Pěstování pokojových květin v zimě
Základním pravidlem při pěstování pokojových květin v bytě, vyhovět jejich potřebám. Pokud květinám podmínky v našem bytě nevyhovují, je lepší se poohlédnout po takových rostlinách, které budou u nás doma prospívat. Ne všechny pokojové květiny dobře snášejí ústřední topení – např. fuchsie, myrta, kaktusy nebo většina sukulentů. Naopak tyto podmínky vyhovují většině fikusů, ananasu, šefleře, gloxinii a dalším.
Světlo, teplo a zálivka
Důležitými faktory při pěstování pokojových rostlin jsou světlo, teplo a zálivka. Platí zásada, že čím je teplota vyšší, tím více také musíme zalévat a měli bychom zajistit i dostatek světla. S přibývajícím světlem můžeme mírně přihnojovat.
V chladném sklepě (tj. 5 až 8 °C) za zhoršených světelných podmínek a při nepatrné zálivce mohou některé rostliny přezimovat – např. fuchsie. V dobře vytopeném obývacím pokoji daleko od okna a za vydatné zálivky přežije jen málokterá rostlina.
Přeschnutí kořenového balu, stejně jako dlouhodobé přemokření dokáže rostliny spolehlivě zničit. Mokrý substrát zase snadno chladne a rostlina může být snadněji napadena houbovými chorobami.
To, jestli je potřeba květinu zalít, zjistíme tak, že přitiskneme palec na povrch zeminy. Neulpí-li na prstu žádná částečka substrátu, je nutno mírně zalít.
V zimním období musíme dávat pozor na průvan a to i v případě krátkodobého větrání. Některé rostliny na studený vzduch reagují shazováním listů nebo skvrnami na listech.
Ochrana pokojových květin proti nemocem
Jakkoliv oslabené květiny jsou náchylné na napadení houbovými chorobami a živočišnými škůdci, např. puklicemi, mšicemi, molicemi, sviluškami, třásněnkami. Pro bytové podmínky se osvědčují přípravky na bázi minerálního oleje, které působí mechanicky proti škůdců, a nejsou jedovaté.
Pravidelně rostliny kontrolujeme a při zjištění choroby, škůdce nebo jiné změny, se ihned pokusíme o nápravu. Odstraňujeme opadlé listy a květy, které mohou být zdrojem rozšíření houbových chorob.
Jsou také rostliny, které mají v zimním období nejvíce napilno. Rozkvétají bramboříky, vánoční hvězdy, vánoční kaktusy, pokojové azalky a kalanchoe. Azalkám se nejlépe daří v chladnější místnosti na okně. Zálivka by měla být opatrnější, abychom květiny nepřelili. Vánoční kaktus a vánoční hvězdu můžeme pěstovat v této době při pokojové teplotě a dostatečné zálivce nejlépe na okenním parapetu.
- Pokojová rostlina tenura nebo také „tchýnin jazyk“ Tenura pochází z tropické západní Afriky. Je to velice dekorativní a zároveň skromná a odolná pokojová rostlina, která dobře snáší suchý a nevětraný vzduch a zvládne ji pěstovat i začátečník. Pokud ji poskytnete správnou péči, odvděčí se dlouhověkostí. Tenura je stálezelená rostlina s dužnatými, 60 až 150 cm dlouhými a 3 až..
- Pokojová rostlina Soleirolia soleirolii neboli Domácí štěstí, Štěstíčko Domácí štěstí neboli Štěstíčko je rostlina s velmi malými lístky na tenkých stoncích. Pěstování Štěstíčka V květináči pokrývá zeminu a plazí se přes okraj dolů. Pochází z Korsiky. V domě nejlépe roste v chladnější místnosti, například v ložnici. Při vyšší vzdušné vlhkosti rychleji roste, ale dobře snese i suchý vzduch. Ani v ostatním není tato pokojová rostlina..
- Hvězdník není amarylis V posledních letech se u nás často pěstuje cibulová pokojová rostlina s úzkými řemenovitými listy a obrovskými květy. Obecně lidé říkají, že pěstují amarylis. Ve skutečnosti ale nejde o amarylis neboli zornici, ale o hvězdník. Jak vypadá pravá amarilis Pravá amarylis pochází z Jižní Afriky. Řemenovité listy vyrůstají současně s květním stvolem. Tím se..
- Opěrné konstrukce do květináčů Všechny rostliny, které mají slabé stonky, vysoké odrůdy nebo rostliny s těžkými květy, případně mladé keře pěstované v nádobách u zdí, potřebují nějakou oporu. Musíme myslet na to, že by opora neměla esteticky poškodit rostlinu a že květina zakryje opěrný systém dobře jen tehdy, jestliže ho zasadíme ještě k docela malé rostlině. Je..