Pěstování pokojových květin v zimě



Základním pravidlem při pěstování pokojových květin v bytě, vyhovět jejich potřebám. Pokud květinám podmínky v našem bytě nevyhovují, je lepší se poohlédnout po takových rostlinách, které budou u nás doma prospívat. Ne všechny pokojové květiny dobře snášejí ústřední topení – např. fuchsie, myrta, kaktusy nebo většina sukulentů. Naopak tyto podmínky vyhovují většině fikusů, ananasu, šefleře, gloxinii a dalším.

Světlo, teplo a zálivka

Důležitými faktory při pěstování pokojových rostlin jsou světlo, teplo a zálivka. Platí zásada, že čím je teplota vyšší, tím více také musíme zalévat a měli bychom zajistit i dostatek světla. S přibývajícím světlem můžeme mírně přihnojovat.

V chladném sklepě (tj. 5 až 8 °C) za zhoršených světelných podmínek a při nepatrné zálivce mohou některé rostliny přezimovat – např. fuchsie. V dobře vytopeném obývacím pokoji daleko od okna a za vydatné zálivky přežije jen málokterá rostlina.

Přeschnutí kořenového balu, stejně jako dlouhodobé přemokření dokáže rostliny spolehlivě zničit. Mokrý substrát zase snadno chladne a rostlina může být snadněji napadena houbovými chorobami.

To, jestli je potřeba květinu zalít, zjistíme tak, že přitiskneme palec na povrch zeminy. Neulpí-li na prstu žádná částečka substrátu, je nutno mírně zalít.

V zimním období musíme dávat pozor na průvan a to i v případě krátkodobého větrání. Některé rostliny na studený vzduch reagují shazováním listů nebo skvrnami na listech.

Ochrana pokojových květin proti nemocem

Jakkoliv oslabené květiny jsou náchylné na napadení houbovými chorobami a živočišnými škůdci, např. puklicemi, mšicemi, molicemi, sviluškami, třásněnkami. Pro bytové podmínky se osvědčují přípravky na bázi minerálního oleje, které působí mechanicky proti škůdců, a nejsou jedovaté.

Pravidelně rostliny kontrolujeme a při zjištění choroby, škůdce nebo jiné změny, se ihned pokusíme o nápravu. Odstraňujeme opadlé listy a květy, které mohou být zdrojem rozšíření houbových chorob.

Jsou také rostliny, které mají v zimním období nejvíce napilno. Rozkvétají bramboříky, vánoční hvězdy, vánoční kaktusy, pokojové azalky a kalanchoe. Azalkám se nejlépe daří v chladnější místnosti na okně. Zálivka by měla být opatrnější, abychom květiny nepřelili. Vánoční kaktus a vánoční hvězdu můžeme pěstovat v této době při pokojové teplotě a dostatečné zálivce nejlépe na okenním parapetu.

Kamélie, pokojové květiny v zimě

Kamélie, pokojové květiny v zimě







  • Orchideje – klenoty v květináči Dávno již neplatí, že k pěstování orchidejí potřebujeme skleník. Nově vyšlechtěné kultivary lze pěstovat jako pokojové rostliny třeba na okenním parapetu. Hrnkové orchideje jsou skvělými dárky – proto se velmi hodí i k vánočnímu období. V jejich květech se snoubí nadpozemská krása s exotickým vzhledem a luxusem. Původ orchidejí Většina orchidejí pochází z Asie nebo..
  • Voskovka (Hoya carnosa) Pěstujeme voskovku Voskovka 06 Voskovka je popínavě-plazivá dřevina – liána, proto potřebuje oporu. Můžeme ji podepřít řebříčkem nebo vést po oblouku z drátu. Listy voskovky jsou tvrdé, dužinaté, vejcové, široké asi 6 cm. Barvu mají tmavozelenou, pokrytou voskovým povlakem. V okolíku rozkvétající květy jsou bílé s červeným středem, jsou pevné, jakoby z vosku. Příjemně voní..
  • Rozmnožování hvězdníku Množení hvězdníků semeny nebo dceřinými cibulkami Množení hvězdníků semeny je příliš složité. Snadněji je množíme dceřinými cibulkami starších rostlin. Nezískáme sice velké množství rostlin, ale při amatérském pěstování pro radost nám to bohatě stačí. Tyto malé cibulky pěstujeme bez období odpočinku dva až tři roky a potom postupujeme tak, jak..
  • Begónie v bytě Begóniím se dříve říkalo kysaly. Jsou to jak balkónové, tak i pokojové květiny. Na balkonech a za okny většinou pěstujeme begónie hlíznaté. Vyskytují se jak kultivary keříčkovité, tak převislé. Všechny tyto begónie mají zpravidla výrazné, velké, plné květy. V interiérech se většinou pěstují begónie ozdobné listem. Zejména se jedná o begónii..