Jak vypěstovat kávovník (Coffea arabica)Kávovník pochází z Etiopie, později se dostal do Jižní Ameriky, kde se dodnes produkuje nejvíce kávy.

Pěstování kávovníku

Kávovník můžeme v našich podmínkách pěstovat jako pokojovou rostlinu na okenním parapetu. K vypěstování mladé rostlinky potřebujeme čerstvá nepražená zrna, která lze zakoupit. Zrna vyklíčí při teplotě 20 °C až 25 °C, pro růst rostlinek je nutný vlhký vzduch.

Kávovník (Coffea arabica)

Kávovník (Coffea arabica)

Mladé rostlinky mají leskle zelené listy. Kávovník potřebuje teplo, vlhký vzduch a rozptýlené světlo. Půda by měla být vlhká a výživná. Kávovník může po několika letech vykvést a výjimečně nasadit plody. Kávová zrna ale v našich podmínkách zřejmě nedozrají.


  • Hvězdník a klívie v únoru Pěstování hvězdníku v únoru Hvězdník začneme během února přihnojovat hned, jakmile se objeví poupata. Tato cibulovina nejlépe kvete v menších květináčích, než ve velkých nádobách. Proto rostlinu přesazujeme až po několika letech. Pro zdárné pěstování potřebují dostatek živin (pravidelné přihnojování) a nepřekyselený substrát. Pěstování klívie v únoru Klívii hnojíme a pravidelně zaléváme..
  • Campanula carpatica – zvonek jako pokojová květina Campanula carpatica bývala květina našich babiček. V dnešní době tento krásný převislý zvonek opět získává na oblibě. Pěstování zvonku Campanula je světlomilná rostlina, která ve stínu sice dobře roste, ale špatně kvete. V létě musíme dávat pozor na přílišný sluneční úpal, který také nesnáší. S tím souvisí i nutnost jejího umístění u okna,..
  • Clerodendrum thomsoniae – pokojová květina Clerodendrum thomsoniae (Klerodendron) Jako kvetoucí pokojovka výborně prospívá Clerodendrum thomsoniae (Klerodendron), která má dlouhé a slabé výhonky. Výhonky můžeme nechat volně viset, nebo je vyvázat na vzpřímenou oporu. List má výraznou žilnatinu. U mladých rostlinek stonky zaštípneme. Pěstování Clerodendrum thomsoniae Klerodendron může mít stonky až 2,5 m dlouhé, jeho popínavý růst..
  • Begonie okrasné listem Begonie byly dříve označovány jako kysaly. Jsou to tradiční pokojové rostliny, které pěstovaly již naše prababičky. Jsou to poměrné odolné a vděčné rostliny. Pokojové begonie jsou okrasné zejména listem, květy od nich neočekáváme. Pokud begonie vykvetou, je to známka toho, že je rostlina v dobré kondici. Listové begonie pěstujeme především pro..