čínská růže nebo ibišek. Pěstování ibišku Zahradníci vypěstovali formy s plnými květy a různě třepenitými a barevnými listy. Během léta potřebuje dostatek vody, slunce a..
- Jak vypěstovat kávovník (Coffea arabica) Kávovník pochází z Etiopie, později se dostal do Jižní Ameriky, kde se dodnes produkuje nejvíce kávy. Pěstování kávovníku Kávovník můžeme v našich podmínkách pěstovat jako pokojovou rostlinu na okenním parapetu. K vypěstování mladé rostlinky potřebujeme čerstvá nepražená zrna, která lze zakoupit. Zrna vyklíčí při teplotě 20 °C až 25 °C, pro růst rostlinek..
- Květina kala – pěstování a péče Kala dříve nesměla chybět snad v žádné svatební kytici. Kala se také pěstovala jako pokojová květina. Označení kala je vžité české jméno této rostliny. Správný název je Zantedeschia. Kala je cibulnatá rostlina, která nesnáší mráz, a proto nemůže přes zimu zůstat venku. Jak pěstovat kalu Pěstování kaly není obtížné. Rostlinám musíme..
- Hypoestes fyllostachia – barevná ozdoba bytu Tato pokojová květina patří mezi ozdoby interiéru, i když nekvete. Je krásná svými listy. Hypoestes fyllostachia je drobná pokojová rostlina, která pochází z Madagaskaru. Má tmavozelené listy, které jsou ještě jakoby postříkané jinou barvou. Původní druh má také skvrnité listy, ale pečlivým výběrem byly získány zvlášť pěkně vybarvené kultivary se skvrnami..