Pěstování pokojových květin v zimě
Základním pravidlem při pěstování pokojových květin v bytě, vyhovět jejich potřebám. Pokud květinám podmínky v našem bytě nevyhovují, je lepší se poohlédnout po takových rostlinách, které budou u nás doma prospívat. Ne všechny pokojové květiny dobře snášejí ústřední topení – např. fuchsie, myrta, kaktusy nebo většina sukulentů. Naopak tyto podmínky vyhovují většině fikusů, ananasu, šefleře, gloxinii a dalším.
Světlo, teplo a zálivka
Důležitými faktory při pěstování pokojových rostlin jsou světlo, teplo a zálivka. Platí zásada, že čím je teplota vyšší, tím více také musíme zalévat a měli bychom zajistit i dostatek světla. S přibývajícím světlem můžeme mírně přihnojovat.
V chladném sklepě (tj. 5 až 8 °C) za zhoršených světelných podmínek a při nepatrné zálivce mohou některé rostliny přezimovat – např. fuchsie. V dobře vytopeném obývacím pokoji daleko od okna a za vydatné zálivky přežije jen málokterá rostlina.
Přeschnutí kořenového balu, stejně jako dlouhodobé přemokření dokáže rostliny spolehlivě zničit. Mokrý substrát zase snadno chladne a rostlina může být snadněji napadena houbovými chorobami.
To, jestli je potřeba květinu zalít, zjistíme tak, že přitiskneme palec na povrch zeminy. Neulpí-li na prstu žádná částečka substrátu, je nutno mírně zalít.
V zimním období musíme dávat pozor na průvan a to i v případě krátkodobého větrání. Některé rostliny na studený vzduch reagují shazováním listů nebo skvrnami na listech.
Ochrana pokojových květin proti nemocem
Jakkoliv oslabené květiny jsou náchylné na napadení houbovými chorobami a živočišnými škůdci, např. puklicemi, mšicemi, molicemi, sviluškami, třásněnkami. Pro bytové podmínky se osvědčují přípravky na bázi minerálního oleje, které působí mechanicky proti škůdců, a nejsou jedovaté.
Pravidelně rostliny kontrolujeme a při zjištění choroby, škůdce nebo jiné změny, se ihned pokusíme o nápravu. Odstraňujeme opadlé listy a květy, které mohou být zdrojem rozšíření houbových chorob.
Jsou také rostliny, které mají v zimním období nejvíce napilno. Rozkvétají bramboříky, vánoční hvězdy, vánoční kaktusy, pokojové azalky a kalanchoe. Azalkám se nejlépe daří v chladnější místnosti na okně. Zálivka by měla být opatrnější, abychom květiny nepřelili. Vánoční kaktus a vánoční hvězdu můžeme pěstovat v této době při pokojové teplotě a dostatečné zálivce nejlépe na okenním parapetu.
- Okrasné mučenky Pěstování mučenky Mučenka je popínavá liána, která se přichytává opory pomocí ovíjivých úponků. Úponky jsou dlouhé až 40 cm a u některých druhů i zdobné. Mučenky vytvářejí dlanitě laločnaté nebo jednoduché listy, které jsou vytrvalé. Od jara do podzimu umístíme mučenku na plně oslněné stanoviště. Tato rostlina je původem z tropů,..
- Řemenatka klívie Klívie jsou původem vytrvalé dlouhověké byliny planě rostoucí na západním pobřeží jižní Afriky, kde vegetují ve stínu stromů. Řemenatky tvoří růžici kožovitých 40 až 70 cm dlouhých a 4 až 8 cm širokých listů uspořádaných do dvou řad, které připomínají řemeny. Ze středu listové růžice vyrůstá stvol zakončený okolíkem vzpřímených,..
- Pěstování šáchoru (Cyperus alternifolius) Šáchor má dlouhé, kulaté a zelené stonky, které nesou úzké listy v deštníkovitém tvaru. Stonky jsou pevné a dosahují výšky člověka. Pěstování šáchoru Aby rostlina dobře rostla, musíme ji vysadit do prostorné a vodotěsné nádoby s dobrou směsí zemin. Do nádoby dejte tolik vody, aby byl povrch zeminy pod hladinou vody. Kam..
- Zalévání květin Pravidla pro zalévání květin Při pěstování rostlin v nádobách je velice důležitá zálivka. Rostliny nelze zalévat stále stejně často, správná doba pro zálivku závisí na povětrnostních podmínkách, ročním období, teplotě, rozměru a typu nádoby. Dále pak je důležité složení substrátu a podmínky stanoviště, na kterém je nádoba umístěná. Voda z vodovodu vyhovuje..