Postup při pěstování hvězdníku
Jak sázet cibuli hvězdníku
Rašící cibuli hvězdníku sázíme do květináče většího asi o 3 cm než cibule tak, aby nad povrchem zeminy vyčnívala z jedné třetiny až poloviny. Hvězdník pěstujeme v lehké směsi kompostu, drnovky a listovky s přídavkem písku.
Přesazování hvězdníku
Rostlinu během růstu nepřesazujeme. Při správném pěstování léty zvětšuje cibuli, proto květináč měníme větší asi jednou za 2 až 3 roky při výsadbě. Vhodná doba na přesazení je před uložením k odpočinku.
Pěstování hvězdníku
Po zasazení hvězdník umístíme na světlé stanoviště, nejlépe na okenním parapetu. Příjemná je pokojová teplota. Zpočátku zaléváme vydatně, později zálivku zmírníme, abychom podpořili růst kořenů. Když se objeví stvol, zálivku opět zvýšíme. Pravidelně přihnojujeme plným hnojivem. V době květu je vhodné rostlinu umísti na chladnější místo. Budeme se ta déle těšit z krásy květů.
Co s hvězdníkem po odkvětu
Po odkvětu zvadlé květy odstraníme a nenecháme vytvořit plody. Ty by totiž zbytečně vysilovaly cibuli. Později odstraníme stvol, ale listy se snažíme udržet co nejdéle. Přibližně koncem srpna, když listy začnou žloutnout, přestaneme přihnojovat a postupně omezíme zálivku. Úplné vysušení substrátu přiměje rostlinu k zatažení listů. Žluté a suché listy odřízneme, cibuli ponecháme v květináči, který umístíme na suché místo s teplotou okolo 15 °C. Teplota nesmí klesnout pod 10 °C. V této době se rostlina obejde bez světla. Odpočinek ukončíme ve chvíli, když cibule začne opět rašit.
Při ukončení vegetace během září, to bývá tak v prosinci. Rašící rostlinu opět umístíme na teplé a slunné místo. Se zálivkou začneme, jakmile se objeví vrcholek květního stvolu. S rostoucím stvolem zvyšujeme zálivku a začneme přihnojovat. Pokud bychom zalévali nerašící cibuli, rostlina vytvoří jen listy a vůbec nepokvete. Rovněž riskujeme rozšíření houbových chorob a zničení cibule.
Pozor! Celá rostlina hvězdníku je jedovatá.
Rozdíl mezi hvězdníkem a amarylisem
Často jsou tyto dvě pokojové rostliny zaměňovány. Rozdíl mezi hvězdníkem a amarylisem je ve vytváření a množství květů.
- Pěstování lilie bělostné a lilie zlatohlavé V našich zahradách zdomácněla lilie zlatohlavá, která spolu s lilií bělostnou roste v půdách neutrálních i mírně zásaditých a vyžaduje přítomnost vápníku v půdě. Jak pěstovat lilie Výškou patří tyto dvě lilie mezi dominantní rostliny, dorůstají do výšky 1 až 1,5 m. Lilie bělostná výrazně voní. Některým lidem tato silná vůně natolik vadí, že..
- Sněženky (Galanthus) Kdy kvetou sněženky Sněženky patří mezi první posly jara. Zvláště velkokvětá sněženka Elwesova, která kvete zpravidla v únoru a počátkem března. Při mimořádně teplém začátku zimy, se její poupata objevují již v lednu. Naše domácí sněženka předjarní (Galanthus nivalis) má květy menší, listy užší a kvete asi o 2 až 3 týdny..
- Kandík trvalka ozdobná květem i listem Trvalka kandík Kandík je hlíznatá trvalka, kterou pěstujeme především kvůli převislým květům a také kvůli netradičním skvrnitým listům. Květy rozkvétají v druhé polovině března a začátkem dubna. Kandík je plně mrazuvzdorný. Kam umístit kandík Vyžaduje částečné zastínění a humózní, dobře propustnou půdu, v níž se hlízy v létě, kdy jsou v klidovém stavu, příliš..
- Brambořík – Cyclamen Kde pěstovat brambořík? Brambořík neboli Cyclamen, kvete časně z jara. Je to 7 až 10 cm velká rostlinka, vhodná pro umístění na polostinná místa skalky s propustnou humózní a slabě alkalickou půdou. Listy bramboříku mají ledvinovitý tvar a vyrůstají na podzim. Zůstávají na rostlině celou zimu. Mají zelenou barvu, odspodu jsou načervenalé. Květy..