Pěstování pokojových květin v zimě



Základním pravidlem při pěstování pokojových květin v bytě, vyhovět jejich potřebám. Pokud květinám podmínky v našem bytě nevyhovují, je lepší se poohlédnout po takových rostlinách, které budou u nás doma prospívat. Ne všechny pokojové květiny dobře snášejí ústřední topení – např. fuchsie, myrta, kaktusy nebo většina sukulentů. Naopak tyto podmínky vyhovují většině fikusů, ananasu, šefleře, gloxinii a dalším.

Světlo, teplo a zálivka

Důležitými faktory při pěstování pokojových rostlin jsou světlo, teplo a zálivka. Platí zásada, že čím je teplota vyšší, tím více také musíme zalévat a měli bychom zajistit i dostatek světla. S přibývajícím světlem můžeme mírně přihnojovat.

V chladném sklepě (tj. 5 až 8 °C) za zhoršených světelných podmínek a při nepatrné zálivce mohou některé rostliny přezimovat – např. fuchsie. V dobře vytopeném obývacím pokoji daleko od okna a za vydatné zálivky přežije jen málokterá rostlina.

Přeschnutí kořenového balu, stejně jako dlouhodobé přemokření dokáže rostliny spolehlivě zničit. Mokrý substrát zase snadno chladne a rostlina může být snadněji napadena houbovými chorobami.

To, jestli je potřeba květinu zalít, zjistíme tak, že přitiskneme palec na povrch zeminy. Neulpí-li na prstu žádná částečka substrátu, je nutno mírně zalít.

V zimním období musíme dávat pozor na průvan a to i v případě krátkodobého větrání. Některé rostliny na studený vzduch reagují shazováním listů nebo skvrnami na listech.

Ochrana pokojových květin proti nemocem

Jakkoliv oslabené květiny jsou náchylné na napadení houbovými chorobami a živočišnými škůdci, např. puklicemi, mšicemi, molicemi, sviluškami, třásněnkami. Pro bytové podmínky se osvědčují přípravky na bázi minerálního oleje, které působí mechanicky proti škůdců, a nejsou jedovaté.

Pravidelně rostliny kontrolujeme a při zjištění choroby, škůdce nebo jiné změny, se ihned pokusíme o nápravu. Odstraňujeme opadlé listy a květy, které mohou být zdrojem rozšíření houbových chorob.

Jsou také rostliny, které mají v zimním období nejvíce napilno. Rozkvétají bramboříky, vánoční hvězdy, vánoční kaktusy, pokojové azalky a kalanchoe. Azalkám se nejlépe daří v chladnější místnosti na okně. Zálivka by měla být opatrnější, abychom květiny nepřelili. Vánoční kaktus a vánoční hvězdu můžeme pěstovat v této době při pokojové teplotě a dostatečné zálivce nejlépe na okenním parapetu.

Kamélie, pokojové květiny v zimě

Kamélie, pokojové květiny v zimě







  • Množení begonií okrasných listem Begonie okrasné listem můžeme množit v průběhu celého roku. Množení pomocí listových řízků Nejlépe begonie koření v březnu a dubnu, potom v srpnu a v prosinci. Nejčastěji používáme listové řízky. Můžeme použít celé listy nebo jen jejich části. V omezené míře používáme vrcholové řízky. Zakoření při pokojové teplotě. Je však vhodné zvýšit vlhkost vzduchu. Použijeme..
  • Difenbachie (Diffenbachia) Pěstování difenbachie Velmi oblíbené rostliny z čeledi áronovitých, které se objevují v našich bytech, jsou různé kultivary difenbachií, které mají listy zelené se žlutými nebo bílými skvrnami nebo smetanově zbarvené listy se zeleným okrajem. Difenbachie se pěstuje poměrně snadno, a když doroste do velkých rozměrů, kdy se nám již nevejde..
  • Begónie v bytě Begóniím se dříve říkalo kysaly. Jsou to jak balkónové, tak i pokojové květiny. Na balkonech a za okny většinou pěstujeme begónie hlíznaté. Vyskytují se jak kultivary keříčkovité, tak převislé. Všechny tyto begónie mají zpravidla výrazné, velké, plné květy. V interiérech se většinou pěstují begónie ozdobné listem. Zejména se jedná o begónii..
  • Pokojové květiny s modrými květy Většina pokojových květin s modrými květy nerozkvétá jasně modrou barvou, ale spíše do fialova. Nejvíce modrá barva vynikne v protisvětle na parapetu před oknem, kde se barvy rozjasní. Modré květy také více zdůrazníme použitím kontrastního květináče v bílé nebo žluté barvě. Zvonky – nevadí jim tvrdá vodu při zalévání. Zvonek..